Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Томас Линденбергер пред БНР:

Ислямофобията и ксенофобията вървят ръка за ръка под общия знаменател на омразата

Снимка: БГНЕС

Ако нощта на 9-и срещу 10-и ноември 1989 година сбъдна романтичната мечта за края на комунизма и предизвести обединението на Германия, то същата нощ, 51 години по-рано, открехва вратата към най-жестокия период в човешката история. В нощта на погрома срещу евреите през 1938 година националсоциалистите подпалват хиляди синагоги, изгарят на кладата книгите им, вандалстват в магазините и дюкяните им. Преди това, на 9-и ноември 1923 година, младият тогава Адолф Хитлер прави неуспешен опит за преврат. Той е арестуван, партията му - забранена, но десет години по-късно Хитлер идва напълно легално на власт. Още по-рано, на 9-и ноември 1918 година, от един от балконите на Райхстага в Берлин е прокламирана първата германска република, позната ни като Ваймарска. А нейният провал хвърли по-късно цялата власт в ръцете на Хитлер, който зачеркна идеалите на революцията от 1848 година за конституционни права и свободи в монархична Европа. Кървавият край на революцията е отбелязан в учебниците по история също с дата 9-и ноември

За уроците на историята разговорът в предаването „Събота 150“ е с проф. Томас Линденбергер, политолог и историк в университета в Дрезден, ръководител на института „Хана Аренд“ за изследване на тоталитаризма. Той обяснява защо в Германия отново има нападения срещу евреи.

„От части причината се крие в отприщената омраза и падащите задръжки, облагодетелствани от социалните мрежи. В интернет се случва и радикаризирането на много млади и неориентирани хора. Именно там ксенофобията избуява сред хора, които таят омраза към евреите - такива хора винаги е имало. В анонимността на мрежата падат задръжките и речта на омразата прераства в действие. Към всичко това, разбира се, трябва да добавим обществените конфликти, които предизвикват все по-остър тон и все по-непримиримо поведение. Искам да спомена още един аспект, политическият. Махалото в политиката сякаш се измести надясно, нещо което преди 90-те години трудно можехме да си представим, че е възможно. Днес в дясно от консервативните демократични партии има силно политическо представителство. Това е партията „Алтернатива за Германия“. С тази партия онези, които винаги са носели в себе си расистката омраза, се почувстваха окуражени, защото имат политическо представителство. Те са окуражени включително и за извършването на атентати“

Безпросветността се оказва в основата на войнстващия ислямистки терор. Но и популизмът се осланя на невежеството. Колко тясно са свързани ислямисткия тероризъм и популизмът на крайната десница?

Ислямизмът, това предизвикателство на съвременния свят, без съмнение е един от аспектите на растящата ксенофобия. Естествено, между различните държави има съществени разлики - Франция има дълга история на колониална сила, а в Германия и Австрия ислямизмът се свързва преди всичко с миграционната вълна от преди няколко години. Политическият ислям обаче не е първата причина за възродилата се ксенофобия. Нека дам за пример един парадокс в Германия - колкото по-малко мюсюлмани живеят в един район, толкова по-ясно изразена ислямофобия има там. Очевидно крайната десница определя мюсюлманите като грешниците, виновни за всички социални беди, просто защото те са най-лесната мишена. Много е интересно да се наблюдава как ислямофобията и ксенофобията вървят ръка за ръка. На пръв поглед те нямат нищо общо, но според мен общият знаменател е омразата.

Защо обаче крайнодесните екстремисти са много повече в Източна Германия в сравнение със Западна?

