Детството на Ирина преминава в молдовското село Извоаре, което се намира близо до Украйна. Имала много украински приятели, което ѝ помогнало да научи руски. Учила е три езика като малка - руски, румънски и английски. Признава, че напоследък се е запалила и по френския, макар като дете да не го е харесвала. Сега обаче плаща за уроци.
Пред БНР Ирина Раймс сподели, че е имала хубаво детство:
“Израснах заедно с брат си, родителите ни работеха много и често не бяха вкъщи. Бяхме само аз и брат ми и трябваше да се грижим за всички животни в малкия ни двор. Изживявахме подобаващо всеки един момент от детството ни - беше много лудо детство. Бяхме свободни да правим каквото поискаме - до момента, в който родителите ни се приберат вкъщи. Спомням си, че един час преди те да се приберат ние трябваше да свършим цялата работа за деня - да нахраним животните, да изчистим къщата“.
Семейството на Ирина се занимава с нещо много по-различно от музиката. В първия момент изглежда сякаш и тя ще поеме по добре изчислените и сигурни стъпки на родителите ѝ. Един приятел на семейството обаче ѝ показва пътя към музиката.
„Музикалният ми талант бе открит от семеен приятел. Нейното име е Елена. Тя каза на майка ми - знаеш ли, дъщеря ти може да пее. Мога да направя нещо по този въпрос - ще ми я дадеш ли за една седмица. Пратиха ме при леля Елена и тя ме заведе в детско музикално студио, където започнах да уча музика. На 14 си тръгнах от вкъщи, за да уча в Сорока. Там започнах да правя музика и да уча. След това не знаех какво да правя, защото родителите ми искаха да стана счетоводител. Да уча икономика. Цялото ми семейство прави това. Брат ми в момента е данъчен инспектор. Майка ми е счетоводител. Баща ми - също. Всичко в семейството ми е свързано с икономика. Искаха да правя същото, но аз не казвах нищо. Оставих ги да решат вместо мен. В края на краищата те имаха среща с вокалния ми педагог и той им каза - защо прожектирате мечтите си върху вашето дете? Не е ли по-важно ли тя да стане това, което тя иска“.
Така започва по-сериозното пътуване на Ирина в света на музиката. След това става част от музикално риалити, където намира румънски приятели и се мести в Румъния.
„Нямах нищо там. Беше малко страшно. В същото време обаче бях много ентусиазирана. Обичам големите промени. Знаех, че някак ще се справя. Усещах, че ще успея. Познавам себе си и своите родители - те се справят много добре в живота. Знаех, че в края на краищата всичко ще бъде наред. Радвам се, че взех това решение. Ако някой ме пита какво трябва да правис живота си, моят съвет би бил - бъдете смели. Може да имате големи мечти, но ако нямате смелостта да се гмурнете в големите промени, за да ги сбъднете, никога няма да ги постигнете“.
Трудни били първите дни на Ирина Раймс в Румъния. Научили я обаче да не се отказва - дали ѝ онези уроци, които всеки артист трябва да следва като пътеводни знаци. Ако има възможност - би ли се върнала в миналото, за да даде съвет на по-младото си "аз"?
„Много пъти са ми задавали този въпрос. Всеки път обаче имам същия отговор. Не бих дала съвет на по-младото си "аз". Направих грешки, които се радвам, че допуснах, защото те ме доведоха там, където съм, и ме накараха да осъзная и да науча по-добре как да се справям с живота си. Нямам съвет към по-младата Ирина! Ако един ден имам деца, ще им позволят да правят грешки - чрез тях можеш да разбереш същността на живота“.
Ирина е известна и с това, че е главно действащо лице, що се отнася до създаването на песните си. Пишейки музиката и текста, тя дава част от себе си в крайния продукт.
„Мисля, че имам четири песни, които са писани от бившия ми съпруг, защото имам подобен тип на писане. Когато той пише за мен, сякаш аз пиша за себе си. В края на краищата обаче решавам да пея собствените си песни, защото ги разбирам по-добре. Мога да представя посланието по-добре към публиката. Понякога изисква много часове, за да напишеш песен, понякога - 20 минути. Всъщност имам три или четири типа на работа. Първият вариант е да последвам вдъхновението си. Ако то не проработи, се впускам в правилото за 20-те минути. Ако не напиша песен за 20 минути, тогава просто оставям всичко. Третият вариант е свързан със сутрешното ми правило. Събуждам се сутрин и започвам да пиша веднага. Това е първото нещо, което правя за деня. Не си мия зъбите, не ям, не се къпя, просто се събуждам и започвам да пиша. Това са моите няколко златни правила за писане на музика“.
Песента „Your Love” е в колаборация с американския изпълнител Крис Каб, на когото Ирина признава, че е голям почитател. Песента им бързо набира популярност след излизането си, а Ирина разказва, че процесът по създаване на песента не е минал безпроблемно:
„Бях в студиото с румънския продуцент Алекс Котой и се опитвахме да направим нещо, което никога не бяхме създавали като песен. Никога не бях пяла в този стил. Бях малко притеснена. Не знаех какво да правя, не знаех какво да напиша. Написах няколко мелодии, опитах и някои текстове. Просто не се получаваше. Видях един приятел по коридора и му казах - ела, спаси ни. И той дойде и ни спаси. Той изпя някои от вокалите в песента. Тогава най-после текстът се получи, а също и песента. Тогава си казах - това не е моят стил, но ми харесва. Тази песен трябва да бъде издадена сега или никога. Исках песента да е в колаборация с Крис Каб. Казах това и след два дни имах отговор от Крис. Отговорът беше „Да, разбира се“. След две седмици издадохме песента. Това не се случва толкова често, защото правя песен по време на различни сесии и тази песен стои на компютъра преди да бъде издадена - може да стои година, години и половина. Липсваше ми това да имам песен и да я представим малко, след като сме я направили".
Повече можете да чуете от звуковия файл.На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..