В началото на живота му нищо не говори за подобна трансформация. Той е роден в богато семейство на венецуелски юрист. Баща му е привърженик на левите идеи, но го води в друга посока. Записват го в Сорбоната, но Санчес напуска и заминава за Москва, където учи в Университета за дружба на народите. Несъгласието му с политическата ситуация както на запад, така и в СССР, довежда до това, че е изключен от висшето училище и е изгонен от Съветския съюз. Тук вече той се включва в борбата на палестинците и поема по пътя на радикалния, ляв терор.
Случаят на Карлос не е изолиран, а напротив - показва ни една история, която е много слабо известна на хората от Източна Европа. Западът много прилича на Източния блок, най-вече с липсата на перспектива за промяна., а когато мирните протести са разгонвани от полицията и властите, отчаянието взема връх.
През 1934 г. в Олденбург в Германия е родена Улрике Майнхоф. Тя е от заможно семейство, учи се отлично, завършва философия и социология в Марбург и в Университета в Мюнстер. Става един от най-обещаващите млади журналисти на Западна Германия и е главен редактор на списанието „Конкрет“. Омъжена е щастливо и има две дъщери. През 60-те години участва в протестите срещу правителството на Конрад Аденауер, което иска да допусне още американски ядрени оръжия в Германия. Нападението срещу левия студентски водач Руди Дучке я радикализира и тя заедно с Андреас Бадер и Гудрун Енслин създават Фракция Червена Армия. Групата им първо напада супермаркети и големи компании, но постепенно започва да сменя своите цели. Те се борят срещу присъствието на нацисти в правителството и икономиката на ФРГ, а после започват и атаки срещу американските бази в страната, както и срещу структурите на НАТО. Пикът им е през 1972 г., когато взривяват щаба на американските войски във Франкфурт, разузнавателни структури на САЩ в Хайделберг и седалището на дясната медийна група на Аксел Шпрингер в Хамбург. Групата е разкрита и първото поколение е арестувано. Като всички са затворени в строгия затвор Щамхайм, където трябва да изчакат процесите си и да излежат присъдите си.
На 9 май 1976 г. германските власти обявяват, че Улрике Майнхоф се е самоубила в килията си, като се е обесила. Роднините и приятелите ѝ не приемат разследването. На 18 октомври 1977 г. всички останали затворени членове на организацията загиват в Щамхайм, като отново е обявено самоубийство. Андреас Бадер и Ян Карл Распе са простреляни в главата, а Гудрун Енслин е обесена на решетката на килията, която се намира над три метра над пода. По-младите членове на Фракцията продължават с нападенията до началото на 90-те години.
Защо се жертват тези хора. Възможно ли е да са някакви сбъркани, комунистически зомбита? Вълци единаци, които искат да разрушат идеалното общество?
Историята ни показва друга картина. В Италия от средата на 60-те години действат Червените бригади, които единствено имат доказани връзки със службите на Чехословакия. В Испания по същото време има над 10 леви отряда, които се борят срещу диктатурата на Франко. В Белгия срещу структурите на НАТО воюват Комунистическите бойни отряди. Във Великобритания се засилва дейността на комунистическото крило на ИРА. В края на 70-те Аксион Директ започва борба срещу правителството във Франция. Леви партизански групи се борят в Португалия, а в Гърция и Турция се опитват да се противопоставят на десните военни диктатури. Ситуацията в Латинска Америка е подобна. През 1976 г. в целия регион само Венецуела остава извън хватката на диктатурите, а много от младите са принудени да започнат въоръжена борба.
Дори САЩ и Япония не остават по назад. През 1969 г. в Съединените щати от анти-военното движение се ражда Уедър Ъндърграунд, а същото се случва година по рано и в Япония, където се появява Японската червена армия. Всичките тези организации са анти-съветски, но търсят промяна на управляващата система. Въпросът е защо с оръжие? Няма ли друг вариант? За съжаление, днешната реалност ни показва, че да се промени олигархичната система е трудно. Независимо колко протестираш, дали правиш опити да спасиш плаж или планина, дали искаш правосъдие, статуквото изправя държавата срещу нейните граждани. Това се случва и през 60-те и 70-те години в т. нар. демократичен Запад. Политиката не допуска обикновените хора и много от младежите се радикализират. Стигат до там, че жертват живота си и този на своите съграждани в името на каузите, които считат за справедливи. Тъжното е, че демокрацията ни не е израстнала. Безизходицата днес вече накара хора да се самозапалват като протест, а крачката към терора е малка. Важно е да помним, че дори Че Гевара смята въоръжената борба за последния вариант, едва когато всички други средства са изчерпани.
"През всичките тези повече от 100 дни, откакто на 19 март тази година истанбулският кмет Екрем Имамоглу беше задържан и после арестуван, по-рано беше анулирана и неговата диплома след 30 и няколко години, през тези повече от три месеца и половина опозиционната Републиканска народна партия с лидер Йозгюр Йозел стартира митинги във всички големи..
" Почти на всички избори в САЩ има по някаква трета партия , ако не на всички президентски избори". Това подчерта пред БНР журналистът Огнян Дъскарев , който дълги години е живял в Съединените американски щати: "Всъщност на последните и предпоследните президентски избори имаше една либертарианската и една зелена партия и те съответно взеха по..
" За много кратко време беше вдигнат лимитът на това работниците от една фирма да са лица от трети страни ". Това обясни пред БНР Виктор Блъсков , журналист и политик от партия "Синя България": "Ние в момента сме на дъното на една доста сериозна пързалка , на която са държави като Германия, Франция, Скандинавските държави, Великобритания,..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се е оформила поради несправянето на властта с незаконните сметища ". Това коментира пред БНР Красимира Катинчарова , депутат от "Величие": "Говорим за това, че властта не спазва законите на..
Рекордни жеги регистрираха в Европа в началото на юли. Екстремни градуси бяха отчетени в Испания, Франция, Португалия, Германия. Тук на Балканите също сме свидетели на горещата вълна, която затруднява работоспособността през деня и нощната почивка, както и се отразява неблагоприятно на здравето. Италия е една от страните, където отчетоха..
Кемпер обществото в България е срещу новата наредба на МРРБ за разполагане на каравани и кемпери извън морските плажове . Проблемът с дивото къмпингуване остава нерешен и през този летен сезон " Въртим се в невероятен затворен кръг, защото това е един стар текст на наредбата , който беше отхвърлен преди години, над 600 отрицателни..
Румъния търси спасение от нарастващия дефицит в бюджета и изчерпването на средствата за пенсии и заплати в държавния сектор. Премиерът обяви първите мерки за овладяване на ситуацията - увеличение на данъците, замразяване на заплатите в публичния сектор и още редица непопулярни стъпки, които засягат дори пенсионерите и младите родители . Как..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..