Законът за запрещението съществува от 1949 година и оттогава не е бил променян. Той засяга хората с вродени интелектуални затруднения или придобити като заболяване впоследствие. В този смисъл да попадне в рамките на този закон, отменящ всички граждански права, е заплашен всеки един от нас, тъй като никой не е застрахован от това един ден да бъде диагностициран с умствено заболяване.
От години фондацията „Николай Чудотворец“ в Добрич се бори за внасянето на законопроект, който да осигурява на тези хора подкрепа и правото на личен асистент и да отмени тяхното изчезване от картата на свободните хора. За съжаление законопроектът така и не е стигнал и до ден днешен до пленарна зала по ред политически причини.
Седем са делата в България, при които съдилища са отменяли запрещението на даден човек, шест от тях са с решение на Окръжния съд в Добрич и те се разглеждат от бъдещите юристи като прецедент в правната история на страната ни.
България ратифицира Конвенцията на ООН за правата на хората с умствени увреждания, според която тези с психична болест или умствена изостаналост не могат да бъдат поставяни под запрещение и трябва да са равнопоставени пред закона, наред с всички останали граждани. Това означава, че от април 2012 година страната ни е в противоречие с този Международен акт, тъй като у нас все още функционира създаденият преди повече от 70 години Закон за запрещението. С тези думи започва репортаж по темата от юни месец 2017 година. Три години по-късно за съжаление нищо не се е променило, Законът за запрещението продължава да съществува в стария си вид, а България да не спазва цитираната конвенция на ООН. Това, което не се е променило също, е и желанието на председателя на фондация „Николай Чудотворец“ Мария Методиева да продължи борбата си и един ден Законопроектът за подкрепа и помощ на лицата с умствена изостаналост да влезе за обсъждане и гласуване от родните ни депутати. Колкото и странно да звучи в нашата демократична страна все още е допустимо човек да съществува само по документи и физически и това, по думите на Методиева, е крайно време да се промени. Затова и от тази седмица фондацията започва поредната си кампания в тази посока, която тръгва от техния социален проект „Чудната градина“. Там работят и лица с отменено запрещение.
Около 7 000 са лицата, поставени под запрещение в България, като за тях все още няма точен регистър.
Кампанията за премахване на запрещението и въвеждането на подкрепеното вземане на решение се реализира от Българския център за нестопанско право и от Българската асоциация за лица с интелектуални затруднения, както и от всички въвлечени самозастъпници и организации на и в подкрепа на хората с увреждания.
На хиляди хора с интелектуални затруднения и психично-здравни проблеми не се позволява да участват в обществото. Не им се разрешава да работят, да се женят, да разполагат със средства, да са свободни. Това се нарича запрещение.
Конвенцията за правата на хората с увреждания на ООН, ратифицирана от почти всяка държава по света, изисква всички форми на запрещение да бъдат отменени.
За да подпомогнете кампанията „Родени готови“, можете да посетите страницата на „Чудната градина“ във фейсбук.
Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Европейската комисия ще предложи бюджет на ЕС в размер на 1,717 трилиона евро за периода 2028-2034 г., пише "Политико". Това означава, че следващата Многогодишна финансова рамка ще бъде с над 500 милиарда евро по-висока от настоящата. Предложението ще бъде огласено по-късно днес от председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен и еврокомисаря по..
Продължава гасенето на възникналия вчера привечер пожар по Балановския рид край Дупница, съобщават от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Локализиран е пожарът в района на с. Мурсалево и Кочериново, там продължава да дежури екип от огнеборци. Продължава гасенето на пожара по Балановски рид край Дупница, той е причинен поради..
След края на днешното правителствено заседание финансовият министър Теменужка Петкова ще коментира данните на НСИ, който вчера отчетоха най-високата инфлация на годишна база - 4,4 % за юни. Премиерът Росен Желязков настоя да бъдат направени уточнения. "Някои въпроси, които пораждат неразбиране в медийното пространство по отношение на..
Международният джаз фестивал на името на д-р Емил Илиев е естествено продължение на Международния джаз фестивал в Банско, създаден от него преди 28 години . Това каза пред БНР съпругата на покойния д-р Илиев - д-р Татяна Илиева, организатор на музикалното събитие, преди началото на тазгодишното му издание. Фактът, че фестивалът..
"Да, България" настояват за отговор от министъра на вътрешните работи Даниел Митов – изтекла ли е информация от МВР към разкритата нелегална фабрика за цигари миналата седмица, заяви в кулоарите на Народното събрание съпредседателят на партията Божидар Божанов: "Потенциалните собственици са свързани с Пеевски. Господин Петлешков, имаме..
"Успехите на България по Плана за възстановяване и устойчивост дразнят", заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. Той обвърза добрите резултати с новите протести у нас, арестите и евентуален предсрочен вот. "Надзорният съвет на Европейския парламент даде за пример България – как от абсолютно загубен план за..
Демокрацията в България е атакувана, заяви в декларация съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков. От парламентарната трибуна той призова българските граждани да се включат в протестите, които тази вечер ще се проведат у нас и в чужбина, срещу арестите на представители на ПП в местната власт, но и на вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов:..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...