Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Панчев: Правим голяма стъпка към дълговата криза

Ако ще „затваряме“ втория стълб на пенсионното осигуряване, нека парите отидат в сметките на хората, не в НОИ, апелира икономистът

Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

През 2020 г. лошите тенденции от предишни години бяха засилени – паричните политики на централните банки и натрупването на дълг в световен мащаб. Това, което ще се случва през 2021-а е политическият отзвук на кризата, който най-вероятно ще засегне тези системи, на които най-много сме обръщали внимание по време на кризата. Очаквам там голям дебат и големи идеи за реформа.“ Това мнение изрази пред БНР икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).

Снимка: РойтерсПрехвърлянето онлайн ще има положителен ефект върху продуктивността на икономиката, защото ще спести пари на фирмите и ще даде повече време на работниците, които няма да пътуват, за да отидат на работа.

При пандемия ударът върху икономиката е неизбежен – въпросът е колко ще бъде голям и с какъв хаос ще бъде съпроводен, смята Панчев. Той отчита като голяма грешка непрекъснатото трупане на дългове в световната икономика през последните 4 години. Натрупванията от тази година са върху „проблем, който върви от 20-30 години“, допълни той и прогнозира, че това „рано или късно ще доведе до сериозна икономическа криза“.

„В някаква степен правителствата не можеха да направят нещо по-различно. В същото време, тъй като са натрупани грешки няколко десетилетия, в момента това взимане на дълг вече става твърде голямо и правим тази голяма стъпка към дълговата криза“, коментира Панчев в предаването „Преди всички“.

Готовността за подобни кризи като настоящата, свързана с коронавируса, икономистът вижда в поддържането на по-нисък дълг преди това.

Да не си развързал кесията, да не си харчил за неща, които са по-скоро ненужни, за да може в този момент, в който трябва да се вземе дълг, да се подпомогнат тези, които се жертват за останалата част от обществото, ти да имаш фискално пространство, да вземеш тези дългове и да можеш да подпомогнеш тези хора. Ако през времето преди това си трупал дългове, си раздавал пари, в един момент, когато дойде реална нужда от взимане на дълг, ти нямаш това пространство. Това за мен е ключовото.“

Относно намаляването на ДДС за някои сектори Панчев отбеляза, че е „за“ това мярката да остане, но при ясна идея защо ще я оставяме, „защо конкретно ресторантьорският или някой друг сектор“. 2020 година отвори вратичката за дебати за диференцираните ДДС ставки, смята Стоян Панчев.

„Чисто политически е отворена тази вратичка и ще има такъв дебат. Най-вероятно секторите, които са получили това облекчение, те ще опитат да го задържат и след приключването на пандемията. Ще има и дебат за цялата данъчна система, защото много от елементите, които я държаха в сегашната й форма, вече не са съвсем на място, включително това намаляване на ДДС.“

Дебатът за данъчната система може да тръгне в грешна посока и да има увеличаване на данъците, предупреди Панчев. Според него „основният начин на мислене трябва да бъде за това как да се намалят данъците и определени разходи ще трябва да бъдат спестени от държавата“.

Ако политиците толкова искат да „затварят“ втория стълб на пенсионното осигуряване, много по-добра опция е не парите да се влеят в НОИ, а „да се дадат директно на разположение на хората, които са ги спестили“, подчерта Стоян Панчев. „Ако ще се премахва вторият стълб, ако вървим в тази посока, да се намалят осигуровките с тези 5%, които в момента отиват във втория стълб. Вместо да отиват в първия, да качим заплатите на работещите с едни 5%.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48