Международната рейтингова агенция "Стандарт енд Пуърс" (S&P Global Ratings) потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2', съобщиха от Министерството на финансите.
Перспективата пред рейтинга ни, според S&P Global Ratings, остава стабилна.
В обобщения доклад е отбелязано подобрението в очакванията за развитието на българската икономика, тъй като вътрешното търсене е по-устойчиво на въздействието на пандемията, отколкото са били предварителните оценки на агенцията.
Спадът на БВП през 2020 г. е ревизиран до -4,5%, спрямо -6,5%, заложен в прогнозата на S&P от май.
Бюджетният дефицит ще остане умерен през настоящата и следващата година, след което се очаква бърза консолидация, съпроводена със значителен приток на европейски средства.
Стабилната перспектива отразява очакванията на агенцията за бързо възстановяване на българската икономика след пандемията, без поява на дисбаланси във външния и финансовия сектор през следващите две години. Това ще позволи бърза фискална консолидация и ще ограничи нарастването на публичния дълг, отбелязват от Министерството на финансите.
Рейтинговата агенция би повишила кредитния рейтинг, ако възстановяването на българската икономика бъде придружено с по-бърза фискална консолидация, както и подобрение във външните баланси, надхвърлящи очакванията на агенцията.
Сред факторите, които биха довели до понижение на рейтинга са задълбочаване на икономическия спад или забавяне на възстановяването, които от своя страна ще доведат до по-продължителна фискална консолидация и нарастване на публичния дълг през следващите две години.
Пълното съдържание на прессъобщението на S&P Global Ratings можете да прочетете тук.
Той е комедиен артист, звезда в Германия, но всъщност е французин. Алфонс разсмива публиката в препълнени зали от повече от 30 години с неподражаемо фино чувство за хумор и самоирония, скечовете му са гледани в представления на живо от хиляди зрители, а билетите са разпродадени за месеци напред. В последно време Алфонс се среща с публиката..
Нидерландия остана без правителство. Кабинетът на Дик Схоф е в оставка, но продължава да работи като служебен до провеждането на предсрочни избори. Все още в социологическите проучвания с минимална преднина води партията на Герт Вилдерс, чието оттегляне стана причина за падането на кабинета. Премиерът на Нидерландия заяви, че ще се оттегли от..
Ако ЕС се раздели на формален и реален, България очевидно ще попадне във формалния, защото последните години показват, че сме страна, чието общество няма ясен консенсус за външнополитическия курс на страната, предупреди журналистът Веселин Желев в интервю пред БНР. "Имаме центробежни сили, проруски сили, представени от президента и при..
Първи по рода си парад на лодките по река Дунав с участието на българи и румънци от Русе и Гюргево ще се проведе днес. Парадът на лодките ще се състои днес по обед, пише БТА, като се позовава на организаторите - румънски ентусиасти от Гюргево, които канят българските си колеги да се присъединят към инициативата. Идеята е с парада да се..
Германският канцлер Фридрих Мерц пристигна "тихо" във Вашингтон, както се казва на езика на дипломатите. Т.е. посрещнаха го само представители на германското посолство. Мерц и делегацията бяха настанени в къщата за гости на американския президент, срещу Белия дом. Дори тази протоколна подробност от очакваното с тревога от Берлин посещение..
Кметът на Кюстендил Огнян Атанасово издаде заповед, с която забрани ползването на питейната вода за поливане и за дейности, които не са свързани с питейно-битовите потребности. Възможно е въвеждане на режими, дебитът на водоизточниците в района е спаднал, отбелязват хидроспециалистите. Забраната е от 3 юни влиза в сила веднага...
В Ловеч днес ще се проведе 14-ото издание на националния фолклорен фестивал "Хоро под Стратеш". Във фестивала ще участват клубове за народни хора от цялата страна. Той започва от 11:00 часа с дефиле по централната пешеходна зона на Ловеч до откритата сцена в стария квартал "Вароша", поясни Нели Читенова - председател на Народното читалище..
"Режимът на Путин непременно ще се срути и ние трябва да изготвим пътна карта за периода след него, защото нямаме право да допускаме грешките от..
До 1 януари хората да не правят нищо, ако парите им са основно в кеш, тъй като институциите ще им вземат комисионна и ще загубят част от сумата. След..
България няма да бъде принудена да плаща дълговете на задлъжнелите страни в еврозоната. Това заяви пред БНР бившият финансов министър Милен Велчев и..