Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоян Панчев: Правим голяма стъпка към дълговата криза

Ако ще „затваряме“ втория стълб на пенсионното осигуряване, нека парите отидат в сметките на хората, не в НОИ, апелира икономистът

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

През 2020 г. лошите тенденции от предишни години бяха засилени – паричните политики на централните банки и натрупването на дълг в световен мащаб. Това, което ще се случва през 2021-а е политическият отзвук на кризата, който най-вероятно ще засегне тези системи, на които най-много сме обръщали внимание по време на кризата. Очаквам там голям дебат и големи идеи за реформа.“ Това мнение изрази пред БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).

Снимка: РойтерсПрехвърлянето онлайн ще има положителен ефект върху продуктивността на икономиката, защото ще спести пари на фирмите и ще даде повече време на работниците, които няма да пътуват, за да отидат на работа.

При пандемия ударът върху икономиката е неизбежен – въпросът е колко ще бъде голям и с какъв хаос ще бъде съпроводен, смята Панчев. Той отчита като голяма грешка непрекъснатото трупане на дългове в световната икономика през последните 4 години. Натрупванията от тази година са върху „проблем, който върви от 20-30 години“, допълни той и прогнозира, че това „рано или късно ще доведе до сериозна икономическа криза“.

„В някаква степен правителствата не можеха да направят нещо по-различно. В същото време, тъй като са натрупани грешки няколко десетилетия, в момента това взимане на дълг вече става твърде голямо и правим тази голяма стъпка към дълговата криза“, коментира Панчев в предаването „Преди всички“.

Готовността за подобни кризи като настоящата, свързана с коронавируса, икономистът вижда в поддържането на по-нисък дълг преди това.

Да не си развързал кесията, да не си харчил за неща, които са по-скоро ненужни, за да може в този момент, в който трябва да се вземе дълг, да се подпомогнат тези, които се жертват за останалата част от обществото, ти да имаш фискално пространство, да вземеш тези дългове и да можеш да подпомогнеш тези хора. Ако през времето преди това си трупал дългове, си раздавал пари, в един момент, когато дойде реална нужда от взимане на дълг, ти нямаш това пространство. Това за мен е ключовото.“

Относно намаляването на ДДС за някои сектори Панчев отбеляза, че е „за“ това мярката да остане, но при ясна идея защо ще я оставяме, „защо конкретно ресторантьорският или някой друг сектор“. 2020 година отвори вратичката за дебати за диференцираните ДДС ставки, смята Стоян Панчев.

„Чисто политически е отворена тази вратичка и ще има такъв дебат. Най-вероятно секторите, които са получили това облекчение, те ще опитат да го задържат и след приключването на пандемията. Ще има и дебат за цялата данъчна система, защото много от елементите, които я държаха в сегашната й форма, вече не са съвсем на място, включително това намаляване на ДДС.“

Дебатът за данъчната система може да тръгне в грешна посока и да има увеличаване на данъците, предупреди Панчев. Според него „основният начин на мислене трябва да бъде за това как да се намалят данъците и определени разходи ще трябва да бъдат спестени от държавата“.

Ако политиците толкова искат да „затварят“ втория стълб на пенсионното осигуряване, много по-добра опция е не парите да се влеят в НОИ, а „да се дадат директно на разположение на хората, които са ги спестили“, подчерта Стоян Панчев. „Ако ще се премахва вторият стълб, ако вървим в тази посока, да се намалят осигуровките с тези 5%, които в момента отиват във втория стълб. Вместо да отиват в първия, да качим заплатите на работещите с едни 5%.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марк Галеоти

Марк Галеоти: Арестите в Русия не отстраняват основните проблеми на системата

Украйна и съюзниците ѝ с право могат да бъдат притеснени от правителствените промени, предприети от Владимир Путин в началото на петия му президентски мандат. Промените ще направят руската военна машина по-ефективна в близките месеци, но нито те, нито арестите на висши военни и бюрократи от министерството на отбраната изтръгват из корен..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

"Затворник №1 съм." Защо националната програма за достъпна среда не помага на хора с увреждания?

Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност за хора с увреждания се оказва трудна или неприложима за някои от потенциалните ѝ бенефициенти. 76-годишният Кольо Колев от Ловеч живее затворен в апартамента си . За да излезе навън, съпругата му и приятели го изнасят на ръце в инвалидната му количка. "В блоковете..

публикувано на 30.05.24 в 10:55
Ирина Манушева

Ирина Манушева: Да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни оценявания!

Националното външно оценяване разтваря изключително много ножицата между училищата . Това заяви в интервю за БНР Ирина Манушева, бивш учител и граждански активист. " Образованието трябва да отваря врати, а не да затваря, както е в момента ", смята тя. Според нея е необходимо " да скъсаме с масовото и задължително кандидатстване с външни..

публикувано на 30.05.24 в 07:59

Асоциацията на екскурзоводите ще обжалва становище на КЗК

Ще обжалваме становището на Комисията за защита на конкуренцията , обяви пред БНР Николай Миндов от Асоциацията на екскурзоводите относно  документ на КЗК, според който нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището се казва, че всеки може да направи подробно проучване на..

публикувано на 29.05.24 в 12:36

Присъдите на обвинените за измами във Великобритания българи се очакват в четвъртък

Петимата български граждани, обвинени в една от най-крупните измами със социални помощи в Обединеното кралство, се явиха днес в лондонския съд в Ууд Грийн. Присъдата се очаква да стане известна в четвъртък. Очакват се присъдите на 5-мата българи, обвинени в измама във Великобритания Стоян Стоянов, Галина Николова, Цветка Тодорова и Патриция..

публикувано на 28.05.24 в 18:54
Стилияна Николова, Боряна Калейн и Елвира Краснобаева

Грациите благодариха за подкрепата: Усещането в залата беше сякаш сме пред родна публика

" Усещането в залата беше сякаш сме пред родна публика. Имаше повече български знамена, отколкото унгарски.  Благодарни сме на всички, които ни подкрепиха на живо и на тези, които ни стискаха палци пред телевизорите. Искаме да им кажем, че ги обичаме".  Това сподели пред БНР  Боряна Калейн, част от грациите в Националния ни отбор по..

публикувано на 28.05.24 в 14:01

Експеримент: Кози предпазват горите от пожари, пасат в рисковите зони под тях

Състоянието на горите у нас не се е подобрило особено в последните няколко години . Тяхното стопанисване през активна лесовъдска намеса е силно снижено. Тази оценка направи в интервю за БНР доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и бивш заместник-министър на земеделието. По подбалканската линия изсъхват иглолистни..

публикувано на 28.05.24 в 07:55