Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срокът на мярката 60 на 40 се удължава до 31 март 2021 година

| обновено на 29.12.20 в 13:56

Срокът за изплащане на средствата по мярката за запазване на заетостта 60 на 40 се удължава до 31-ви март 2021-ва година. 

Това решиха социалните партньори на извънредно онлайн заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Стана ясно още, че компенсацията по мярката „Запази ме“ вече няма да е 24 лева на ден, а 75 процента от осигурителния доход за месец октомври 2020-а година. 

До 15 2021 работодателите ще могат да подават заявления за изплащане на средства за периода от 01.10. до 31.12. 2020. г. по мярката 60/40.

Размерът на подкрепата от държавата остава 60 на сто от осигурителния доход и 60 на сто от дължимите от работодателя осигурителни вноски за месец октомври 2020 г.

Разширява се кръгът на работниците, за които работодателите ще могат да кандидатстват за изплащане на средствата за запазване на заетостта. 

Финансовите средства, необходими за реализация на мярката ще бъдат за сметка на бюджета на Националния осигурителен институт и ще се превеждат на съответния работодател по банков път от Националния осигурителен институт.

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев коментира: 

"Асоциацията на индустриалния капитал в България, както и повечето социални партньори подкрепиха проекта за постановление за запазване на заетостта и доходите на работещите хора. Предвид на това, че няма в момента възможност да се направи по-добро от това, което всъщност бяхме предложили АИКБ и КНСБ и, което очакваме от 1 април да бъде факт и чрез съответните промени и в законодателството".

Предложението е да се регламентира в Кодекса на труда понятието "принудителен престой" и да се предвиждат компенсации от държавата в размер на 75 на сто от дохода.

Мярката "Запази ме" също се удължава до 31 март догодина и ще бъде 75 процента от осигурителния доход за месец октомври 2020-а година. В случаите на непълно работно време компенсацията ще се определя пропорционално на уговореното работно време в трудовия договор, действащ през периода на неплатен отпуск, за който се изплащат компенсации.

Компенсацията ще се изплаща за не повече от 60 дни ползван неплатен отпуск във връзка с наложените заради Covid-19 ограничения за осъществяване на съответната дейност.

Финансовите средства, необходими по мярката са осигурени от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ чрез финансовия механизъм REACT-EU. Запазват се условията и редът за кандидатстване и получаване на финансовата подкрепа.

От КТ "Подкрепа" настояха за различен дизайн и размер на компенсациите за работещи, които нямат възможност да се трудят поради извънредната ситуация, а именно 100% за заплатите до 800 лв, 80% за тези до 1500 лв. и 60 на сто за по-високите до 2600 лв.".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Венелин Маринов

Д-р Маринов: Синузитът може да даде и тежки усложнения като отоци и абцеси

От вирусните инфекции страда не само лигавицата в носната кухина, но и тази в синусите .  Ако хремата се задържи по-дълго, не минава и създава по-сериозен дискомфорт, инфекцията засегнала синусите може да е предизвикала остър синузит , който ако не се лекува да премине в хроничен.  "Вирусните инфекции са най-честите причини за синузит,..

публикувано на 22.02.25 в 06:30

Нова изложба на деца и младежи от Плевен по проекта "Музеят е муза"

С изложба "Приемственост" художествената галерия "Илия Бешков" в Плевен подреди картини на деца, които всяка събота рисуват в залите под ръководството на музейния педагог Невелина Янакиева.  В най-голямата градска галерия продължава заниманията по проекта "Музеят е муза". Кметът на Плевен поздрави младите художници. Изложбат събра деца,..

публикувано на 22.02.25 в 05:30

Кипър очаква силен студ през следващите дни

Трите дни от днес до понеделник ще са най-студените за сезона в Кипър, тъй като циклонът "Корал" ще достигне своя връх. Жълт код за изключително ниски температури е в сила през следващата нощ. Общини отварят отопляеми помещения за уязвимите граждани. Резкият спад на температурите в Кипър в петък с близо 10 градуса ще продължи с още..

публикувано на 22.02.25 в 03:11

Бизнесът смята, че сушата е най-голямата заплаха за кипърската икономика

Продължителната суша е най-голямата непосредствена заплаха, пред която е изправена икономиката на Кипър в следващите две години, показва представеното от Съвета по икономика и конкурентоспособност проучване. Целта му е да се оценят потенциалните рискове, които могат да възникнат в краткосрочен и дългосрочен план, за да се предприемат навреме..

публикувано на 22.02.25 в 03:06
Киър Стармър

Великобритания готви нов пакет в подкрепа на Украйна

Британският премиер Киър Стармър ще обяви нов пакет в подкрепа за Украйна, въпреки че Доналд Тръмп оказва натиск върху Киев да отстъпи и да приеме мирно споразумение с Русия, съобщи "Дейли телеграф".  Доналд Тръмп заяви, че Киър Стармър е "симпатяга, но не е направил нищо да сложи край на войната в Украйна" на фона на увеличаващото се..

публикувано на 22.02.25 в 02:57
Папа Франциск

Лекари: Животът на папа Франциск не е в опасност

Животът на папа Франциск не е в опасност, обяви медицинският екип, който се грижи за светия отец в болница "Джемели" в Рим. Папата беше хоспитализиран на 14-и февруари.  Професор Серджо Алфиери, ръководител на лекуващия екип, каза: "Не, папата не е извън опасност. Съществуват и двете възможности. Но дали в този момент има опасност за живота..

публикувано на 22.02.25 в 00:22

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист

Диагностично консултативният център - Смолян привлече онколог след години без специалист в цялата Смолянска област. Областта е на второ място в страната по смъртност, причинена от онкологични заболявания. Основна причина за това е липсата на специалисти в региона. Едва преди месец Диагностичният център към областната болница успя да..

публикувано на 21.02.25 в 22:44