Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НАСА е следила над 1400 астероида през 2020 година

Снимка: ЕПА/БГНЕС

НАСА е "държала под око" над 1400 астероида през 2020 година, сред които обекти с размерите на сградата Бурж Халифа, Лондонската кула, Биг Бен, Емпайър Стейт Билдинг, наклонената кула в Пиза и един достатъчно голям, за да "сложи край на цивилизацията", пише БТА като цитира в. "Дейли стар". 

Центърът за близкоземни обекти на американското космическо управление изучава небесни скали с траектория, която може да ги позиционира на 1,3 астрономически единици от Слънцето или 45 милиона километра от земната орбита. 

Скалите, официално наречени близкоземни обекти, се регистрират в таблица като астероиди с "близък подход", които след това специалистите наблюдават, за да се уверят, че преминават на безопасно разстояние от Земята. 

През изминалата година НАСА е проследила над 1400 небесни обекта от този вид. Най-големият от тях е наречен 52768 (1998 OR2) и е с приблизителни размери 1,8 километра на 1,4 километра. Въпросният астероид премина на безопасното разстояние от около 6,5 милиона километра от Земята на 29 април. Въпреки че нямаше вероятност да удари нашата планета, той беше класифициран като "потенциално опасен" заради способността му при евентуален сблъсък да я унищожи. 

Вторият по големина астероид - 136795 (1997 BQ), с приблизителни размери между 670 метра и 1,5 километра, се "размина" със Земята на 21 май миналата година. 

Астероид, наречен 163373 (2002 PZ39) и двойно по-широк от най-големия круизен кораб "Симфония на моретата", прелетя край нашата планета на 15 февруари - ден след празника на влюбените Свети Валентин.
Четвъртият по-големина астероид, преминал край Земята на 29 ноември 2020 г., беше 153201 (2000 WO107), който можеше да съперничи по размери на високия 829,8 метра небостъргач Бурж Халифа в Дубай. Поклонниците на небесните спектакли не можаха да го видят от Земята, тъй като астероидът "профуча" край нея със скорост от над 100 000 километра в час.

Въпреки че "най-издирвани" са големите астероиди, НАСА не пропуска да следи и преминаващите покрай Земята техни по-малки събратя. 

Два от тези "дребосъци" - 2020 CW с размери между 0,83 метра и 1,9 метра и 2020 CD3 с размери между 1,2 и 1,8 метра, преминаха край нашата планета съответно на 1 февруари и 13 февруари миналата година. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветелина Пенкова: Нужна е глътка свеж въздух и смяна на лицата в БСП

Процесите, които се случват в БСП - на промяна, на обновяване, бяха необходими , каза пред БНР Цветелина Пенкова, която спечели евродепутатско място с листата на БСП. " Понякога наистина е нужна глътка свеж въздух и смяна на лицата, за да можем да продължим напред. /.../ Считам, че след всяка криза идва период на възход и ние сме на прага на..

публикувано на 16.06.24 в 12:27

Температури от 13-14 градуса привличат туристи на Седемте рилски езера

Летният сезон на Седемте езера стартира, този уикенд стотици туристи и планинари са по циркуса, казаха за БНР от спасителната служба в Дупница, която ще осигури денонощни дежурства на eзерата от 29 юни. Последните дни имало и два леки, без сериозни последствия инциденти с туристи, разказа спасителят Божидар Джокин: "Имахме акции последните..

публикувано на 16.06.24 в 12:14

ТЕЦ "Бобов дол" отново спря - този път заради приключващ ремонт на трети блок

ТЕЦ "Бобов дол" отново спря работа от петък вечерта до понеделник сутрин - причината е приключващ ремонт на трети блок, каза за БНР изпълнителният директор на дружеството инж. Любомир Спасов. Последните месеци централата спираше няколко пъти през почивните дни - по време, когато и цените на електроенергията на борсата бяха ниски...

публикувано на 16.06.24 в 12:00

Радан Кънев: ПП-ДБ няма политическо бъдеще в сегашния си вид

" Тази коалиция във вида, в който е, няма видимо политическо бъдеще . Вече подкрепата е твърде ниска. Тенденцията е пределно ясна. Продължаването на същата политика, независимо от оставката на Христо Иванов, няма как да промени нещо. Ние сме си на пързалката и тя е добре намазана, посоката е надолу ". Това коментира пред БНР Радан Кънев,..

публикувано на 16.06.24 в 11:55
Димитър Главчев

Главчев: Трябва да защитим ядрената безопасност на Украйна, Европа и света

Бъдещето на ядрената енергия зависи от нашата споделена отговорност и решителност. Не трябва да позволяваме ядрените технологии да се използват за изнудване и агресия. Трябва да направим всичко възможно, за да защитим ядрената безопасност и сигурност на Украйна, Европа и света. Този призив отправи премиерът Димитър Главчев на Първата среща на..

публикувано на 16.06.24 в 11:52
Риши Сунак

Сунак разчита на хиндуистката си вяра за успеха на предизборната кампания

Британският премиер Риши Сунак разкри в интервю за "Сънди таймс", че разчита на хиндуистката си вяра да го преведе успешно в предизборната кампания. 44-годишният британски министър-председател каза, че следва дхарма, което е универсален закон в хиндуистката религия за живота, правило и начин на поведение, които са необходими за постигане на..

публикувано на 16.06.24 в 11:30

Анализатори: Правителство ще има, ключът е в малките партии

" Каквото и да бъде правителството с първия мандат, то ще бъде определено като правителство на ГЕРБ – независимо каква е коалицията и какви експерти ще бъдат сложени вътре. За хората отговорността изцяло ще бъде на ГЕРБ и на Бойко Борисов. Дори той да не бъде премиер, той ще носи персонално цялата отговорност". Това мнение изказа пред БНР..

публикувано на 16.06.24 в 10:59