Детството на Ирина преминава в молдовското село Извоаре, което се намира близо до Украйна. Имала много украински приятели, което ѝ помогнало да научи руски. Учила е три езика като малка - руски, румънски и английски. Признава, че напоследък се е запалила и по френския, макар като дете да не го е харесвала. Сега обаче плаща за уроци.
Пред БНР Ирина Раймс сподели, че е имала хубаво детство:
“Израснах заедно с брат си, родителите ни работеха много и често не бяха вкъщи. Бяхме само аз и брат ми и трябваше да се грижим за всички животни в малкия ни двор. Изживявахме подобаващо всеки един момент от детството ни - беше много лудо детство. Бяхме свободни да правим каквото поискаме - до момента, в който родителите ни се приберат вкъщи. Спомням си, че един час преди те да се приберат ние трябваше да свършим цялата работа за деня - да нахраним животните, да изчистим къщата“.
Семейството на Ирина се занимава с нещо много по-различно от музиката. В първия момент изглежда сякаш и тя ще поеме по добре изчислените и сигурни стъпки на родителите ѝ. Един приятел на семейството обаче ѝ показва пътя към музиката.
„Музикалният ми талант бе открит от семеен приятел. Нейното име е Елена. Тя каза на майка ми - знаеш ли, дъщеря ти може да пее. Мога да направя нещо по този въпрос - ще ми я дадеш ли за една седмица. Пратиха ме при леля Елена и тя ме заведе в детско музикално студио, където започнах да уча музика. На 14 си тръгнах от вкъщи, за да уча в Сорока. Там започнах да правя музика и да уча. След това не знаех какво да правя, защото родителите ми искаха да стана счетоводител. Да уча икономика. Цялото ми семейство прави това. Брат ми в момента е данъчен инспектор. Майка ми е счетоводител. Баща ми - също. Всичко в семейството ми е свързано с икономика. Искаха да правя същото, но аз не казвах нищо. Оставих ги да решат вместо мен. В края на краищата те имаха среща с вокалния ми педагог и той им каза - защо прожектирате мечтите си върху вашето дете? Не е ли по-важно ли тя да стане това, което тя иска“.
Така започва по-сериозното пътуване на Ирина в света на музиката. След това става част от музикално риалити, където намира румънски приятели и се мести в Румъния.
„Нямах нищо там. Беше малко страшно. В същото време обаче бях много ентусиазирана. Обичам големите промени. Знаех, че някак ще се справя. Усещах, че ще успея. Познавам себе си и своите родители - те се справят много добре в живота. Знаех, че в края на краищата всичко ще бъде наред. Радвам се, че взех това решение. Ако някой ме пита какво трябва да правис живота си, моят съвет би бил - бъдете смели. Може да имате големи мечти, но ако нямате смелостта да се гмурнете в големите промени, за да ги сбъднете, никога няма да ги постигнете“.
Трудни били първите дни на Ирина Раймс в Румъния. Научили я обаче да не се отказва - дали ѝ онези уроци, които всеки артист трябва да следва като пътеводни знаци. Ако има възможност - би ли се върнала в миналото, за да даде съвет на по-младото си "аз"?
„Много пъти са ми задавали този въпрос. Всеки път обаче имам същия отговор. Не бих дала съвет на по-младото си "аз". Направих грешки, които се радвам, че допуснах, защото те ме доведоха там, където съм, и ме накараха да осъзная и да науча по-добре как да се справям с живота си. Нямам съвет към по-младата Ирина! Ако един ден имам деца, ще им позволят да правят грешки - чрез тях можеш да разбереш същността на живота“.
Ирина е известна и с това, че е главно действащо лице, що се отнася до създаването на песните си. Пишейки музиката и текста, тя дава част от себе си в крайния продукт.
„Мисля, че имам четири песни, които са писани от бившия ми съпруг, защото имам подобен тип на писане. Когато той пише за мен, сякаш аз пиша за себе си. В края на краищата обаче решавам да пея собствените си песни, защото ги разбирам по-добре. Мога да представя посланието по-добре към публиката. Понякога изисква много часове, за да напишеш песен, понякога - 20 минути. Всъщност имам три или четири типа на работа. Първият вариант е да последвам вдъхновението си. Ако то не проработи, се впускам в правилото за 20-те минути. Ако не напиша песен за 20 минути, тогава просто оставям всичко. Третият вариант е свързан със сутрешното ми правило. Събуждам се сутрин и започвам да пиша веднага. Това е първото нещо, което правя за деня. Не си мия зъбите, не ям, не се къпя, просто се събуждам и започвам да пиша. Това са моите няколко златни правила за писане на музика“.
Песента „Your Love” е в колаборация с американския изпълнител Крис Каб, на когото Ирина признава, че е голям почитател. Песента им бързо набира популярност след излизането си, а Ирина разказва, че процесът по създаване на песента не е минал безпроблемно:
„Бях в студиото с румънския продуцент Алекс Котой и се опитвахме да направим нещо, което никога не бяхме създавали като песен. Никога не бях пяла в този стил. Бях малко притеснена. Не знаех какво да правя, не знаех какво да напиша. Написах няколко мелодии, опитах и някои текстове. Просто не се получаваше. Видях един приятел по коридора и му казах - ела, спаси ни. И той дойде и ни спаси. Той изпя някои от вокалите в песента. Тогава най-после текстът се получи, а също и песента. Тогава си казах - това не е моят стил, но ми харесва. Тази песен трябва да бъде издадена сега или никога. Исках песента да е в колаборация с Крис Каб. Казах това и след два дни имах отговор от Крис. Отговорът беше „Да, разбира се“. След две седмици издадохме песента. Това не се случва толкова често, защото правя песен по време на различни сесии и тази песен стои на компютъра преди да бъде издадена - може да стои година, години и половина. Липсваше ми това да имам песен и да я представим малко, след като сме я направили".
Повече можете да чуете от звуковия файл.Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..