Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социалните партньори за Плана за възстановяване и устойчивост на България

КТ "Подкрепа" препоръча изграждането на държавни предприятия за освободените от въгледобива, БСК призова за повече смелост

| обновено на 27.11.20 в 18:19
Снимка: БГНЕС

В Плана за възстановяване и устойчивост на България да бъде заложено изграждането на държавни предприятия, които да дадат алтернативна заетост на работещите във въгледобива - това предложи Конфедерацията на труда „Подкрепа“ на днешното онлайн заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което бизнесът и синдикатите обсъдиха проекта на плана.

Целта му е да способства икономическото и социално възстановяване от кризата, породена от Covid пандемията чрез набор от мерки и реформи. Същевременно планът полага основите за „зелена“ и цифрова трансформация на икономиката в контекста на целите на „зелената сделка“. 

На заседанието стана ясно, че амбицията на правителството е документът да е окончателно готов много преди крайния срок, който е април догодина.

Социалните партньори направиха конкретни предложения по четирите стълба в плана, които са с пропорционален ресурс за изпълнението им -  "Иновативна", "Зелена", "Свързана" и "Справедлива България".

„Когато се говори за „Зелена България“ трябва да се акцентира върху ключови мерки, свързани със заместващи енергийни мощности и алтернативни работни места за заетите във въгледобива и по-специално в Маришкия басейн“, коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Иоанис Партениотис:

"Държавата да поеме ангажимента за изграждане на предприятия, които ще бъдат с висока добавена стойност. Дали тези предприятия ще бъдат насочени към IT технологии, дали тези предприятия ще бъдат насочени с някаква друга технологична свързаност и съответно те да поемат освободената работна сила. 100 000 души, които обаче обхващат няколко области: Ямбол, Хасково, Стара Загора, защо не и Сливен - т.е. тези всичките, които са около Маришкия басейн. И при всички положения там не може да остане като лунно петно".

В края на септември президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви, че до Коледа страната ни трябва да формулира най-важните приоритети и визия как ще се използва заделеното финансиране.

С редица критики към плана излезе Българската стопанска камара. Заместник-председателят на организацията Мария Минчева заяви, че в него няма реални предложения за подобряване на бизнес средата:

"Малко по-смели трябва да сме в нещата, които искаме да постигнем. Прав е вицепремиерът Дончев, че планът трябва да е фокусиран и, че ако ние се разпилеем в много посоки, всъщност ще намалим въздействието на тези пари.

В същото време не смятаме обаче, че и това, което ни се предлага отговаря на тези изисквания. Трябва да се довършат някакви започнати реформи, които да ни придвижат рязко напред. В никоя област, това не е постигнато с предложения план".

В становище по проекта от Асоциацията на индустриалния капитал в България определиха инвестиционния ресурс, предвиден в плана, като безпрецедентна възможност за подобряване на социално-икономическата среда в страната.

От работодателската организация смятат че демографската криза е най-сериозното предизвикателство, пред което България е  изправена. В становището се подчертава още, че планът трябва да се доработи.

Обсъжданията по документа ще продължат.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Нивата на реките в Кюстендилско не се покачват

Нивата на реките в Кюстендилско не се покачват, констатираха екипи на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението", които са извършили обходи на критични участъци от речни корита, мостове, хидросъоръжения в областта. Не е установено покачване на нивата на водите в реките след големите валежи. Изпратени са писма до общините..

публикувано на 08.10.25 в 14:50
Кристоф Хансен, еврокомисар с ресор

Еврокомисарят по земеделието ще посети България

Еврокомисарят по земеделието и храните Кристоф Хансен ще бъде на визита в Румъния и в България тази седмица, съобщават от Комисията. Оттам уточняват, че той ще е у нас в петък и ще се срещне с премиера Росен Желязков и с министъра на земеделието и храните Георги Тахов.  Също така еврокомисарят ще посети напоителния канал в Хасковския регион и..

публикувано на 08.10.25 в 14:36
Ивайло Мирчев

Депутати от ПП-ДБ: Законова поправка осигурява контрол на Пеевски за продажба на "Лукойл"

Депутатите от "Демократична България" Ивайло Мирчев и Божидар Божанов обявиха, че депутати от "ДПС-Ново начало" са внесли извънредна поправка в законопроект, свързан с продажбата на "Лукойл Нефтохим Бургас". Това е станало непосредствено след края на работното време на деловодството на Народното събрание, а предложението е било обсъдено на..

публикувано на 08.10.25 в 14:13

ЕК дава на съд България и Португалия за непълно въвеждане на правилата за командированите водачи

Европейската комисия дава България и Португалия на Съда на ЕС заради това, че не са транспонирали изцяло правилата на Общността за командироването на водачите в националните си законодателства. Това са единствените 2 страни членки, които не са го направили и затова Комисията настоява за финансови санкции срещу тях. Директивата въвежда..

публикувано на 08.10.25 в 14:01
Йордан Иванов

ПП-ДБ внасят законопроект за съкращаване на администрацията с 15% - около 20 000 души

От ПП-ДБ внасят законопроект, с който предлагат съкращаване на администрацията с 15%, което е около 20 000 души. От формацията предлагат и отпадане на допълнителните почивни понеделници, когато националните празници се падат в събота или неделя. Депутатът от ПП-ДБ Йордан Иванов подчерта, че подобна мярка би имала позитивен ефект върху бюджета на..

публикувано на 08.10.25 в 13:51
Министърът на финансите Теменужка Петкова и вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев на правителственото заседание - 8 октомври 2025г.

Петкова: Слуховете, че българските граждани обедняват и доходите намаляват, са абсолютно неверни

Министърът на финансите определи като слухове твърденията на опозицията, и по конкретно на "Продължаваме промяната", както и на президента Румен Радев, че хората в България обедняват от началото на годината.  По настояване на премиерът Росен Желязков Теменужка Петкова представи данни, според които средствата за социални плащания са с 4 милиарда лева..

публикувано на 08.10.25 в 13:41

Две къщи в Свищов пропаднаха заради свлачище, евакуираха хората от тях

Две жилища в Свищов пропаднаха заради свлачище. 60-годишна жена и многочленно семейство с малко дете са евакуирани и настанени в общински жилища. Двете пропаднали стари монолитни къщи са в района на Рибарска чешма, районът е силно преовлажнен от падналите валежи, заяви за БНР кметът на Свищов Генчо Генчев: "Има изсипване на огромна земна..

публикувано на 08.10.25 в 13:40