Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Примабалерината Красимира Колдамова: Не свършва моя живот в изкуството с ролите

Снимка: Светослав Николов

Красимира Колдамова е завършила Държавното балетно училище в София и е специализирала в Болшой театър. В творческата си биография има 60 роли в над 70 спектакъла. Световно известната примабалерина сподели, че много неща я правят щастлива.

Преди всичко, това че имам това щастие да се отдам на това изкуство, което ми носи много радост - балета, че съм жива, че имам съпруг, че имам син, имам две внучета“, каза Красимира Колдамова в предаването „Нощен хоризонт“.

Тя призна, че не е мечтала в детството си да стане балерина. Първата си роля на сцена „Жизел” по музика на Адам танцува на сцената на Русенската опера.

„Продължавам. Не свършва моя живот в изкуството с ролите. Те са голямото ми богатство, но това богатство трябва да се предаде. Всичко, което си усетил, натрупал в този шарен живот, трябва да се предаде на по-младите“.

Любовта на сцената е много истинска.

„Обичам всичките си партньори, и са ми давали любов, и аз съм давала“.

Красимира Колдамова                                          Снимка: личен архив

Удовлетворението може би още не е дошло, защото има още време да се боря за много неща.

Аз вярвам във висшата сила, която ние наричаме Бог. Това е едва всевисша космическа сила, която ние още не познаваме, но тя оправя хаоса, който за нас изглежда настина хаос, а може би тази всевисша сила на природата знае какво трябва за нас - дали ще преживеем ледници или други бедствия, или Covid-19. Има една такава сила, която ръководи целия хаос между нас, нашето неразбиране. Ние не можем да разберем всичко, което става в космоса, в света, а понякога  и в нашите взаимоотношения“, допълни Красимира Колдамова.

Последната роля на Красимира Колдамова е на „Едит Пиаф”. Тогава примабалерината е на 64 години. Тя е пресътворила още Одета-Одилия, Хлое, Жулиета, Кармен.

Красимира Колдамова е танцувала на световните сцени на 5 континента. През 1972/73 е прима балерина на френския „Гран бале класик”. Многократно е танцувала и в Хавана по покана на балетната легенда Алисия Алонсо.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мишер Руева и Симеон Воев по пътя в син ретро автомобил за видеото към общата им песен "След себе си"

"Не знаех доста неща за Димитър Воев, но след като гледах филма "Воев", вече съм убедена в неговия гений!", разказва Мишер Руева за  вдъхновението и идеята на  песента "След себе си", която заедно със Симеон Воев и Цветелина Цветкова създават още преди две години.  "За да се обадя на Мони Воев, се появи първо смелостта. За мое  голямо учудване и..

публикувано на 24.11.25 в 13:14

Литературно четене на жп гарата в София

Литературно четене, посветено на железопътния превоз, ще се проведе на 25 ноември в подлеза на Централна гара в София.  Вяра Момчева и Бояна Войнова са в основата на новосъздадения творчески колектив „ВЪЗЕЛ“.  Макар и млади, двете вече имат ясна визия за ролята на изкуството в обществото.  Бояна Войнова е завършила дизайн в Нидерландия, а Вяра..

публикувано на 23.11.25 в 06:25

Фолклорният танцов ансамбъл "Магия" от Ловеч чества 10-годишнината си

Спектакълът "Съкровището" на фолклорен танцов ансамбъл "Магия" ще бъде представен в салона на Ловчанското читалище "Наука" на 25 и 26 ноември от 18:00 ч., съобщи художественият ръководител на ансамбъла Маргарита Атанасова. По-голямата част от композициите, които публиката ще види, са изцяло нови, авторски и представяни за първи път...

публикувано на 22.11.25 в 05:35

Българска творба с премиера на фестивала за нова музика в Есен

Фестивалът за съвременна музика NOW! в град Есен, Германия, се проведе за 15-и пореден път от 25 октомври до 9 ноември. Той се организира от Есенската филхармония в партньорство с Университета за изкуства Фолкванг, Държавния съвет за музика на областта Северен Рейн-Вестфалия и Дружеството за нова музика - Рур. Фокусът през 2025 г. беше върху..

публикувано на 21.11.25 в 14:17

Камерен оркестър "Орфей" - Перник отпразнува юбилей

С юбилеен концерт под наслов „Традицията е жива” камерният оркестър „Орфей” към Двореца на културата в Перник отбеляза 50-годишнината от създаването си.  Солисти в концерта бяха цигуларите Ангел Станков и Лиляна Якимова-Димитрова. По повод юбилея Съюзът на българските музикални и танцови дейци отличи оркестъра със „Златна лира”, а неговия диригент -..

публикувано на 20.11.25 в 17:55

Спомен за диригента Иван Вульпе

В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" разказваме за делото на проф. Иван Вульпе - диригент и педагог, свързал името си с няколко оркестъра в България, най-вече с тези в Бургас и Шумен. На 7 ноември се навършиха 95 г. от рождението му. Иван Вулпе е наследник на големи фигури в историята..

публикувано на 20.11.25 в 17:30
Детският хор на БНР и Радиосимфониците с диригент Константин Илиевски

Детският хор и Симфоничният оркестър на БНР празнуват заедно

На 21 ноември от 19 часа в Софийската опера и балет е поредният концерт от сезона на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. Това събитие ще бъде по-различно и емоционално, защото с него ще бъде отбелязана 65-годишнината от създаването на Детския радиохор – рожба на незабравимия акад. Христо Недялков.  Това ще бъде..

публикувано на 19.11.25 в 14:30