Парламентът прие на първо четене промените в Закона за хората с увреждания. Те предвиждат предоставянето и заплащането на помощни средства, приспособления, съоръженията медицински изделия за хората с увреждания да бъде поето изцяло от системата на здравеопазването. Разходите ще бъдат финансово осигурени в бюджета за съответната година
С новите разпоредби се разширява и кръгът на лицата, обект на защитена заетост, като в него ще бъдат включени хората с психични разстройства и интелектуални затруднения.
Целта е те да бъдат подкрепени в реализацията си на пазара на труда.
С уговорката, че като цяло законопроектът решава натрупани с години проблеми, Антон Кутев от БСП обяви, че няма да го подкрепи заради отложения старт на агенцията за хора с увреждания.
„Законодателството, което в момента е в сила от почти 2 години. Какво направихте за 2 години, че не можахте да направите тези органи, които трябва да управляват да заработят?!“.
Според Светлана Ангелова от ГЕРБ по дългият времееви хоризонт за преобразуването на агенцията за хората с увреждания в държавна агенция към Министерски съвет се прави „с цел прецизно институционализиране на новата административна структура“.
Хасан Адемов възрази срещу неспазено обещание на управляващите:
„Беше заявено, че за получаването на финансовата подкрепа ще отпадне индивидуалната оценка на потребностите“.
За да влезе в сила, законопроектът трябва да бъде приет на второ гласуване.
Конфронтацията на Русия със САЩ и НАТО ще продължи. Русия ще запази своите амбициозни цели за поддържане на военен паритет със западните държави. Това е записано в оценката на средата за сигурност в приета преди дни от кабинета отбранителна стратегия. Стратегията говори е за прилагане мерки за засилване на гражданската подготовка. Според..
Социалният министър Борислав Гуцанов ще предложи на Министерския съвет да има великденски добавки за пенсионерите. Това обяви той преди участието си в организиран от КТ "Подкрепа" международен форум: "Качествени работни места и достойни заплати във фокуса на синдикалните организации от страните кандидатки за членство в ЕС": "Моето виждане е..
Голяма група мигранти беше спасена до остров Гавдос благодарение на съвместна операция на гръцки и европейски сили. Гранична морска охрана на остров Гавдос заедно с екип на европейската агенция по охрана на границите Фронтекс спасиха 91 мигранти до островите Гавдос и Лерос. Сред мигрантите има майки с деца, съобщават граничарите. Арестувани са..
По-малко от половин час продължи поредното заседание по делото срещу Васил Божков и още няколко души, подсъдими за нанесени щети на държавния бюджет за над 500 млн. лева. По искане на прокуратурата, за днес бяха призовани братята Георги и Кирил Домусчиеви и Георги и Валтер Папазки, но редовно призован се оказа само Валтер Папазки. Васил..
Пожарникари от Велико Търново и Дряново и доброволци продължават да гасят пожар в горите между селата Буковец и Керека. Няма опасност за двете села на границата между Великотърновска и Дряновска община. Пожарът е овладян към село Буковец, продължава гасенето към землището на село Керека, съобщиха за БНР от ОДМВР Велико Търново...
Веригите могат да си позволят да изнудват българските производители, защото няма алтернатива. Това заяви пред БНР Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. По тази причина той смята за добро предложението на ДПС-Ново начало за създаване на държавна хранителна верига от магазини в помещенията на пощите у..
Петима младежи между 19 и 22 години са пострадали при катастрофи през почивните дни в област Велико Търново. Причините за инцидентите, които са се случили през нощта, са шофиране с превишена скорост. В свищовското село Червена челно са се ударили два леки автомобила, като единият от тях след това се е блъснал в бетонов стълб и в стена на..
"Голяма част от обществата по света може би не си дават сметка, че делегират изключително много права, симпатии и ръкопляскания на хора, които искат..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..