С „Магическия тромпет“ на Хърб Алпърт така вече близо 60 години по програма Хоризонт започва най-старото, не само спортно, предаване в ТВ и радио ефира- "Спорт и музика" , любимо и до днес на поне три поколения слушатели. Тайната на неувяхващия му успех се крие в любовта към спорта. Летоброенето за предаването започва през 1963 година, когато пред микрофона са основателят на спортната редакция Петър Петров и Петър Милушев – неговият идеен баща.
Каква е предисторията: Три години по-рано той е пратен да отразява летните олимпийски игри в Рим. Там посещава едно от спортните студия на италианския обществен оператор RAI и става свидетел как пред малък пулт с двайсетина бутона темпераментен коментатор прави комбинирано предаване чрез директна телефонна връзка със стадионите и залите, включвайки репортерите по места с най-интересното от олимпийските събития. В подходящи моменти се пуска и музика. След завръщането си в България Петър Милушев предлага на тогавашното ръководство на радиото и на инженерите от техническа дирекция италианската новост да бъде въведена и у нас.
Пред микрофона на „Спорт и музика“ през последните 50 години са заставали изтъкнати журналисти. За всеки един от тях спортът е вълнение -Калин Катев, Радослав Янкулов, Емил Кожухаров, Асен Минчев, Тихомир Бенчев, Руслан Райчев, Красимир Луканов, Николай Веселинов, Теодор Черешев, Ивайло Герчев, Иван Пашов, Огнян Симеонов, а в по-ново време – Борислав Нинов, Светослав Костов, Илиян Христов, Христо Денев и Антони Йорданов. Не трябва да се забравя, че за успеха на предаването „Спорт и музика“ през годините редом с коментаторите са работили и кореспондентите на БНР от цялата страна, а съпричастни към делото са били и множество певци, музиканти, музикални редактори и тонрежисьори.
Предаването се наложи през годините заради стила на този формат и сърцатите му екипи, които вещо и професионално, чрез директните връзки в ефира на БНР, даваха възможност слушателите да са съпричастни на всички футболни срещи.
В предаването "Спорт и музика" освен звездните ни спортисти, гости са били и хората, без които техните успехи не биха били възможни – треньорите - като Нешка Робева и Иван Абаджиев.
Всички любители на спорта знаят, че „Спорт и музика“ е обзорното предаване за седмицата, всички слушатели пък знаят, че за всичко най-интересно, което се случва в делнични дни екипът ни ви информира чрез всекидневното ни предаване „На финала“, което тази година ще отбележи своя 20 годишен юбилей.
Спортният екип е убеден, че и в следващите поне 50 години със същата любов и всеотдайност ще правим слушателите на БНР съпричастни на най-големите успехи на българските спортисти.
Още в обзора на Кръстина Иванова.В епоха, в която общуваме с докосване на екран, радиолюбителите ни напомнят, че понякога най-смисленият разговор започва със... сигнал, изпратен в тишината . На 5 юни 1926 г. е основано Сдружение "Български радиоклуб“, който събира любители на радиото. Това е само една година след основаването на Международната радиолюбителска организация..
Второ стадо зубри започна своя нов живот в Източните Родопи. То е част от амбициозния проект на фондация „По-диви Родопи“ да възстанови популацията на вида, изгубен за България през средните векове. Зубрите пристигнаха в района в края на юни и съвсем скоро ще бъдат пуснати на свобода в дивата природа. В момента в Източните Родопи живеят над 30..
Чували ли сте за мети сокак, за шишане, бойлия или тромбон. Може и да сте ги срещали някъде в историческите извори, но не и в ежедневието. Това са названия на оръжия от 18 и 19 век. Кореспондентът ни в Сливен Стоян Радев ни среща с един местен колекционер на оръжия от това време – Йордан Янев, който освен, че колекционира такива оръжия, изнася..
По света от години се правят опити сивите и безлични промишлени зони да се превърнат в привлекателни културни атракции. В Тел Авив, поне от двайсет години, съществуват „архитектурните лечебници“, които дават „жива вода“ на изоставени пристанища и гари, превръщайки ги в притегателен център за малки и големи. В Ерусалим ежегодно се провежда..
Един млад човек сбъдва мечтата си да помага и да бъде полезен. 29-годишният Петър Илиев се занимава със спешна медицина на терен и води курсове по първа долекарска помощ. Преди това е практикувал професията си на архитект, но един инцидент го връща към една от детските му мечти - да лекува. След като става свидетел на катастрофа, при която е ранено..
Във видинското село Ракитница традициите оживяха с провеждането на първия международен фолклорен фестивал „Кодица“, който събра състави от България, Сърбия и Румъния. Събитието се превърна в празник на фолклора в региона, където музика, танци и обичаи преминаха отвъд граници и поколения. Сред най-вдъхновяващите фигури беше Тодор Михайлов –..
В звуковия файл можете да чуете рубриката от 27 юли 2025 г. Месечен победител е законът, предложен от Румен Узунов от с. Поликраище : Политиката е като бейзбола: Без бухалка нищо не става. Успехи и вдъхновение за всичики законотворци на "Рано в неделя"
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..