Действащият американски президент Доналд Тръмп обеща да сдаде мирно властта на избрания за държавен глава Джо Байдън на 20 януари. Това стана обаче след дълги часове на анархия и хаос във Вашингтон.
Няколко хиляди верни привърженици на 45-ия президент на Съединените щати, които вярват безрезервно на твърденията му, че е загубил нечестно изборите преди два месеца се събраха близо до Белия дом малко преди обед местно време вчера - малко преди в Конгреса да започне исторически формалното потвърждаване на избора на новия президент и новия вицепрезидент.
"Ще тръгнем и аз ще бъда с вас. Ще се разходим до Капитолия", каза Тръмп преди безпрецедентния щурм на Капитолия.
Стотици привърженици на Тръмп прескачаха металните заграждения около сградите на Конгреса, катериха се по стените, чупиха прозорци и нахлуха вътре.
Охраната на Капитолия се оказа недостатъчна да ги спре. Част от нахлулите бяха увековечени, застанали зад председателските бюра и трибуните в пленарните зали на Сената и на Камарата на представителите.
Един се снима и в кабинета на председателката Нанси Пелоси. Тя и останалите конгресмени и сенатoри бяха евакуирани.
Три и половина часа полицията не успяваше да прочисти сградата. Медиите отвъд Атлантика отбелязаха, че тя не е бил опустошавана така от 1814 година, когато Конгресът е бил опожарен от британската армия.
Новоизбраният президент Джо Байдън реагира в телевизионно обръщение към нацията, като заяви:
"Демокрацията ни е под безпрецедентна атака. На такова нещо не сме били свидетели досега. Атака срещу цитаделата на свободата - Капитолия. Виждаме малобройни екстремисти, отдадени на беззаконието. Това не е недоволство. Това е анархия, хаос, граничещ с бунт и трябва да свърши веднага".
Байдън призова Тръмп да направи веднага необходимото, за да спрат безредиците. А действащият президент, който до тогава беше реагирал само в Туитър с призив към спокойствие, но не и с осъждане на насилието, публикува видеообръщение в социалните мрежи:
"Изборните резултати бяха подправени, но не бива да обслужваме интересите на тези хора. Трябва ни мир, така че идете си по домовете. Ние ви обичаме, защото сте много специални".
Заради упоритите внушения, че е загубил изборите нечестно достъпът на Тръмп до мрежите за комуникация в интернет беше временно блокиран.
В 6:00 вечерта местно време във Вашингтон в сила влезе полицейски час. Тогава към силите на реда се присъединиха ФБР, "Сикрет сървис" и Националната гвардия и привържениците на Тръмп бяха разпръснати.
Полицията съобщи, че при безредиците са загинали 4-ма души, включително жена, която е била простреляна в сградата на Конгреса. Арестувани са били над 50, половината от които участници в пробива.
Конгресмените и сенаторите се върнаха на работните си места към 8:00 вечерта.
Някои изтъкнати републиканци, като лидерът им в Сената Мич Макконъл и близкият до Тръмп сенатор Линдзи Греъм, дадоха категорично да се разбере, че вече се разграничават от президента:
"Опитаха се да разбият нашата демокрация, но се провалиха, провалиха се“.
„Всичко, което мога да кажа е: мен не ме бройте. Стига вече. Помогнах колкото можах“
„Случващото се днес тук е метеж, предизвикан от президента на Съединените щати", каза сенатор Мит Ромни, който преди близо година единствен от Републиканската партия гласува за импийчмънт на Тръмп.
Си Ен Ен съобщи, че ключови фигури в администрацията на Белия дом са подали снощи оставки. А видни републиканци настояват президентът да не бъде оставян още 12 дни на поста и да бъде отстранен по процедурата от 25-ата поправка на Американската конституция, като повече от половината му кабинет го обяви за негоден за държавен глава.
Същевременно от тази сутрин Джо Байдън е вече само на крачка да стане президент. След като отхвърли оспорването от неколцина републиканци на изборните резултати в Аризона и Пенсилвания, в 3:30 през нощта вашингтонско време Конгресът официално потвърди вота на избирателната колегия - 306 гласа за Байдън срещу 232 за Тръмп.
В писменото си съобщение, че ще сдаде мирно властта, Тръмп за пореден път отказа да се признае за победен. Той заяви, че борбата да стане Америка пак велика тепърва започвала и нарече единствения си мандат "най-великия в историята".
Историците обаче знаят, че Тръмп е първият президент след Хърбърт Хувър, който не само не печели втори мандат, а и партията му остава в малцинство и в двете камари на Конгреса.
Вчера беше потвърдено, че поне през първите 2 години от мандата на Джо Байдън демократите ще контролират и Сената. Това стана след победата на Рафаел Уорнок и Джон Ософ в двата балотажа в щата Джорджия.
Всеобщо заклеймяване на насилието, притеснения за либералната демокрация в световен мащаб и призиви Тръмп и привържениците му да признаят изборната загуба. Такива бяха реакциите на съюзниците на Съединените щати на случилото се на хълма Капитолия.
Френският президент Еманюел Макрон пристига днес във Великобритания на официлано тридневно държавно посещение. За последен път френски президент посети Великобритания през 2008 г., когато Никола Саркози беше приет от Елизабет II. Визитата на Макрон ще бъде първото държавно посещение в Обедиенното кралство, откакто Чарлз III се възкачи на трона...
"Международната роля на еврото е отражение на силата на икономиката на еврозоната, а еврозоната все още се разраства. Миналия месец обявих добри новини за зелената светлина за приемане на еврото от България, а днес продължихме процеса за превръщането му в реалност, потвърждавайки обменния курс на лева спрямо еврото , който утре ще бъде..
Президентът Румен Радев увери днес в София министърът на външните работи на Катар, че България цени високо усилията на тази държава, за да ескалация на конфликта в Близкия изток и приноса за освобождаването през януари на екипажа на кораба "Galaxy Leader". 14 месеца прекараха моряците в плен на йеменските хути. Сред заложниците бяха капитанът..
Овладян е пожарът, който пламна край ямболското село Асеново, съобщават от полицията. Няма пострадали хора и къщи. В късния следобед е възникнал пожар в покрайнините на село Асеново, Ямболско Спасена е нива с неожъната пшеница на площ от 40 дка. Два екипа на пожарната и земеделски производители с тежка техника гасиха огъня.
Голяма територия от държавна и частна гора при дупнишкото село Палатово е обхваната от пожар, който в района около 15.30 ч. днес. Със стихията се борят екипи на кюстендилската пожарна и горски служители от Кюстендил, Невестино, Дупница, а също и от Благоевградска област. Вече е изкарана и техника - булдозер от ТЕЦ "Бобов дол", за да направи..
"Ще предложим на България да стане наблюдател на Европейския стабилизационен механизъм след утрешното решение на Съвета да се присъедини към еврозоната", каза Пиер Граменя, управляващ директор на Европейския стабилизационен механизъм след края на заседанието на Еврогрупата: "След утрешното решение ще можем да поканим България да стане..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че "всички японски продукти", внесени в САЩ, ще бъдат облагани с мито от 25%, считано от 1-ви август. Освен това, от същата дата ще бъде наложено 25% мито и върху южнокорейските стоки, предаде Ройтерс. Тръмп публикува писмата с митата, които е изпратил до японския премиер Шигеру Ишиба и до..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р..