Едва ли има българин, който да не е преминавал през лабиринтите на мудната ни администрация, оставайки с горчив привкус от множество негативни емоции. Задаваме ли си въпроса обаче дали промените, които все искаме да се случат, биха могли да са и наше дело, да са извоювани с нашата инициатива и упоритост. Скепсисът в отговорите ще преобладава, разбира се! Но има и хора с други нагласи. За тях - да си активен и сам да помогнеш на институциите, за да работят наистина в полза на гражданите, е усилието, което си струва и което ще ни направи различно общество.
Историята на пловдивчанина Ивайло Спасов. В началото на октомври той подаде сигнал до БДЖ възмутен, че във влаковете масово се пренебрегва изискването за носене на маски. Обясняват му, че за да има по-стриктен контрол, са нужни ясно разписани правила, а такива няма. След месец и половина настойчивост от страна на Ивайло те вече са факт.
„Пътувах за работна среща към София. Бях силно учуден, че кондукторът не носеше маска, а пътниците - повече от половината, бяха без маска. След подадени две жалби с мен се свързаха служители на БДЖ, че няма създаден ред и те нищо не могат да направят при констатиране на мерките. Те разчитат на случайни проверки от МВР и РЗИ, но те не могат да обезпечат безопасността“.
Ивайло Спасов пише до министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов и до министъра на вътрешните работи Христо Терзийски с настояване да има разписани правила, за да може БДЖ да реагира адекватно при всеки случай на засечен пътник без маска. В писмото си пловдивчанинът посочва, че е необходима работеща процедура „дискретно уведомяване и спешно реагиране при подобни нарушения независимо от часа на пътуване“.
Първият отговор се получава след по-малко от седмица и е от министъра на здравеопазването, който посочва, че преписката по сигнала за неносене на маски в БДЖ вече е насочена към главния секретар на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и към административния секретар на МВР за предприемане на общи действия. Месец по-късно МВР се отчита с писмо, че договореност има и когато при тях се получи сигнал от служител на БДЖ за пътник, нарушаващ противоепидемичните мерки, на място ще се изпращат полицейски служители. Дни по-късно на пощата си Ивайло получава от изпълнителния директор на БДЖ и конкретните, вече приети и разписани правила. От тях е ясно, че обслужващите всеки влак трябва да проследят пътниците да се качват в него задължително с маска или друго предпазно средство. При отказ кондукторът трябва да уведоми началника на влака. Той от своя страна трябва да позвъни на 112, за да бъде извършена проверка и съставен акт.
Ивайло препоръчва, ако някой реши да последва примера му и да се жалва до някоя институция - много често отговорите им по имейл отиват в СПАМ папката. И още:
„И не се отказвайте да бъдете активни по всеки въпрос, който ви вълнува... Един от проблемите при подаването на жалби или сигнали е правилното дефиниране. Колкото по-ясно и точно опишем проблема, ще се спести усилие и проблемът ще се реши по-бързо... Гражданското общество трябва да е съставено от хора, които не прибързват с мрънкането или с надуването на вувузелите, а отделят време и да прочетат настоящия нормативен ред, да го разберат и да видят къде са стъпките им, които трябва да направят и да посочат проблема на органите“, казва пловдивчанинът.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

Главнокомандващият украинската армия генерал Олександър Сирски съобщи за влошаване на ситуацията на фронта в югоизточната Запорожка област. "Значително се влоши обстановката на Александровското и Гуляйполското направление, където врагът, използвайки превъзходството си в жива сила и техника, в хода на ожесточени боеве, се придвижи напред и..
Стотици сърби, начело със студенти, демонстрираха в Белград срещу плана на властите да съборят бившия Генерален щаб на югославската армия, за да позволят на чуждестранни инвеститори да построят на негово място луксозен хотелски комплекс, свързван с Джаред Кушнер - зетя на американския президент Доналд Тръмп. Преди четири дни Скупщината..
В Румъния министърът на енергетиката се обяви за това държавата да поеме контрола върху местния филиал на Лукойл. Така ще бъдат гарантирани стабилността на националната енергийна система и работните места, свързани с бизнеса на компанията, след като международните санкции срещу нея влязат в сила, обясни министър Богдан-Груя Иван. "Лукойл"..
В Украйна приближен на президента Володимир Зеленски беше обвинен в организиране на корупционна схема за 100 милиона долара в различни сектори на икономиката, съобщи Франс прес. Бизнесменът Тимур Миндич беше посочен от прокурор от специализираната антикорупционна прокуратура. Освен Миндич, с обвинения днес се сдобиха още шест лица, сред..
Общинските управи на Рила, Кочериново и Бобошево, както и експерти на "Кюстендилска вода" се събраха на работна среща по проблемите с водата от язовирите "Калин" и "Карагьол", от които се подава вода за населените места по Рилското корито. Лятото водоползването се увеличава, стига се и до режим, особено за Кочериново. Констатирано беше, че..
Наследството на "краля на поп музиката“ Майкъл Джексън продължава да пише история, дори 16 години след смъртта му. Той се превърна в първия певец с шест десетилетия присъствие в Топ 10 в класациите след завръщането там на хита му Thriller. Хитът от 1982 г. Thriller се завърна в Топ 10 на Billboard Hot 100, изкачвайки се на десето място от..
Общо 91 затворници в Англия и Уелс са били освободени по погрешка между април и октомври тази година, по последни данни на Министерството на правосъдието. Данните за Англия и Уелс бяха публикувани, след като правителството стана обект на сериозни критики заради случайни освобождавания след редица нашумели случаи през последните седмици...
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател..
"Зареждането на банкоматите с евро ще стане в нощта на 1 януари. На сутринта всеки ще може да изтегли евро банкноти" , увери в интервю за "Преди..
"Във всички случаи ще има сътресения на пазарите , най-вероятно и в цените, но това е единственият изход рафинерията да остане в експлоатация след..