Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 нови легла разкриват до края на седмицата болниците в Пловдив

Снимка: БГНЕС

В Covid болницата в Пловдив „Свети Мина“ започват работа две студентки от специалността „медицинска сестра“. В здравното заведение, където бяха разкрити над 130 легла, има сериозен недостиг на медици. За да се попълнят графиците на дежурствата, се прибягва до помощта както на доброволци, така и на лекари и медицински сестри от други болници.

Студентките са в четвърти и във втори курс. Те започват работа още тази седмица, като споделят, че са приели предизвикателството и осъзнават отговорността на избраната от тях професия в настоящата трудна ситуация.

Днес новите случаи на Covid-19 в Пловдив и областта са 361. От тях приетите в болници пациенти са 26. Отново има и заразени медици - двама лекари, три медицински сестри, двама рехабилитатори и трима фармацевти.

В момента общо 6 240 са диагностицираните с коронавирус в областта, които се лекуват по домовете си. Други близо 5 хиляди са под карантина. 

От Областния кризисен щаб обявиха, че още 100 нови легла ще бъдат разкрити до края на седмицата в университетските болници „Свети Георги“, „Пълмед“, „Каспела“ и "Пловдив" и отново подчертаха, че големият проблем във всички здравни заведения остава недостигът на кадри. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Туск

Туск пристига на посещение в Турция

Премиерът на Полша Доналд Туск пристига на работно посещение в Анкара, където ще бъде приет от президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. Двамата ще обсъдят засилването на двустранните отношения. По време на разговорите се планира да бъде направена оценка на отношенията между Турция и Европейския съюз в контекста на полското председателство..

публикувано на 12.03.25 в 08:22

Медици опъват палатков лагер пред здравното министерство

Протестен палатков лагер пред здравното министерство организират днес от синдикат "Защита". Причина за демонстрацията е липсата на конкретни действия по поставени от тях искания, свързани с проблеми в системата на здравеопазването. В писмо до парламентарната здравна комисия, премиера и министъра на здравеопазването от синдикат "Защита"..

публикувано на 12.03.25 в 08:19

НС открива процедура за избор на председател на КЗК

Народното събрание открива процедурата за избор на председател на Комисията за защита на конкуренцията. Кандидатите ще бъдат изслушани днес от депутатите в ресорната комисия за икономическа политика и иновации. Кандидатите за председател, заместник-председател и членове на Антимонополната комисия са десет. Излъчени са от парламентарните групи..

публикувано на 12.03.25 в 08:09
Асен Василев и Кирил Петков

ПП с предложения за промени в проектобюджета между първо и второ четене

"Продължаваме промяната" ще представят предложенията си за промени между първо и второ четене в държавния бюджет на пресконференция, която беше отложена вчера заради извънредното пленарно заседание. Сред идеите на формацията е увеличаване на данъчното облекчение за деца, 100 процента изплащане на майчинството дори при предсрочно връщане на..

публикувано на 12.03.25 в 08:07
Благовест Кирилов

Благовест Кирилов: Доверието в изборите е на кота нула, изглежда умишлено

"Доверието в изборния процес е на кота нула и цялото нещо изглежда умишлено . Чуха се безумен брой становища, които само объркват хората." Това мнение изрази пред БНР Благовест Кирилов, бивш заместник-министър на електронното управление и председател на "Демократичен център". Организацията направи анализ върху данните от флаш паметите на..

публикувано на 12.03.25 в 08:05

Очаква се присъдата по делото за катастрофата с Ферарио Спасов

Великотърновският окръжен съд днес се очаква да се произнесе с присъда по делото за катастрофата, при която преди две години и четири месеца край село Шереметя загина футболният треньор Ферарио Спасов.  Подсъдим е Начо Пантелеев от Лясковец. Съдебният състав с председател съдия Милена Карагьозова и със съгласието на страните по делото..

публикувано на 12.03.25 в 07:52
Атанас Запрянов

Комисията по отбрана изслушва военния министър за ракетите "Javelin"

Депутатите от комисията по отбрана ще изслушат министъра на отбраната по актуални въпроси. Комисията ще гласува и договора за ракетите "Javelin". Комисията по отбрана се събира на фона на провеждащата се в Париж среща, която да реши как Европа да гарантира собствената си сигурност. Европа вече заговори, че отделяните пари за отбрана..

публикувано на 12.03.25 в 07:51