Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидия Шулева: На прага на локдауна все още не знаем какво ще правим

Снимка: БГНЕС

„Още от началото на пандемията правителството продължава да върви след събитията. Беше ясно, че няма как да не се стигне до второ затваряне. Всичко това трябваше да предизвика много по-сериозна подготовка. Всички мерки трябваше да бъдат обсъдени предварително, за да има готовност те веднага да стартират... На прага на локдауна все още не знаем какво ще правим“. Това каза пред БНР бившият вицепремиер и министър на икономиката и на труда и социалната политика (2001-2005 г.) Лидия Шулева. 

По думите ѝ подходът на управляващите е нерелевантен за ситуацията, в която се намираме

„Всички мерки, които са хипотетични и неясни, ще се обсъждат занапред. Мерките са несъстоятелни и няма да доведат до категорична релевантна компенсация както на доходите на засегнатите работници и домакинствата, така и на бюджетите на фирмите“. 

В предаването „Хоризонт за вас“ Шулева допълни: 

Възможно е да се стигне до фалити на фирми. Досега не е имало заради мораториума върху плащането на лихвите и на главниците. Много мерки в ЕС бяха взети за отлагане на плащане на данъците и на осигуровките... Механизмите на оперативните програми на ЕС са много тромави и не би било възможно да се ползват за незабавни компенсаторни мерки, каквито трябва да се предприемат заради локдаун. За такива мерки трябва парите да се вземат от бюджета“. 

На въпрос - при ръст на безработицата и спад на икономиката как ще се пълни хазната, Лидия Шулева отговори: 

Приходите в бюджета са много надценени. Очакваният ръст е 2,5%. При неяснота как ще се развива пандемията и как ще бъдат възстановени производствените вериги не може да имаме такава сигурност в приходната част. Една част от мерките в бюджета са предвидени до март и много от тях ще трябва да бъдат продължени, което ще генерира още дефицит. Близостта до дългова спирала става все по-реалистична... Всички държави свиват разходите за отбрана, а България е първо място след САЩ по разходи за отбрана от БВП. Това е несъстоятелно предвиждане на пари в държавния бюджет в година на сериозни последици от една мащабна пандемия“. 

Интервюто с Лидия Шулева можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература

Българската литература все повече се утвърждава на нивото на високата европейска литература, но съществува рискът да остане на нивото на псевдолитературата. Това бяха част от основните послания на някои от най-превежданите съвременни български писатели, които днес участваха в дискусия на тема "Европейската литература - мост между културите" в "Деня на..

публикувано на 31.03.25 в 20:36
Богдана Панайотова и Георги Славов

Двамата кандидати за главен архитект на София отговаряха на въпроси на изборната комисия

Двамата финалисти в конкурса за главен архитект на София - Богдана Панайотова и Георги Славов, отговаряха днес на въпроси на изборната комисия. Двамата изложиха концепциите си за развитието на града и обясниха защо се кандидатират за поста. Георги Славов планира по-голям публичност на работата си и разрастване на София на север: "Искам да бъда главен..

публикувано на 31.03.25 в 20:22

Трима от четиримата изчезнали американски войници в Литва бяха намерени мъртви

Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха  открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..

публикувано на 31.03.25 в 19:38

Над 76 хил. граждани са потърсили съдействие от иституцията на омбудсмана през 2024 г.

Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..

публикувано на 31.03.25 в 19:26
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: Към мигранти без разрешен престой не трябва да има толерантност

Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..

публикувано на 31.03.25 в 18:39

Мъжът, убил в Трявна бившата си партньорка, е задържан под стража

23-годишният мъж от Трявна, обвиняем за убийството на бившата си партньорка и майка на децата му, е задържан под стража с определение на Габровския окръжен съд. Мярката за неотклонение бе взета, след като лекарите го изписаха от болницата в подобрено общо състояние. Жители на Трявна се организират, за да помогнат на децата на убитата..

публикувано на 31.03.25 в 18:29
Адв. Иван Петров

Иван Петров: Генезисът на избора на българския европрокурор е порочен и води към Пеевски

Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор на София и подчерта, че не ВСС, не прокуратурата, а правителството решава кого да предложи за европейски прокурор, "така че пипалата не са само в съдебната власт, а са и в изпълнителната ".  "През..

публикувано на 31.03.25 в 18:18