Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ахмет Ерди Йозтюрк: Турция е двойствен играч на Балканите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турция е другият най-важен незападен играч на Балканите, след Русия и Китай. 

В предаването „Събота 150“ събеседник по темата е Ахмет Ерди Йозтюрк, преподавател в Метрополитън Юнивърсити - Лондон и един от водещите съвременни изследователи на турското религиозно проникване и „мека сила“ в отношенията между Анкара и балканските страни  

Известно е, че поради географската близост, културни и езикови връзки с общности на Балканите Турция винаги е имала активна външна политика към региона. Какви са разликите в подхода на Партията на справедливостта и развитието към Балканите в сравнение с предишните епохи и правителства в Турция?

Да, Турция винаги е била един от важните актьори в региона и категорично твърдя, че не става дума за външен за района играч като Китай или Русия, точно поради тези исторически, лингвистични, етно-религиозни и икономически връзки.

Известният турски историк Халил Иналджък пише, че това, което превръща османската държава в империя, е разпростирането ѝ на Балканите. От 30-те години на миналия век Турция развива многостранни връзки с балканските страни, но бих казал, че Тургут Йозал, който дойде на власт след военния преврат през 1980 г., се стремеше да създаде нов подход, базиран на „неосманизма“, акцентиращ върху турското и ислямско минало на региона.

От този период нататък се увеличават турските инвестиции на Балканите и влиянието на бизнеса и представителите на религиозни институции в района. От тях най-важни са държавното Управление по религиозните дела, Диянетът, и второто е изключително спорното с много лица и пластове параполитическо движение на Фетуллах Гюлен.

Мисля, че трябва да разделим периода на управление на Партията на справедливостта и развитието на президента Реджеп Ердоган на две. Аз наричам първия „нарастващата мека сила на Турция“. През 2002 г. партията победи с проевропейски, неолиберален дневен ред, насочен срещу опекунството на военните над политическия живот. Това създаде интерес към нея навсякъде по света и с идеята, че религията е съвместима със съвременната демокрация, Партията на справедливостта и развитието и Турция бяха много активни на Балканите с позитивна конотация.

В този период до около 2011 г. Турция отиде отвъд рамките на добре установените до момента държавна външна политика и бяха създадени други недържавни структури, които изведоха на преден план икономическите връзки и религиозната свързаност с региона. След това обаче започна упадък на турската „мека сила“, защото въздействието на Арабската пролет върху външната политика и борбата на президента Ердоган с кюрдите във вътрешната политика доведоха до акцент върху сигурността.

Как бихме могли да дефинираме турската външна политика в този период?

Мисля, че можем да я определим с четири термина: антизападна, ислямистка, идеологическа и авантюристична. „Антизападна“ не е положителен термин за Балканите. „Ислямска“ също, заради етническите и религиозни различия, които бяха една от основните причини за конфликтите в региона. Идеологическата и авантюристична външна политика също може да бъде опасна, защото Балканите, особено Западните Балкани, са много деликатен район. 

След преврата през 2016 г. в Турция можем да видим прекомерната употреба на исляма в турската външна политика. Реактивната, реагираща на събитията, а не активна външна политика създаде проблеми в отношенията на Турция с Балканите. Заради това говоря за „амбивалентна мека сила“, тъй като някои групи на Балканите са много доволни от новата турска етно-религиозна външна политика, но същевременно към нея има и негативно отношение. Поради това определям Турция като двойствен играч в района.

Вече споменахте „меката сила“ на Турция. Бихте ли разказали малко повече за нейните инструменти, политическите връзки, които Турция създава на Балканите, например в страни като Босна и Херцеговина и Република Северна Македония, както и за икономическото ѝ проникване?

Нека да започна отзад напред. Въпреки че Турция в момента е в икономическа криза, тя продължава да инвестира много на Балканите. Турската агенция за международно развитие, културните центрове „Юнус Емре“, Диянетът превръщат Турция в значим играч в икономиката и инфраструктурата в региона. Турция изгражда местни училища и други обществени сгради. В началото на пандемията Турция, Китай и Русия дори се състезаваха при доставките на медицински материали.

По отношение на политическите връзки преди ерата на Партията на справедливостта и развитието, Турция не се намесваше толкова много в делата на балканските държави. Но от около 6-7 години Анкара се опитва да бъде политически играч във вътрешната политика на тези страни. Също така например е известно, че отцепването на партия ДОСТ в България стана и с намесата на турския държавен апарат.

Изследвал сте задълбочено ролята на религията в турската политика спрямо Балканите. Какви са Вашите наблюдения по въпроса?

Например в България, на база спогодби Турция официално поддържа Главното мюфтийство, доставя религиозна литература в джамиите и обучава имами. Това е официално и няма проблем. Същевременно обаче в България, в Република Северна Македония, в Босна и Херцеговина, в населената предимно с мюсюлмани област Санджак в Сърбия, както и в Албания има правни казуси за намеса на турски имами във вътрешната политика.

