Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ива Лазарова от Институт за развитие на публичната среда:

23 млн. лева от бюджета на НС са отишли за заплати

1/3 от депутатите не са имали нито едно парламентарно питане

Снимка: БТА

„Трудно събрахме информация за работата на Народното събрание за изминаващата година, а това е много важно в навечерието на парламентарните избори“. Това коментира пред БНР Ива Лазарова от Институт за развитие на публичната среда за това какво свършиха и колко харчиха депутатите през 2020 година.

По броя разгледани законопроекти – 135, 144 решения и две декларации на 120 пленарни заседания, 10 от които извънредни, излиза, че Народното събрание е работило усилено, но има закони, които са преразглеждани многократно – това са седем поправки на Наказателния кодекс, пет пъти Закона за ДДС, а три пъти е имало предложения за промени в Изборния кодекс. 

Понякога се пропуска общественото обсъждане и това руши доверието в най-важния орган в парламентарната република.

Така през лятото имаше 10 на сто спад в доверието на парламента според данните на „Алфа рисърч“, а спадът през септември е вече 7 на сто“, припомни Лазарова в предаването „Преди всички“.

БГНЕС
През 2020 са работили 27 комисии, от които постоянни 23 и четири временни, като най-екзотична е тази за промени в Конституцията, а друга интересна беше тази, която трябваше да провери фактите около спирането на програма „Хоризонт“. Тя прекрати работата си в началото на тази година с едва 4 заседания - поясни още Лазарова.

„81 милиона лева е бил бюджетът на 44–тото Народно събрание, като 23,5 милиона лева са били за заплати, като в разходите за издръжка влизат още 11,3 милиона лева, като базовата заплата на депутат е 4200 лева - три средномесечни заплати в държавния сектор. Според имуществените декларации на депутатите от миналата година те са декларирали от доходи от около 45 милиона лева, от които 21 милиона лева са доходи от дивиденти на един депутат от ДПС- Делян Пеевски“, посочи Лазарова. 

По думите ѝ информация за контролирането на разходите на депутатите имат ръководствата на парламентарните групи, те имат информация за тяхното пълно отчитане, но широката публика няма достъп до такава информация.

„Обществото няма достъп до информацията как народните избраници харчат допълнителните средства за дейността си като заплащане на сътрудници, обиколки по избирателните райони, представителни разходи, пари за транспорт. През 2020 година 86 депутати не са имали нито едно парламентарно питане - или една трета от тях, което е притеснително“.

В парламентарния контрол управляващата партия и техните партньори са задавали най-малко въпроси.

През четиригодишното управление коалицията оцеля с множество, неясни в повечето случаи, договорки  и тежки компромиси:

Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов не успя да прокара Концепцията за ромската интеграция, нито доброволните отряди към МВР. Отказът на ГЕРБ да подкрепи предложението разклати и ВМРО упрекна ГЕРБ в договорки с ДПС, които бяха против доброволните отряди . Лидерът Каракачанов обаче получи сделката за 8-те изтребителя Ф-16 и още сделки за 1 милиард лева за кораби, 50 млн. лева за машини за Специалните сили и 80 млн.лева за модернизация на старите съветски танкове.

Коалиционните отношения се разклащаха основно между ВМРО и ГЕРБ. Така се случи и след ареста на министъра на околната среда и водите Нено Димов и шефката на басейнова дирекция – Пловдив - Цветелина Кънева

НФСБ Валери Симеонов беше по-скоро балансьор през изминалата година.

Народното събрание

А в края на мандата патриотите успяха да изпълнят основния си приоритет – минимална пенсия от 300 лева. Тя ще бъде факт от януари догодина.  

Коалицията се разбра и за Северна Македония и блокира началото на преговорите за членството й в ЕС 

Разбраха се и за доброволната казарма и за военното обучение в училище. Постигнаха съгласие за преименуването на празника 24 май, който вече е - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Управляващите въведоха и 10-годишна абсолютна давност за задълженията на физическите лица. 

Малката коалиция, както са известни още Обединени патриоти, обаче не се разбра. През 2019-та настъпи политическият развод с Атака. Лидерите на НФСБ и ВМРО Валери Симеонов и Красимир Каракачанов взеха това решение след системен бойкот и лошо отношение. 

А последните месеци от управлението на ГЕРБ и Обединени патриоти ще приключат  с протести .

Още в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51