Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С Полша, с Унгария и със Словения ще се преговаря индивидуално за бюджета

Искра Михайлова: България пропусна да обясни в ЕС позициите си спрямо Скопие

Искра Михайлова
Снимка: БГНЕС

България пропусна да обясни на своите партньори в Европейския съюз своите позиции спрямо Република Северна Македония, каза пред БНР евродепутатът от „Обнови Европа“/ДПС Искра Михайлова. По думите ѝ като страна член на ЕС, която се възползва от правото си да наложи вето, страната ни е пропуснала да обясни позициите си и да привлече по-голяма подкрепа. 

Ветото на Унгария, Полша и Словения е нов елемент, с който и германското председателство показва, че до този момент не може да намери най-добрите инструменти, въпреки че има възможни сценарии как да се разреши въпросът. Но те по всяка вероятност ще бъдат използвани в различни комбинации за всяка страна поотделно“, коментира Михайлова. 

И трите страни имат различни причини да възразяват спрямо обвързването на върховенството на закона с европейското финансиране. Разглеждаме ги в пакет, но има разлики, уточни Искра Михайлова. Първият сценарий според нея е „да се раздроби блока на опозиционерите, да се водят индивидуални преговори и да се упражни натиск да се приеме бюджетът“.

Има ли вариант работата да продължи въпреки ветото на Унгария и Полша?

Решенията в ЕС, особено в Съвета на ЕС, се вземат с консенсус от всички държави членки. Това е записано в Договора за ЕС, подчерта Искра Михайлова. Противното по думите ѝ „дори с добри намерения, както е сега – да бъде приет бюджетът“, е нарушаване на този договор.

Има норми, които не ни позволяват да сме толкова гъвкави и ако някой не е съгласен с нас, да кажем – ти си гледай работата, ние ще продължим напред. Ключът досега във вземането на решения е намирането на консенсус, затова е толкова важно да се водят преговори с тези страни.“

Компромисът с върховенството на правото за ЕП е неприемлив, заяви Искра Михайлова. В преговори обаче може да се намерят „истината и решението“, смята тя.

Михайлова поясни, че бюджетът на Съюза за 2021 г. може да се гласува в началото на декември. 

„Има възможност да бъде приет този бюджет за една година напред. По отношение на Многогодишната финансова рамка нещата могат да продължат с такива годишни договорености, което е малко вероятно, ще трябва да се намери решение по-рано. Механизмът за възстановяване, Новата генерация – това е ключов момент, страните членки чакат тези пари, включително и България“. 

Страната ни вече има План за възстановяване, добър или лош, но ако се блокира този план, той се обезсмисля, подчерта евродепутатът. „Първоначално той беше планиран да действа 2021-2022, две ударни години, а сега едната като че ли започва да се изнизва“. 

Зеленият пакт и дигиталната трансформация са неотменим елемент от дневния ред на ЕС, както го виждат технологично развитите страни членки, особено от Северна Европа и това е една от разделителните линии. Различията се дължат на етапа и темповете на развитие на отделните страни, изтъкна Михайлова.

Ние очакваме подкрепа да си оправим селските улици, а една Швеция или Нидерландия очаква подкрепа, за да изгради най-модерни съоръжения за производство на водород, да инвестира в енергийната ефективност на целия си сграден фонд, за да постигне неутралност в бъдещите 10-20 години.“

Интервюто с Искра Михайлова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев и председателката на Народното събрание Наталия Киселова (в средата) взеха участие в дискусията

Президентът: Без осветляване на казусите с Нотариуса и Петьо Еврото не може да има съдебна реформа

Президентът Румен Радев призова съдебната система да бъде освободена от политически и олигархични влияния и обяви, че без да се осветлят казусите с Нотариуса и "Осемте джуджета“ не може да има съдебна реформа. Държавният глава и председателят на Народното събрание Наталия Киселова участваха в дискусия на тема "Оттук накъде със съдебната власт?“,..

публикувано на 04.02.25 в 18:31

Съдът отказа да заличи Делян Пеевски като член на ДПС и като председател на партията

Съдът отказа да впише промените в ръководството на Движението за права и свободи, свързани с изключването от партията на Делян Пеевски и още седем души от фракцията около него. Искането за заличаването на Пеевски като председател на ДПС и член на ръководните органи на партията беше по искане на другия председател на Движението Джевдет Чакъров...

публикувано на 04.02.25 в 18:00

Д-р Надежда Михайлова: Апетитна е Гренландия - топенето на ледовете откри много ресурси

Топенето на ледовете край Гренландия е необратим процес и в момента 30 млн. т лед се топят на час. Това е причината и в Гренландия да се откриват много ресурси, залежи на минерали, скъпоценни и полускъпоценни камъни. И това прави Гренландия апетитна, каза гл. ас. д-р Надежда Михайлова, преподавател по скандинавистика, в интервю пред БНР...

публикувано на 04.02.25 в 18:00

Майката от Вакарел, обвинена в убийството на децата си, остава в ареста

Софийският окръжен съд остави за постоянно в ареста ареста майката, обвинена за смъртта на двете си деца във Вакарел. 32-годишната Ксения Плачова беше доведена в Съдебната палата, окована с белезници. Тя изслуша мълчаливо обвинението и защитата и  поиска от съда "справедлива мярка". Жената  ще бъда настанена за изследване в психиатрично заведение...

публикувано на 04.02.25 в 17:51

В понеделник МФ ще предложи 3-годишни дългови книжа за 100 млн. лева

В понеделник Министерството на финансите ще предложи още 100 милиона лева дългови книжа, става ясно от обявата за аукциона на сайта на БНБ . Книжата са тригодишни с фиксирана лихва от 2,75 на сто. Досега от началото на годината е поет общо дълг от 600 млн. лева в два аукционна за 3 и 7-годишни държавни ценни книжа. 300 млн. лв. нов дълг бяха..

публикувано на 04.02.25 в 17:47
Асен Василев в НС. Седнали вляво -  Бойко Рашков и Кирил Петков.

Асен Василев призова да се публикуват данните за изпълнението на КФП към януари

Бившият министър на финансите и настоящ депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България" Асен Василев призова финансовото министерство да публикува данните за изпълнението на консолидираната фискална програма (КФП) към януари: "Знаете, че тези данни винаги се публикуват в първия работен ден след приключването на месеца. Това е традиция...

публикувано на 04.02.25 в 17:25
Валентин Радомирски

Валентин Радомирски: Европа я очаква мъчителен период, не може да живее под чужди чадъри

Европа я очаква мъчителен период, в който трябва да разбере най-накрая, че не може да живее под чужди чадъри, да пропагандира неща, които не са в нейната същности. Трябва да изработи нейното аз. Затова всяка държава трябва да защитава вътре в Европа националните си интереси и да се търси баланса между тях . Това каза дипломатът от..

публикувано на 04.02.25 в 17:17