2020-а година се оказа особено тежка за хората на изкуствата и занаятите. „Туристи няма, държавата не е особено грижовна към хората със свободни професии, оцеляваме на инат“, споделиха свищовлията Димитър Спасов, чието сдружение пресъздава исторически събития, и габровецът Стефан Цанев, който ръчно изработва дървени съдове.
„Ох, 2020-а година си беше година проклятие, която , особено за хората в нашия бранш, е по-зле от нулева. При нас една такава година е свързана с чисто функциониране на нашите сдружения, със счетоводство, с поддържане на автопарк и прочие подобни неща ни докара до много лошо състояние. Може би сме на един кантар с братята актьори по театрите и изобщо хората от арт сегмента. И ще гледаме по възможно най-бързия начин да я забравим тази година, но не мисля, че идва нещо по-добро, защото в културните планове на общините не са заложени средства за събития, които ние харесваме и които ние провеждаме“,
Това е тъжната равносметка на свищовлията Димитър Спасов, създател на сдружението за исторически възстанови „Дукс антика“. През това лято съмишлениците на Димитър Спасов направиха няколко малки по размер възстановки, представяйки живата история чрез различни демонстрации на бита, занаятите и войнските умения на предците ни. Това оживи античния град Никополис ад Иструм и парка с миниатюрите във Велико Търново и увеличи посещенията на туристите.
В не по-завидно положение е и габровецът Стефан Цанев, който от 30 години към Задругата на майсторите прави дървени съдове и прибори и споделя, че това е най-кризисната му година, а за да се оцелее, продава изделията си на коледния базар във Велико Търново:
„Тази година много трудна е. Спират ни, не ни дават да работим, ето „Етъра“ в Габрово е затворен. Шест години участвам на коледния базар в Търново, бях и една година на Арбанаси. Имаме клиенти постоянно, едни и същи хора идват и си вземат нещо, доволни са, мелнички, дъсчици, защото ръчно се прави всичко, лъжички, лопатки. Наши, български са, нямаме китайска стока тук или гледам сега много има украински вкарват пак. Не съм видял държавата да ни подпомогне занаятчиите. Имам фирма и не мога да отида на борсата , пък ме спират. Пет-шест месеца като не работя как да си платя и здравните осигуровки от 24 лева. Отпускат някакви пари, но трябва да ги върнеш пак. Каква е гаранцията, че други ден ще ги спечелиш и ще ги върнеш, ти си оставаш задължен“.
Сдружението за исторически възстановки на свищовлията Димитър Спасов също не е получило нито стотинка помощ от държавата за времето на коронакризата. „Има лъч надежда и той е в любопитството на хората“, споделя Димитър Спасов:
„Най-вече това, че виждаме интереса в хората, те питат, интересуват се, в контакт сме с много наши приятели, които постоянно са в интерес дали се случва нещо на нашия фронт. Така че не само на нас липсва дейност, а и на хората, на посетителите на обекти. Има едно приповдигнато очакваме към пролетта, която идва, надяваме се да можем и да сме реактивни достатъчно, да можем да излезем на поле и да можем да контактуваме с хората и да се заваляваме“.
Със смесени чувства и премерен реализъм очакват настъпващата 2021-а година майсторът на дървени съдове Стефан Цанев и реконструкторът на исторически събития Димитър Спасов:
„Не мога да прогнозирам, не зная нищо. Аз не съм такъв човек да се отчайвам бързо, защото съм прекарал доста неща, селско момче съм, мога и с малко, не съм лаком за много. Не зная. Януари и февруари не виждам като ни затворят как, какво ще е и от къде, пък трябва всичко да се плаща, колко и да не е – ток, вода. За новата година си пожелавам най-вече да сме здрави, пък другото, все така казваме – каквото дойде“, сподели Стефан Цанев.
„Аз не съм убеден, че държавата в лицето, да кажем на едни хиляда човека, които са на най-високи позиции, знаят, че ние съществуваме, абсолютно не. За новата година си пожелавам да работим с всички, с изключение на тези хиляда, които споменах, и да се срещаме по събития, да обменяме настроение, впечатления, знания“, допълни Димитър Спасов.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването „12+4“ можете да чуете от звуковия файл.
Междуинституционални и нормативни проблеми възпрепятстват ефективната борба с разпространението на райски газ. Това стана ясно по време на заседанието на временната парламентарна комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид и наркотични вещества. Единствените обекти, които имат право да..
Руската Държавна дума единодушно ратифицира внесения от президента Владимир Путин Договор на всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран. Документът беше подписан през януари в Москва от президентите на двете страни. За разлика от аналогичното споразумение на Русия със Северна Корея, договорът с Иран не предвижда оказването на военна помощ...
Поевтиняване на петрола като резултата от търговските войни е основният риск за руската икономика. Това заяви председателят на Централната банка на Русия Елвира Набуилина на среща в Държавната дума с депутати от Комунистическата партия, съобщават руски медии и информационни агенции. "Винаги се подготвяме за подобни рискове и следим..
"Еврозоната не е просто самоцел. Въвеждането на еврото е начин да се изсветли икономиката, начин да излязат на светло всички недекларирани ресурси, които се изчисляват на десетки милиарди недекларирани левове, които не са заплатили своите данъци". Това заяви премиерът Росен Желязков. "Това е ясен подход за това, че нашата държава ще бъде..
Проблем в държавата е и ритмичното осигуряване на местата. Имаме 20 000 км пътна мрежа, асфалтът при нашите условия издържа 10 години и трябва да го ремонтираме. Това означава 2000 км годишно, или 2,5 млрд. лева годишно да се осигуряват. Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г., и също сме ги забравили. Не може така да имаме хубави..
"Това съвещание беше като реакция на трагичния инцидент, при който загина дете и усещането на обществото, че има много нерешени проблеми, които са свързани с пътната безопасност ". Това каза министър-председателят Росен Желязков след края на съвещанието на тема "Пътна безопасност". Росен Желязков: Ще обсъдим пътната безопасност и контрола по..
Софийско дружество иска да изгради ветроенергиен парк в Осоговската планина, като предложението ще се обсъжда на предстоящо заседание на Общинския съвет в Кюстендил. Още отсега обаче има реакции от страна на планинари и природозащитници, че такова изграждане ще съсипе този дял на планината, като терените попадат и в "Натура 2000". Според..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..