Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асфалт или калдъръм - ще се запази ли Кадин мост като исторически символ

Местните в Невестинско искат да използват реставрирания 500-годишен мост за ежедневни нужди

Кадин мост
Снимка: Владислав Чанев - личен архив

Приключват цялостният ремонт и реставрацията на Кадин мост на река Струма при село Невестино. Мостът е построен преди 550 години - през 1470 година. Най-вероятно ще е готов до Коледа. Монтира се художествено осветление, изграждат се подходите от двете страни на дългия около 120 метра мост, издигнат върху шестметрови колони. В комплекса е запазена дори тоалетната с каменна зидария, правена от майстор Манол при градежа на моста.

Рехабилитацията на обекта е на стойност около 400 хиляди лева по Програмата за трансгранично сътрудничество с община Дойран, Северна Македония.

Снимка: Владислав Чанев - личен архив

Големият проблем сега обаче не е как ще изглежда Кадин мост, който е национален паметник на културата, а как ще се ползва. Досега съоръжението беше част от пътната инфраструктура и по него преминаваха моторни превозни средства до 10 тона, автобуси, дори селскостопанска техника.

Експертна комисия с представители на Националния институт за недвижимото културно наследство и специалисти по пътно движение е взела решение Кадин мост да остане във възстановения му автентичен  вид, а по калдъръма да се движат само пешеходци и туристи.

Снимка: Владислав Чанев - личен архивВ Невестинско и района обаче не са съгласни мостът да остане само туристическа атракция. Местните жители организираха подписка, с която над 500 души искат да се положи асфалт, а движението на МПС по моста да става при определен режим и правила. Решението трябва да вземе Министерството на културата, откъдето все още няма официално становище.

„Чакаме от НИПК (Националният институт за недвижимото културно наследство, предишен НИПК - бел. ред.) решението, иначе в момента завършваме“, коментира оглавяващия фирмата-изпълнител на ремонта Сашо Малинов. „Пускаме си го в този вид и това е – може да мине линейка, може пожарна, погребения“.

Снимка: Владислав Чанев - личен архив

Местните хора държат по моста да се движат автомобили и малките бусове от Кюстендил до Дупница, разказва заместник-кметът на Невестино Йордан Глогов и пита: „Зимата как ще го почистваме този мост“. 

Кметът на общината инж. Димитър Стаменков е категоричен, че проектът трябва да се изпълни, както е предвидено. „Нашето основно желание е от точка до точка хора да могат да минават с леките си коли, при ограничена скорост, линейки, пожарни и онези коли, които зареждат търговските обекти.“

Ако мостът не се направи така, че да се преминава с автомобили, десет села ще бъдат ощетени, дава друг практичен аргумент на фона на историята Стаменков.

Снимка: Владислав Чанев - личен архив„Унищожаване на един паметник е културен геноцид“, смята арх. Юлий Фърков, консултант по проекта. „Спасяването на културните ценности, възстановяването е културната памет – ключ към безсмъртието на нацията“, коментира той пред БНР.

Още за дилемата туризъм или ежедневие чуйте в звуковия файл. 
Снимките за публикацията са предоставени от Владислав Чанев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07