"Налице е буря на антибългаризъм в Република Северна Македония", коментира пред БНР журналистът и дългогодишен кореспондент на БНР в Скопие Мартин Минков във връзка със заявената позиция на България, че не може да подкрепи преговорния процес на Република Северна Македония с Европейския съюз. Той заяви, че кълбото от проблеми между България и РСМ трябва да започне да се разплита, но не с ултиматуми.
"Думата вето е много силна, умишлено не искам да я употребявам, но последиците от едно окончателно вето, ако не бъде решен проблемът в обозримите няколко седмици, нещата ще се задълбочат", коментира още журналистът.
Той определи премиера на РСМ Зоран Заев като политик с трезво отношение към България като близък съсед и приятел, който извежда напред прагматичния подход:
"За съжаление той ще отнесе и негативи, защото крайно антибългарски настроената ДПМНЕ (ВМРО-ДПМНЕ - б.р.) гради своя национализъм на антибългарска основа. Можем да си представим каква атмосфера се създава в момента в Северна Македония".
Според него съчетаването на защитата на българския интерес и права по отношение на историята трябва да става и с прагматизъм, и с поглед към бъдещето.
По думите на Мартин Минков и България, и РСМ имат интерес от приобщаването на Северна Македония към ЕС, важното е тя да отговори на критериите, на базата на които да започне преговорите:
"Вярно е, че нашите позиции рязко се втвърдиха през последните месеци. Всички проблеми, които реално и латентно съществуваха в нашите отношения от признаването на Македония досега, рязко се изсипаха на масата. На първо място - историята, на второ - езиковият проблем, на трето - евентуалните малцинствени претенции от тяхна страна към България, на четвърто - какво правим с прагматичния подход, с отварянето един към друг, т.е., с изпълнението на Договора, който подписахме, къде е неговото съдържание. Всичко това го поставихме наведнъж".
Журналистът беше категоричен, че България не е съумяла да изгради стратегия на поведение спрямо тази чувствителна тема - т.нар. македонски въпрос:
"Нямахме стратегия, нещата се развиваха на импулси. България нямаше стратегия на поведение. Ако бяхме успели да постигнем един вътрешен политически консенсус - първо сме българи. Всички посещения на високо равнище в този период минаваха много добре, но след това тази готовност си оставаше само на хартия. В 21-ви век сме къде е железницата, къде е това шосе? ... В крайна сметка ние оставаме затворени един към друг".
Като крайно недостатъчно определи Мартин Минков общуването между двете страни:
"Лошото е, че непознаването е в духовната сфера, ние се познаваме на битово ниво".
Според него оставянето на Северна Македония в чакалнята на преговорите за присъединявана към ЕС запазва не малка доза нестабилност в тази държава и някакъв външен натиск върху нея може да изостри много отношения на Балканите.
Интервюто на Весела Владкова с Мартин Минков в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Президентът Румен Радев призова съдебната система да бъде освободена от политически и олигархични влияния и обяви, че без да се осветлят казусите с Нотариуса и "Осемте джуджета“ не може да има съдебна реформа. Държавният глава и председателят на Народното събрание Наталия Киселова участваха в дискусия на тема "Оттук накъде със съдебната власт?“,..
"От 4-ти февруари 1997 г. България тръгна по един наистина нов цивилизационен път към приобщаване с Европа . Всички си спомняме за 10-и ноември 89-а, а като че ли 4-ти февруари 97-ма остава по-назад. А всъщност 4-ти февруари е истинската повратна точка на пътя на страната ни. ... Тогава спечели България, не спечели нито един от политиците , а..
Съдът отказа да впише промените в ръководството на Движението за права и свободи, свързани с изключването от партията на Делян Пеевски и още седем души от фракцията около него. Искането за заличаването на Пеевски като председател на ДПС и член на ръководните органи на партията беше по искане на другия председател на Движението Джевдет Чакъров...
Топенето на ледовете край Гренландия е необратим процес и в момента 30 млн. т лед се топят на час. Това е причината и в Гренландия да се откриват много ресурси, залежи на минерали, скъпоценни и полускъпоценни камъни. И това прави Гренландия апетитна, каза гл. ас. д-р Надежда Михайлова, преподавател по скандинавистика, в интервю пред БНР...
Софийският окръжен съд остави за постоянно в ареста ареста майката, обвинена за смъртта на двете си деца във Вакарел. 32-годишната Ксения Плачова беше доведена в Съдебната палата, окована с белезници. Тя изслуша мълчаливо обвинението и защитата и поиска от съда "справедлива мярка". Жената ще бъде настанена за изследване в психиатрично заведение...
В понеделник Министерството на финансите ще предложи още 100 милиона лева дългови книжа, става ясно от обявата за аукциона на сайта на БНБ . Книжата са тригодишни с фиксирана лихва от 2,75 на сто. Досега от началото на годината е поет общо дълг от 600 млн. лева в два аукционна за 3 и 7-годишни държавни ценни книжа. 300 млн. лв. нов дълг бяха..
Бившият министър на финансите и настоящ депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България" Асен Василев призова финансовото министерство да публикува данните за изпълнението на консолидираната фискална програма (КФП) към януари: "Знаете, че тези данни винаги се публикуват в първия работен ден след приключването на месеца. Това е традиция...
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..