Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще работи Европейската прокуратура

Делата ще се разпределят на случаен принцип между 15 различни камари

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Оптимистичният вариант е работата по разследвания в новосъздадената Европейска прокуратура да започне през пролетта. Това стана ясно от думите на първия български европрокурор Теодора Георгиева в интервю за предаването „Преди всички“. Георгиева изрази очакване началото да бъде „през април-май“.

Европейската прокуратура е в процес на организация и структуриране. В регламента е предвидено всяка държава членка на Европейския съюз да излъчи двама или повече кандидати. Броят на делегираните от отделните държави прокурори се определя с одобрението на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши след консултация с националните органи. Общо делегираните прокурори ще бъдат 140 и това е свързано и с определен бюджет, който Европейската комисия предоставя на Европейската прокуратура, обясни Теодора Георгиева. 

От тези 140 десет български прокурори ще работят по конкретните дела. Георгиева пък е част от колегия от 22 прокурори (излъчени от всички включили се в системата на Европейската прокуратура държави), които ще наблюдават и направляват работата на разследващите прокурори.

Страната ни няма да разполага с максималния брой прокурори, уточни тя.

„Румъния ще има 20 или 25, Италия също ще има около 20. Да речем, че сме по средата. С двама прокурори са държави като Естония, Люксембург, Финландия. Словакия има 7-8, Хърватия мисля, че също ще бъдат с двама.“

Теодора Георгиева  Снимка: https://www.consilium.europa.eu/

Важен въпрос, свързан с началото на дейността на Европейската прокуратура, е информационната система за управление на делата, която трябва да осигурява достъп на прокурорите до бази данни, включително на ОЛАФ, Европол, до националните бази данни, подчерта Теодора Георгиева пред БНР.

Българските делегирани прокурори няма да работят дела, свързани с българската прокуратура, въобще български национални дела“, посочи Георгиева.

Делата ще се разпределят на случаен принцип между 15 различни камари, всяка от които се състои от трима прокурори от различни държави плюс европейския прокурор, който наблюдава това дело, поясни Теодора Георгиева.

Делата на всички държави ще минат през всички тези хора. Не е възможно да има вмешателство, което да не бъде установено, да не си проличи“, коментира Теодора Георгиева.

Изрично е предвидена и възможността да се изземват дела и да се предоставят на други прокурори. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58