Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще оцелеят ли галериите при затварянето заради коронавируса

Снимка: Мария Василева

Частните галерии и художниците ще понесат загуби при обявеното от правителството затваряне от 27 ноември до 21 декември заради пандемията от Covid-19.

"Декември месец е един от най-печелившите месеци за галериите, тогава хората най-много ходят по изложби и тогава ние правим една много интересна изложба - предколедна, наистина ще бъде доста пагубно за бизнеса на галерията. Първия път издържахме, защото имахме спестени пари", каза в предаването "Хоризонт до обед" Росица Гецова от галерия "Аросита". 

В галерията са планирани две изложби. Първата е на трима автори - Георги Ружев, Сашо Стоицов и Борис Колев, другата изложба се казва "Само за фенове".

"Коронавирусът даде и положителни, и отрицателни възможности", каза Аделина Филева, директор на Софийска градска художествена галерия:

"За изкуството сега е времето да се замислят всички, които правят изложби, че трябва да ги направят по-дълги".

Общинската галерия в София също ще загуби пари при затварянето. Филева коментира: 

"Ние сме с бюджет, но същевременно имаме правото да усвояваме средствата, които сме спечелили, така че за нас също е изключително важно дали работим, или не и колко публика влиза".

3000 художници и критици са членовете на Съюза на българските художници (СБХ). 

"Всички сме разтревожени, нормално е. Ние освен творческа организация, също сме и галерия с изложбени площи с огромни мащаби и в същото време сме и частна галерия, т.е. нашата позиция е някъде между малките частни галерии, от чийто оборот зависи оцеляването им, и тези, които са на общински или на държавен бюджет. Галериите, които притежава Съюзът на художниците, се самоиздържат от стопанска дейности и те са изключително и само разход за нашата организация", коментира Любен Генов, председател на СБХ.

Проблемът с локдауна, специално и в сферата на изобразителните изкуства, е проблем, който засяга три страни - от една страна галериите, ангажирани за осъществяване на дейността им, от друга страна са художниците, хората на изкуството, на които галериите осигуряват пространство за реализация, за изява, коментира Генов:

"Нашето изкуство има въпиеща нужда от този посредник, от галерията, от галериста - там, където ние можем да бъдем представени пред третата, засегната в случая страна - публиката". 

Интервютата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025 година българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турболентност , каза в ефира на Нощен Хоризонт Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а това..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09