Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преговорите между ЕС и Великобритания за отношенията след Брекзит продължават

| обновено на 18.12.20 в 08:30
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Времето за  постигане на сделка за бъдещите търговски отношения след Брекзит между ЕС и Обединеното кралство изтича само след две седмици.

Основните различия остават, но преговорите продължават, като тази сутрин главният европейски преговарящ Мишел Барние заяви, че е настъпил „часът на истината“.

В Лондон пък смятат, че шансовете за сделка са под 50 процента.

Мишел Барние смята, че сделка все още е възможна, макар и  „пътечката да е много тясна“.

Борис Джонсън пък каза, че Обединеното кралство продължава да иска да преговаря, но допълни: „Нещата изглеждат трудни и има пропаст за преодоляване“.

Барние каза, че от Великобритания зависи крайният срок, защото Брюксел няма нищо против да удължи така наречения „преходен период“, за да могат да продължат преговорите и след 1 януари.

Джонсън смята, че Обединеното кралство ще просперира и ако има сделка и ако няма сделка с ЕС. За британския премиер най-важното е страната да може да контролира собствените си закони.

Риболовните права и лоялната конкуренция са най-трудните проблеми за решаване.

Ако сделка бъде постигната между двете страни, тя трябва да бъде ратифицирана както от 27-те страни-членки на Евросъюза, така и от британския парламент.

Опасенията са, че ако няма сделка, от 1 януари основният удар ще бъде  понесен от пристанищата в Ламанша, тъй като в резултат на новите бюрократични мерки сериозно ще бъде забавен потока от стоки.

На първо време това засяга най-вече пресните храни и лекарствата.

Лидерите в Европейския парламент определиха неделя вечер като краен срок за представяне на някакъв текст на споразумение от преговарящите екипи, за да има някакъв шанс за ратифициране до 31 декември. 

Британският парламент бе разпуснат вчера, но депутатите могат да бъдат призовани обратно в случай, че се наложи одобряване на сделка.

Британският вицепремиер Майкъл Гоув предупреди, че преговорите могат да продължат дори след Коледа. По думите му въпреки че Европейският парламент е заявил, че няма да има време да ратифицира сделка, ако тя не бъде постигната до неделя, може да се приеме някакво "условно прилагане на договора".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Членове на сдружението

Бащатата на 15-г. Филип след срещата на "Ангели на пътя" с представители на ВСС: Бяхме чути

Представители на сдружението “Ангели на пътя” се срещнаха с членове на съдийската колегия на ВСС. По-рано те протестираха пред съвета с искане да бъдат изслушани по време на заседанието, то обаче беше отложено заради липса на кворум. На днешното заседание трябваше да бъде изслушан съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който поиска..

публикувано на 04.02.25 в 12:52
Мая Санду и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен (архив).

ЕК отпуска 250 млн. евро за енергийната независимост на Молдова

Европейската комисия ще отпусне 250 милиона евро през тази година за енергийната независимост на Молдова според договорената двегодишна Всеобхватна стратегия за енергийната независимост и устойчивост на Молдова. Нейната цел е да освободи страната от несигурността на руските енергийни доставки и пълното й интегриране на енергийния пазар на ЕС...

публикувано на 04.02.25 в 12:51
Янка Такева

Учители заплашиха с национален протест, искат по-високи заплати

Учители са в готовност за национален протест, ако не бъде предвидено увеличение на заплатите им в новия бюджет за тази година. Пред "Хоризонт" Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители към КНСБ, обясни: "Причината за националния протест е това, че ни обещаха 125% да бъде учителската заплата над средната работна заплата за..

публикувано на 04.02.25 в 12:36
Станислав Балабанов, ИТН

Станислав Балабанов: Огромна е дупката в бюджета

Заместник-председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Станислав Балабанов очаква днешната среща да е финална, преди окончателното изготвяне на бюджета на страната. По думите му всички от управляващото мнозинство са наясно, че финансовото състояние на държавата е тревожно. "Огромна е дупката в бюджета и тука някакви хора, които сринаха..

публикувано на 04.02.25 в 12:22
Чърчил, Рузвелт и Сталин в Ялта, 1945 г.

80 години след Ялта - по-сигурен ли е светът?

Вече се намираме в мултиполярен свят , но няма баланс и няма правила, отчита Росен Плевнелиев, президент на България в периода 2012 – 2017 г.  Той определя ситуацията днес в света като "много опасна", визирайки ревизионистки амбиции на лидерите на САЩ, Русия и Китай, и предупреждава, че н енаучените уроци от историята водят до тежки..

публикувано на 04.02.25 в 12:04

Напрегната и динамична е била 2024 г. за екипите на пожарната в Кюстендилско

Напрегната и динамична е била 2024 г. за екипите на пожарната в Кюстендилско, става ясно от анализа на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението". В 7-8 от случаите се наложило въвеждане на извънредно положение. В оперативния център през годината са получени 18 искания от областния управител за включване на техника за..

публикувано на 04.02.25 в 11:47

Директорът на СДВР: Нападателката на бул. "Витоша" – с тежка диагноза

"22-годишна, с явни психически отклонения и поставена тежка диагноза" – така директорът на СДВР главен комисар Любомир Николов описа нападателката, която рано тази сутрин намушка няколко души с нож на столичния булевард "Витоша". Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) "След бърза адекватна реакция на..

публикувано на 04.02.25 в 11:45