В допълнение към всичко това, използването на исляма като елемент на „меката сила“ консолидира вътрешнополитическата избирателна база на президента Ердоган и упражнява влияние върху свързаните с Турция „роднински“ или „братски“ общности зад граница. Това е нов елемент в турската външнополитическа практика, но ние все още не знаем какъв ще е резултатът от него.

Още една разлика между предишните турски правителства и настоящото е, че президентът Ердоган създава широки, близки и базирани на общи интереси връзки с авторитарни лидери от региона, например със сръбския президент Александър Вучич или със семейство Изетбегович в Босна и Херцеговина.

В турските медии има коментари, че основният акцент на политиката в последните години е насочен към Близкия изток, а не към Балканите. Отчитайки активността на турската външна политика в Югоизточна Европа и факторите, които изброихте, съгласен ли сте с подобна оценка?

Турция е била и понастоящем е много, много важен играч на Балканите и ще остане такъв. Същевременно и Балканите са били, са и ще бъдат много важни за Турция от икономическа, географска, от стратегическа и гледна точка на сигурността и геополитиката. Не можете да разделите двата региона.

Интервюто с Ахмет Ерди Йозтюрк можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КС отклони исканията на ГЕРБ-СДС и на ПП-ДБ за тълкуване на правомощията на ВСС когато членовете му са с изтекъл мандат

Конституционният съд отклони исканията на ГЕРБ-СДС и на "Продължаваме промяната-Демократична България" за тълкуване на правомощията на Висшия съдебен съвет, когато членовете му са с изтекъл мандат, включително и може ли кадровият орган да избира т.нар. "трима големи" в съдебната власт. Мотивите към решенията ще бъдат публикувани утре. От ГЕРБ-СДС..

публикувано на 19.12.24 в 20:03
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Германският Бундестаг одобри 38 проекта за отбрана за 21 млрд. евро

Броени дни преди разпускането си германският Бундестаг одобри 38 проекта за въоръжаване на армията с общ обем от около 21 милиарда евро. За военноморските сили става въпрос за четири нови подводници и придобиването на фрегати клас 127. Това е поредният рекорден финансов пакет за германската армия, за да бъде тя превъоръжена. С отпуснатите 21 милиарда..

публикувано на 19.12.24 в 19:46
Президентът на България Румен Радев

Президентът Радев е разговарял с генералния секретар на НАТО по телефона

С посещението си на полигона "Ново село" днес при многонационалната бойна група на НАТО генералният секретар на алианса Марк Рюте изпраща ясен сигнал за насърчение и подкрепа към съюзническите сили на наша територия, както и към страната ни като надежден съюзник. Марк Рюте от полигона в Ново село: Споразумението с Украйна не е задължително Това,..

публикувано на 19.12.24 в 19:41

Общинският съвет в Ловеч за втори път не гласува увеличение на данъците за физическите лица

Общинският съвет в Ловеч за втори път не прие предложението на кмета Страцимир Петков за увеличение на данъците за физическите лица от следващата година и отложиха гласуването на промените в наредбата за местните такси и цени на услугите. Няма да се увеличава и таксата битови отпадъци. Мнозинството от съветниците отново гласуваха против..

публикувано на 19.12.24 в 19:15
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Зеленски определи като срамно искането на Фицо Украйна да позволи транзит на руски газ

Володимир Зеленски определи като срамно искането на словашкия премиер Роберт Фицо Украйна да позволи транзит на руски газ, тъй като е по-евтин за Братислава. Президентът на Украйна подчерта, че страната му губи животи. Запитан какви чувства изпитва преди втория мандат на Тръмп, той отговори: "Добре дошъл, Доналд! Мисля, че президентът..

публикувано на 19.12.24 в 19:03
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте на полигона в Ново село - 19 декември 2024

Марк Рюте от полигона в Ново село: Споразумението с Украйна не е задължително

Завърши посещението на генералния секретар на НАТО Марк Рюте на полигона в Ново село. Пред медиите той благодари на България за усилията да поддържа бюджет от 2% от БВП за отбрана и призова за увеличение на този бюджет. Генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигна на полигона в Ново село Генералният секретар на НАТО призова също и за..

публикувано на 19.12.24 в 19:00
Община Павликени

Община Павликени е получила само 400 000 лв авансово за проекти от инвестиционната програма на държавата

Община Павликени е получила само 400 хиляди лева авансово плащане за проектите си с подписани договори и одобрено финансиране от инвестиционната програма на държавата за общините. Сключени са 10 договора за 14 милиона лева. Строителните фирми отказват да работят, заяви кметът на Павликени Емануил Манолов. Изплатеният аванс от 20% е само за един..

публикувано на 19.12.24 в 18:50