Самотен слон, чиито лоши условия на живот предизвикаха глобални протести, напуска Пакистан, предаде ДПА.
Тридесет и пет годишният Кааван, наричан „най-самотният слон в Пакистан“ ще бъде превозен от страната със специален товарен самолет до резерват за диви животни в Камбоджа, където властите вече са уредили новия му дом, посочва БТА.
Американската певица и актриса Шер, която в продължение на години агитираше за свободата на слона, по-рано през седмицата пристигна в Пакистан, за да наблюдава преместването. Носителката на „Оскар“ е финансирала половината от цената за пътуването на Кааван.
Злочестата съдба на самотния, депресиран и страдащ от затлъстяване слон предизвика международно негодувание и хвърли светлина върху окаяното състояние на зоопарка в пакистанската столица Исламабад. Условията в него бяха толкова лоши, че през май съдия разпореди всички животни да бъдат преместени.
След съдебното постановление организацията за защита на животните Фор Поус Интернешънъл със седалище във Виена, Австрия, беше натоварена със задачата да подпомогне преместването на Кааван, както и на две хималайски кафяви мечки и три вълка.
През септември Кааван - единственият представител на вида азиатски слон в Пакистан, получи „зелена светлина“ за преместване в нов дом в Камбоджа. Това стана, след като беше подложен на преглед от международен екип от ветеринари с цел да се установи дали физическото и емоционалното му състояние позволяват пътуването и нов живот с други слонове, след прекараните в мизерия и окови десетилетия.
Кааван ще бъде транспортиран в специален контейнер, към който трябваше да се приспособи, преди да замине към резервата в Камбоджа, избран заради предлаганите подходящи условия и наличието на екип от специалисти. Там слонът, който живее в самота след кончината на партньорката му Сахели през 2012 г., ще се „радва“ на компанията на над 80 свои събратя.
Отменено е частичното бедствено положение в Община Неделино заради безводие. Причина за отмяната е отпадането на обстоятелствата, които наложиха първоначалното въвеждане на бедственото положение, включително намаления дебит на водоизточниците и аварията на напорния водопровод към селата Еленка и Изгрев. В частично бедствено положение бяха..
Апелативният съд в София отмени постановената присъда доживотен затвор на Кристина Дунчева, подсъдима за убийствата на двете си малолетни деца в Сандански през ноември 2020 г., и я замени с 12 години затвор. Тя е оправдана по обвинението за убийство по особено мъчителен начин. Съдът приема също, че психическото състояние на подсъдимата трябва да бъде..
Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф посети заедно с американския посланик в Израел Майк Хъкаби един от центровете за разпределение на Хуманитарната фондация за Газа в град Рафах. След визитата Уиткоф написа в социалните мрежи, че целта на визитата е била да помогне за изготвяне на план за доставка на хранителни помощи и медицински..
Пожарът в Пирин е овладян, но има две вътрешни огнища, които са потенциално опасни при промяна на метеорологичните условия, както и няколко по периферията на пожара. Няма опасност за населените места в близост до пожара, но екипи на полицията са в готовност и помагат на хората при нужда. Към момента има само един по-сериозен фронт- този над..
Американските мита потопиха основните борсови индекси на Уолстрийт. В Европа също се записаха загуби, след като инвеститорите оценяват ефекта от наложените от администрацията на Доналд Тръмп търговски ограничения. Тръмп подписа заповед за новите мита за партньорите на САЩ по целия свят Инвеститорите избраха да избягват риска в началото на..
Британският премиер Киър Стармър и украинският президент Володимир Зеленски приветстваха новия краен срок, определен от президента на САЩ Доналд Тръмп, за Русия да постигне напредък към прекратяване на повече от тригодишната война, предаде Ройтерс. "И двамата лидери приветстваха новия краен срок, определен от президента, за Русия да спре..
Русия е увеличила безпрецедентно въздушните атаки над Украйна през изминалия месец , констатира в анализ агенция Франс прес ден след най-кървавите удари над столицата Киев от началото на тази година. От Берлин дойде вестта, че украинската противовъздушна отбрана ще бъде подсилена до дни - макар и твърде късно за десетките жертви на..
Дългото стоене пред екрани на различни устройства причинава сериозни проблеми с очите и виртуален аутизъм при децата. Това обясни пред БНР д оц...
" Частична справедливост , макар че е само за 10 месеца. За реабилитиране ще работя отсега нататък – да си върна позициите като гражданин, който не..
"Очаквам да чуя срокове за закупуването на летателна техника за гасене на пожари, защото това, което Желязков каза, не е точно така". Това каза пред..