„Той всъщност е фонд, който пази най-вече медицинските лица. В цял свят се знае, че медицинските лица, колкото и да са добри, колкото и да са добре обучени - рано или късно се допускат грешки. Докато по света на тези грешки се гледа с особено внимание, с цел да се вземат поуките и да си поправи системата, тук ги замитаме. Остават увредени български граждани, които не биват компенсирани и едно впечатление в обществото, че гарван гарвану око не вади“, коментира Хасърджиев в предаването „Преди всички“.
Категорично трябва да бъде предвидена такава възможност и не лекарите от страх да се опитват да прикриват грешки, които се случват, подчерта той.
„Целта на такъв фонд е той да обезщетява гражданите, грешката да бъде регистрирана, поуката да бъде извадена и да не бъдат преследвани лекарите, ако те са добросъвестни. Това само би могло да бъде от полза на всички нас. Ковидът ни дава поводи да сме иновативни и да прилагаме различни такива мерки. Дано някой чуе. За това са необходими законодателни промени. Необходима е и промяна в мисленето в България.“
С тревога следим факта, че хронично болните и възрастните хора са наредени в по-задни позиции в плана за ваксиниране. Това са хората, които дават най-голям брой жертви в битката с Covid инфекцията, отбеляза Станимир Хасърджиев по повод началото на имунизационната кампания срещу коронавирусната инфекция. При първа възможност трябва да се обхванат най-уязвимите групи, ако не се обхванат те, няма как да се намали смъртността в страната, допълни той.
„Ваксината е единственият шанс, който имаме, да се избавим от тази инфекция и въобще от тази пандемия“, подчерта Хасърджиев, но уточни, че „дори всички да решат да се ваксинират, дори за всички да има ваксина, ще минат месеци преди да видим реалния ефект от всичко това“, а пандемията ще диктува дневния ред на обществото ни и догодина.
Отговорността на тези, които могат да се ваксинират, е изключително голяма, смята Хасърджиев.
В момента по думите му има добра обща информация за ваксината за здравите и млади хора. Какво става обаче ако имаш заболяване, все още в световен мащаб няма отговори и се търси решение, каза Станимир Хасърджиев. Според него има много въпросителни за ваксините и хората с хронични заболявания.
„Да не знаеш какви ще са ефектите на тази ваксина върху твоето основно заболяване, е притеснително“, посочи Хасърджиев, според когото тепърва предстои много работа за информирането на тази категория пациенти.
Относно подписването на информирано съгласие при поставяне на ваксината срещу Covid-19 д-р Хасърджиев уточни, че „няма нищо необичайно, и сега е задължително по закон и по нормативни документи“, но не се спазва стриктно.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
На 15 април от 18.30 в София ще бъде открита благотворителната великденска изложба „Изкуство с мисия“. Тя е в подкрепа на деца и младеж със специални образователни потребности. Организатори са Роксана Кирилова и Христина Бобокова. В изложбата ще бъдат представени творби на художниците Райна Стоймирова, Константин Константинов, Илиана..
Междувременно Столичният общински съвет одобри инициативата "Витоша на децата" , която ще осигурява занимания сред природата за деца на възраст от 7 до 12 години през лятната ваканция. Лагерите ще бъдат дневни, без нощувки, с продължителност 5 дни и ще се провеждат в периода юни – септември 2025 г. Заниманията ще включват походи и спортни..
Италианският холдинг за мода и аксесоари "Прада" стана собственик на другата емблематична италианска луксозна модна фирма "Версаче". "Прада" върна "Версаче" на Италия" е обобщеното мнение на медиите на Апенините, начело с информационната агенция "Анса". "Прада“ закупи "Версаче“ за 1 милиард и 250 милиона евро от американски холдинг, който бе..
ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...
Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..
Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..
Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..