Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа се готви за коледни празници в извънредна ситуация

Илюстрация: Георги Цветков

В очакване на ваксинацията срещу Covid-19 от 27 декември Европа се подготвя за коледните празници в извънредна ситуация на ограничителни мерки и препоръки да не се пътува и контактува с много хора.

Чехия обяви още преди празниците, че от неделя въвежда още по-строги ограничения срещу разпространението на коронавируса. Затварят се всички магазини извън тези за хранителни стоки и се въвежда по-строг вечерен час, обяви министърът на здравеопазването Ян Блатни.

В Италия група, представляваща жертвите на пандемията в страната, ще съди правителството за 100 милиона евро обезщетение. Делото е заведено от името на 500 души, загубили близки. Искът е насочен срещу министър-председателя Джузепе Конте и министъра на здравеопазването Роберто Сперанца.

Германия регистрира нов черен рекорд починали във връзка с коронавируса - 962-ма. Затова здравният министър Йенс Шпаан призова:

"Поведението ни по Коледа ще определи положението в болниците след празниците. Така че моля ви, ограничете контактите, колкото и да е трудно".

В Сърбия масовата имунизация срещу Covid-19 с ваксината на американската компания "Пфайзър" и германския ѝ партньор "Байонтех" ще започне утре, обяви президентът Александър Вучич.

В Швейцария ваксинацията започна днес.

Съединените щати са поръчали допълнителни 100 милиона дози от ваксината на "Пфайзър" и "Байонтех" и така са удвоили количеството.

Утре стартира ски сезонът в австрийските Алпи само за австрийски граждани, с изключение на курорта Ишгл, станал известен в началото на пандемията като мястото, от където вирусът се разпространи из цяла Европа.

Според представител на курорта причината за отложения старт е близостта с Швейцария и възможността да се карат ски на територията на двете съседни държави.

„Не можем да гарантираме, че ще се спази изискването за карантиниране, след като скиорите са карали в Швейцария и са се върнали на австрийска територия“, обясни Андрас Щайбл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Киряков

Георги Киряков: Политическият сезон ще е динамичен, горещ, с препирни и поляризация на обществото

Политическият сезон ще е динамичен, горещ, с много парламентарни препирни, с много противопоставяния и поляризация на обществото, с все още неясна посока - едни партии ще дърпат на Изток, други ще продължат да теглят на Запад.  Това очаква от новия парламентарен сезон политологът Георги Киряков. Пред БНР той отбеляза, че българското..

публикувано на 04.09.25 в 09:09

Атакуват от две страни огнищата на пожара в Рила

Продължават усилията на огнеборците за овладяване на пожара в Национален парк "Рила".  Все още има активно горене във високата част на планината, но огнищата се атакуват от две страни.  Пожарникари и служители на националния парк с пожарна техника минават през ски зона "Картала" и така стигат до североизточната част на пожара, осигурявайки..

публикувано на 04.09.25 в 09:07
Иван Таков

Иван Таков: Ще търся сериозна подкрепа за реформи в градския транспорт

"Малки инциденти винаги е имало. И заради овехтялата инфраструктура, и заради морално остарелия състав на превозните средства . София е голям град с изключително натоварено ежедневие. Всеки ден има дребни инциденти, включващи и коли на градския транспорт. Обективни фактори са се натрупали през годините ." Това коментира в интервю за БНР Иван..

публикувано на 04.09.25 в 08:54
Христо Христов

Кметът на Шумен: Водата безспорно става проблем №1!

От общо над 6800 язовира у нас, 4962 са общински, или над 70 на сто. Близо 90% от общинските язовири са малки водни тела. Някои от язовирните съоръжения са неподдържани с десетилетия , сочат данни на НСОРБ от 2022 г., които се актуализират. Нови задължения за кметовете по Закона за водите ще влязат в сила, ако бъдат приети. До 9..

публикувано на 04.09.25 в 08:05

От 2 до 5 години трябват за узаконяване на водоизточник за напояване

Промените в Закона за водите , които целят облекчаване на административната тежест и съкращаване на времето за разрешителни и регистрационни режими за напояване, са в процедура на обществено обсъждане. Мнения по предложенията се събират до 9 септември. " Времето, необходимо, за да бъде узаконен един водоизточник, може да е от 2 до 5 години, а..

публикувано на 04.09.25 в 07:54

Съдия от Бостън обяви за незаконно решението на Тръмп да спре федерално финансиране за Харвард

Съдия от американския град Бостън обяви за незаконно решението на администрацията на президента Доналд Тръмп да спре федерално финансиране за Харвардския университет на стойност близо 2.2 милиарда долара.  САЩ премахват програмата за студентски визи в Харвардския университет Доклади установиха и антисемитски, и антимюсюлмански настроения в..

публикувано на 04.09.25 в 07:51

Конституционният съд - домакин на Международната конференция "Единни в многообразието"

Конституционният съд е домакин на третото издание на Международната конференция "Единни в многообразието". Тя се организирана от Съда на Европейския съюз и в нея ще се включат представители на повечето страни-членки на Съюза. Форумът е под мотото "Ролята на конституционното правосъдие в общия европейски правен ред". Конференцията "Единни в..

публикувано на 04.09.25 в 07:43