Начинът, по който в бившата ГДР се разглеждаше националсоциализмът, не включваше изговаряне на факта, че обществото също носи вина за появяването и престъпленията на Третия райх. Комунистите предпочетоха наратива, че националсоциалистите са били представители на елита, който с идването си на власт антифашистите са елиминирали и от части изгонили от страната. И с това темата за бившата ГДР беше приключена. След войната в Източна Германия бе установена диктатура, просъществувала няколко десетилетия. Именно това е разликата със Западна Германия, където в първите години след края на Втората световна война престъпленията на Райха също бяха премълчавани, но не за дълго. В Западна Германия последваха дълги, трудни, дори мъчителни дискусии, свързани с признаването на вина и оневиняването на жертвите. В хода на тази дискусия дойде признанието, че обществото също носи вина за избуяването на националсоциализма. В Източна Германия този процес започна едва след обединението през 1990 година. Погледнато от днешния ден, просто има съществена разлика, дали едно общество живее от 1933 до 1990 година в диктатура, или само от 1933 до 1945 година. Нещо повече - това е причината, защо в днешната Източна Германия демократичните ценности и демокрацията като държавна форма не се възприемат безапелационно.

Интервюто с проф. Томас Линденбергер можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ивайло Мирчев: Правителството предлага левичарски мерки за овладяване на цените

Проблемът с овладяването на цените минава през предложения от ПП-ДБ десен пакет от мерки, а не с левичарските предложения на правителството.  С такава теза по повод закона, предложен от Министерския съвет, излезе съпредседателят на "Да, България" Ивайло Мирчев: "Има проблем с цените, обаче овладяването на цените минава през нашия десен пакет..

публикувано на 23.07.25 в 11:18

МС днес няма да разгледа създаването на "Магазин за хората"

Точката за създаването на "Магазин за хората", като държавно търговско дружество е оттеглена от министъра на земеделието от дневният ред на днешното правителствено заседание. По-късно ще стане ясно по каква причина. Идеята бе  "Магазин за хората" да е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и продуктите от..

публикувано на 23.07.25 в 11:02
Народният представител от БСП-ОЛ Атанас Атанасов говори пред журналисти в НС, 23 юли 2025 г.

БСП-ОЛ: Нека българите знаят, че имат държава зад гърба си при преминаването към евро

"БСП-Обединена левица" са радостни от факта, че голяма част от техните предложения за борба със спекулата намират място в предложения Закон за въвеждане на еврото, който ще бъде гледан в пленарната зала на първо четене. Това съобщи народният представител от БСП Атанас Атанасов. "Много е важно българските граждани да знаят, че имат държава..

публикувано на 23.07.25 в 10:52

Около 350 шофьори са санкционирани в Пловдив след проверки на системата за видеонаблюдение

Около 350 шофьори са били санкционирани в Пловдив след проверки на общинската система за видеонаблюдение. Полицаите са прегледали над 430 видеоклипа от началото на месец юни, откогато действа новата мярка за овладяване на пътните нарушения. Най-честите нарушения са преминаване на червен светофар, неспазване на пътни знаци, задължителни..

публикувано на 23.07.25 в 10:51
Димитър Марков

Димитър Марков: Изходът е в това НС да избере членове на ВСС

"Съдебната власт е там, за да обслужва обществото. Когато обществото има проблем с безпристрасността и независимостта й, трябва да има механизми това недоволство да бъде изразено публично".  Това обясни пред БНР Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията, след като снощи в  София   се проведе протест..

публикувано на 23.07.25 в 10:30

Пик на горещата вълна в Гърция

Днес и утре е пикът на горещата вълна в Гърция с температури 45 градуса. Според прогнозите до петък ще продължи екстремното време с много високи температури. Правителството се събра на извънредно заседание, за да изготви стратегия за справяне с трайното засушаване. Само сутрин рано и вечер ходете на плаж, съветват гръцките лекари...

публикувано на 23.07.25 в 10:28

Депутатите ще обсъдят декларация, осъждаща руската война в Украйна

Народните представители ще обсъдят декларация за осъждане на продължаващата война на Руската федерация срещу Украйна, на политическите репресии на режима на Владимир Путин и решения за ускорени реформи в сектор "Сигурност", които да елиминират влиянието на Русия. Проекторешението е внесено от "Продължаваме промяната - Демократична България" и..

публикувано на 23.07.25 в 10:15