Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роберт Леви: Когато има криза, обществата първо жертват хората на културата

Роберт Леви
Снимка: Фейсбук - Роберт Леви

„Аз изградих едно мнение във времето от март насам и мнението ми е, че винаги, когато има криза, обществата първо жертват хората на културата. Те са им най-излишни. В момента аз съм излишен“, каза в предаването „Графити по въздуха“ Роберт Леви, който живее в Германия от 2 две години.

Практически няма такава сфера на изкуството, която да не е  изключена от обществения живот.

В България имаше една тенденция, в която интелигентните хора, хората  на духа бяха съзнателно изключвани от възможността да участват в управлението, да изказват идеи. Сега виждаме, че откровено неграмотни хора управляват страната“, допълни Роберт Леви.

Не става дума хората на изкуството да управляват, става дума за това, че да бъдеш политик е професия, която изисква и висока квалификация, и голяма обща култура и интелект, подчерта поетът и писател:

„В България имаме обратна селекция. Тези хора съзнателно са изключвани от управлението“.

75-80% от стиховете в книгата „Anemoia“ на Роберт Леви са писани в Германия.  

„Най-често пишех, ходейки на работа, в почивките. Един поет не избира кога Господ започва да му диктува, единственото, което следва да направи е да намери време да запише това, което му е издиктувал“.

Роберт Леви е роден през 1964 г. в София. Той е специалист по културна и социална антропология и история на българската култура, сценарист на документални филми. Автор е на поетичните книги "Един от върха на иглата" (1999), "Вавилон" (2006) и "Дромахия" (2017).  Постоянен участник в националното движение “Поети с китара” и във фестивателите “Морски струни” - Несебър и “Поетични струни” - Харманли.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Woomb с номинация за наградите Music Moves Europe 2025

Българският дует Woomb получи номинация за наградите Music Moves Europe (MME) 2024 .  В рамките на Ирландската музикална седмица в Дъблин и паралелно с музикалните конференции SoAlive в София и Reconnect в Бърно бяха обявени имената на петнадесет артисти, номинирани за отличията за новоизгряващи изпълнители от Европейския съюз , които..

публикувано на 03.10.24 в 22:10
Творчески екип на

"Сватбата на Фигаро" - най-новото заглавие на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов"

Комичната опера "Сватбата на Фигаро" от Моцарт е най-новото заглавие в репертоара на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Спектакълът е поредният голям проект на театъра, а солистите са от Китай, Северна Македония и Сърбия. Режисьор на постановката е Петко Бонев, а диригент е маестро Георги Патриков...

публикувано на 03.10.24 в 11:05

НУМСИ "Христина Морфова" в Стара Загора празнува юбилей

Точно в Деня на музиката, 1 октомври, Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора отпразнува своята 50-годишнина.  Тържественият концерт се състоя в залата на Старозагорската опера в партньорство с оркестъра на трупата. Солисти бяха едни от най-изявените възпитаници на училището през годините, които днес..

публикувано на 02.10.24 в 19:41

Спомен за хоровия диригент Самуил Видас

На 26 септември отбелязваме 100-годишнината от рождението на видния български хоров диригент Самуил Видас.   Неговото име свързваме преди всичко с работата му с хор „Георги Кирков“ - един от най- изявените представители на нашата хорова култура през втората половина на ХХ век. От 1959 г. Самуил Видас е диригент на хора при профсъюзния дом на..

публикувано на 02.10.24 в 19:08

Росен Карамфилов: Човешкият път не може да бъде просто една права линия

От печат излезе новата книга на Росен Карамфилов "Входове и изходи". "Отделните разкази са обвързани с една невидима, червена нишка, която ги направи и едно цяло. Животът е необятен и човешкият път не може да бъде просто една права линия или една отсечка. Той е нещо много по-сложно. Има много завои. Важно е как ги взимаме, за да не се..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Проф. Сава Димитров

БНР ще връчи една от наградите в конкурса "Панчо Владигеров" 2025

Преди броени дни проф. Сава Димитров беше преизбран за ректор на Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" в София. През месец март 2025 г. НМА ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс, носещ името на композитора Панчо Владигеров, който се мести от Шумен в София.  На 25 септември проф. Сава Димитров и генералният..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14