Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалната комисия ще обсъди промените в закона за хората с увреждания

Снимка: БГНЕС

Парламентарната социална комисия ще обсъди промените в закона за хората с увреждания, внесени от Министерския съвет.

Приетите на първо четене промени предвиждат от началото на 2022 година предоставянето и заплащането на помощните средства и медицинските изделия за хората с увреждания да преминат изцяло към Здравната каса.

При първото гласуване на проекта за промени в закона за хората с увреждания в социалната комисия той срещна единодушната подкрепа на депутатите от комисията.  

При представянето му от социалното министерство тогава подчертаха, че искането на гражданското общество от много години е помощните средства и медицински изделия да бъдат в обхвата на Министерството на здравеопазването и Здравната каса. 

Проектът предвижда разширяване на кръга на лицата обект на защитена заетост, като се включват и хората с психични разстройства и интелектуални затруднения. 

Осигурява се и по-дълъг времеви хоризонт, който да създаде възможност за прецизно институционализиране на новата Държавна агенция за хората с увреждания.

Отлагането е с една година до първи януари 2022 година и то се налага тъй като в съответствие със сега действащите правни норми, до края на 2020 година Агенцията за хората с увреждания трябваше да бъде преобразувана в държавна агенция към Министерския съвет.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илюстративно изображение

Земетресение с магнитуд 6,1 в Западна Турция

Земетресение с магнитуд 6,1 разтърси западната част на Турция, съобщи турската служба за управление на бедствията, а местните медии пишат, че трусът е бил усетен в няколко окръга, предаде Ройтерс. Службата за управление на бедствията съобщи, че земетресението е станало около 19:53 часа местно време (съвпада с българското) в провинция Балъкесир, близо..

публикувано на 10.08.25 в 20:50
Илюстративна снимка, архив.

В разгара на летния туристически сезон в Италия плажовете са празни

Ваканционното лято в Италия в най-пиковият му период през август бележи неочаквана аномалия: "Плажовете са празни", коментират националните и регионални медии. Причината не е само в завишените цени за чадъри и плажни легла, които не всеки може да плати, като за плажа на Аласио в Лигурия – 660 евро за идната августовска седмица. Той е най-скъпият в..

публикувано на 10.08.25 в 20:44
Илюстративно изображение.

Тежка катастрофа на пътя София - Варна в района на ловешкото село Малиново

Заради катастрофа временно движението по пътя София - Варна в района на ловешкото село Малиново се осъществява двупосочно в една лента.  Инцидентът е станал около 18:00 часа. Ударили са се челно два леки автомобила.  Тежко е пострадала 34-годишната водачка на едната от колите. Тя е откарана в болница.

публикувано на 10.08.25 в 20:32
Герхард Карнер

Австрия ще сведе до минимум събирането на семейства на бежанци

Австрия ще сведе до минимум събирането на семейства на бежанци, получили право на убежище в алпийската република. Това обяви вътрешният министър Герхард Карнер.  Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер защити решението на правителството да преустанови събирането на бежански семейства въз основа на предоставено убежище в страната,..

публикувано на 10.08.25 в 20:29
Полицаи арестуват поддръжник на

521 души в ареста заради плакати в подкрепа на "Палестинско действие" пред парламента в Лондон

По последни данни на лондонската полиция броят на арестуваните на съботната демонстрация в подкрепа на забранената група "Палестинско действие" (или "Действие за Палестина") е 532 души. Това е рекорден брой арести за ден за последните 10 години. Лондон: Близо 500 ареста на протест в подкрепа на забранената група "Палестинско действие" "Амнести..

публикувано на 10.08.25 в 20:24
Граничната ограда между Мароко и испанския анклав Сеута в Северно Мароко, архив, септември 2024 г.

Гражданската гвардия върна в Мароко близо 100 души, опитали да преминат нелегално в Испания

Гражданската гвардия върна в Мароко близо 100 души, опитали се да преминат нелегално в Испания. Само седем непълнолетни мигранти са успели да влязат в страната. Около 100 мигранти са се опитали да преплуват до испанския анклав Сеута в Северна Африка рано в събота сутринта. Много от тях са били спрени от мароканския флот преди да достигнат испанските..

публикувано на 10.08.25 в 20:11
Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс.

Ванс заяви, че е малко вероятно споразумение между Русия и Украйна да задоволи и двете страни

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че е малко вероятно споразумение между Русия и Украйна да задоволи и двете страни. Въпреки това Вашингтон се стреми към приемлива за Киев и Москва договореност, каза Ванс преди насрочената за петък среща на върха между Доналд Тръмп и Владимир Путин.  Зеленски е малко вероятно да присъства на срещата между..

публикувано на 10.08.25 в 20:02