Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

УНИЦЕФ започва кампания в подкрепа на невербалните деца у нас

Идеята е по-масово да се използват помагащи технологии за комуникация

Снимка: БНР

УНИЦЕФ - България започва кампания, посветена на невербалните деца. Невербалните деца имат какво да кажат – помогни им да се изразят, призовават от световната организация.

„Това са децата, които не се изразяват чрез реч – те не могат да говорят, или деца, които имат комуникационни затруднения в своето развитие. Това са група деца, които са по-невидими, по-предизвикателни за работа включително, от страна на учителите", каза пред БНР Мария Янкова от УНИЦЕФ - България.

Кампанията е свързана с по-масовото въвеждане на помагащи технологии за попълваща и алтернативна комуникация – от лесни за изработка средства като изобразени на ламинирана хартия символи и картинки, които децата да ползват, до по-сложни технологични средства и софтуер, които са насочени към деца с повече двигателни затруднения, които не могат например да използват ръцете си, за да посочат. Една от технологиите позволява контрол на устройство с поглед, така че невербалните деца да означат своя нужда, желание, да изразят мнение или да покажат знания.

Кампанията цели да популяризира този тип средства за комуникация както сред специалистите – логопеди, психолози, ресурсни учители, така и сред обществото като цяло, поясни Янкова.

УНИЦЕФ подготвя каталог с различни продукти, които могат да се използват в практиката с невербални деца.

Невербалните деца използват много жестове, за да общуват и трупат познания.

Общуването е ключово за участието на всяко дете в образователния процес, подчерта Мария Янкова. През последните години МОН прави усилия и инвестиции в тази посока, които засега са насочени към центровете за образователна подкрепа (бившите помощни училища), защото там по презумпция са децата с по-сериозни затруднения, уточни тя.

Ние обаче бихме искали да се насочим и към по-масовата образователна среда, защото там също има много деца със специални образователни потребности, които едно такова средство би подпомогнало значимо.“

УНИЦЕФ ще покани регионалните центрове за подкрепа на приобщаващото образование да направят анализ колко от децата по региони биха се възползвали от помощните средства за комуникация. За начало е предвидено проектът да започне в пет области и да бъдат адресирани конкретни деца и учебни заведения, в които учат невербални деца.

В пилотната фаза на проекта се цели да бъдат обхванати пряко 150 деца. 

„Директно деца, които ще бъдат подкрепени с различни средства, от които те имат нужда. Това са деца, които се развиват и учат в своите социални групи, така че вярваме, че ще достигнем до поне 3 хиляди деца, да подпомогнем тяхната вътрешна комуникация в рамките на групите в детските градини, в рамките на класовете“, посочи Мария Янкова в предаването „Преди всички".

Повече по темата - в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21