Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде стои границата между свободата на словото и шпионажа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Къде стои границата между свободата на словото и шпионажа? Пред кого и как отговарят за действията си Великите сили? Превърнаха ли се волно или неволно Джулиан Асандж и Уикилийкс в геополитическо оръжие? Тези дискусии съпътстват цялата история по случая. Те се възобновиха, след като в понеделник британски съд отказа екстрадирането на австралиеца в Съединените щати

В Америка Асандж може да бъде осъден на 175 години затвор при строг режим по обвинения в шпионаж и организиране на хакерска атака. В резултат на тези действия през 2010 Уикилийкс публикува стотици хиляди секретни американски дипломатически документи. На показ се оказаха не само външнополитически машинации на Вашингтон, а и видеоклипове, в които американски пилоти съзнателно избиват цивилни в Ирак. Разкритията станаха един от ключовите удари по имиджа на Съединените щати в световен план. Асандж обаче също придоби противоречив образ - действията му бяха възприети, включително от американската държава, като риск за глобалната сигурност. На показ излязоха и обвинения в изнасилване в Швеция. Поради това от 2012 година австралиецът се укриваше от правосъдието в Лондон, най-напред възползвайки се от право на убежище в еквадорското посолство, но след като беше изгонен оттам, Асандж се озова в британски затвор. Решението от понеделник забрани екстрадицията му с оглед на медицинска експертиза, според която той може да посегне на живота си, ако бъде предаден на Америка. В сряда обаче същият британски съд не го пусна под гаранция, а Съединените щати обявиха, че ще обжалват и първоначалното решение.

Решението на британския съд има две страни, изтъкна за „Хоризонт“ евродепутатът Патрик Брейер от Европейската пиратска партия:

Съдебното решение се основава само на това, че той е пред самоубийство заради евентуалните сурови условия в американски затвор, които се равняват на мъчение по европейските стандарти - без контакт с други хора по 23 часа на ден, един телефонен разговор със семейството веднъж месечно, всичко това е нехуманно. Съдът обаче също така реши, че по същество той не е имал право да подкрепя информатора си в събирането на тези данни. Че това е престъпно поведение според британския закон. Съдът също определи, че във Великобритания нямаш право публично да оповестяваш скандали и злодеяния“.

По думите на Брейер в САЩ има притеснителни съдебни прецеденти, според които хора, действали извън територията на страната, не са защитени от основните права в американската конституция

„Има и юриспруденция, според която националните интереси и сигурност стоят над основните права. Най-общо казано, там няма защита на основните права по международните стандарти и е много притеснително, че Великобритания не вижда проблем с това“.

Основният източник на Асандж - Челси Манинг, беше амнистирана от предишния американски президент Барак Обама въпреки суровата присъда за същите деяния. Според българския журналист и анализатор Филип Буров решението на британския съд по същество отлага именно тази дилема в случая на Асандж

„Властите предпочитат да не им тежи въпросът с помилването на Асандж. От една страна той продължава да е в затвора, от друга - съдебното решение признава разследващата журналистика и публикуването на секретни документи като престъпление“.  

снимка: ЕПА/БГНЕС
Стига се до фундаменталния въпрос - имаха ли право Манинг, Асандж, а след тях и Едуард Сноудън да нарушават писани закони в обществен интерес? Къде е границата между свободата на словото и шпионажа? Позицията на властите - разкривайки държавни тайни, уисълблоуърите застрашават сигурността на страните си. Другата гледна точка: 

Често правителствата искат да знаят всичко за гражданите, всякакви детайли от личния им живот, заради своите си цели - понякога, за да контролират хората, друг път, за да придобият бизнес ноу-хау, което да помогне на индустрията им, а също и заради сигурността. В същото време обаче правителствата не искат да им се търси отговорност за действията им, което е недемократично. Трябва да е обратното - гражданите, които не са заподозрени в престъпления, трябва да имат право на поверителност и правителството не трябва да има право да ги наблюдава. Действията, които властта упражнява от името на суверена, трябва да са прозрачни и за тях да се носи отговорност. Така хората са сигурни, че правилните хора са на власт и може да им се потърси отговорност за престъпления“. 

Според Патрик Брейер именно тази демократична функция на Уикилийкс ги е превърнала в мишена на западния властови апарат

Донесе ли свръхинформационната епоха по-голяма свобода на словото и медиите? 

„Историята на Асандж показва, че - да. През последните години изобличаването на такава информация става много трудно и все по-опасно за хората, които го правят“, смята Филип Буров. 

Друга ключова критика срещу Уикилийкс и Едуард Сноудън е, че с действията си подпомагат авторитарните врагове на Запада в един отново многополюсен свят. Въпросът е дали и защо по отношение на уисълблоуърите стигаме до същите пороци, които сме готови да посочим другаде? 

Уикилийкс промени този баланс на властта и правителствата се притесниха от тази система, чрез която хората могат да разкрият тайните на властта и източникът да е защитен. В случая ставаше въпрос за военни престъпления, но и дипломатически гафове. Тази система даде някакъв контрол върху американската външна политика... Това, което показаха хора като Джулиан Асандж и Едуард Сноудън, беше широко отразено в медиите в съответния момент. Не доведе обаче до масови протести. Имаше демонстрации, но те не бяха достатъчни за нужните сериозни промени. Съединените щати са много влиятелни, а европейските им съюзници ги е страх да настояват за спазването на човешките права, може би защото и те често не го правят. Западът често лицемерно критикува Китай, Саудитска Арабия или Русия, които в отговор винаги могат да посочат какво се случва в самите Съединени щати или Европейския съюз. Затова е важно да държим на собствените ни ценности в собствения ни дом“. 

снимка: ЕПА/БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 27 500 е средната годишна работна заплата в Испания

Средната брутна годишна заплата в Испания е достигнала през 2024 г. над 27 500 евро или около 2290 евро месечно. Това е увеличение с близо 4% спрямо 2023 и най-високото ниво от 2008 година насам. Данните на Испанския статистически институт показват, че сумата от 27 558 евро представлява над 73% от общите разходи за труд на работодателите...

публикувано на 24.07.25 в 08:51

Турция: Десет огнеборци загинаха при потушаване на горски пожари

10 пожарникари са загинали, а други 14 са пострадали при гасене на горски пожари в северозападната турската провинция Ескишехир. Турският министър на земеделието и горите пояснява, че вятърът внезапно е променил посоката си и 24 пожарникари са се оказали в огнен капан. Пострадалите са били откарани в болница, но 10 от тях са загинали...

публикувано на 24.07.25 в 08:25
Веселин Ангелов

Веселин Ангелов: Застрахованите имоти у нас са едва 10%, 40 лв. на година е полицата

Само 10% от имотите у нас са застраховани и България е далеч от процента на страните в Европа , съобщи в интервю пред БНР Веселин Ангелов, член на УС на Асоциацията на българските застрахователи. През май брокерите започнаха кампания и към момента има засилен интерес, особено в сезона на пожарите. "Със сигурност интересът става..

публикувано на 24.07.25 в 08:20

МФ: България повторно подаде второ искане за плащане по ПВУ

България повторно подаде второ искане за плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост на стойност 653 млн. евро, съобщиха от Министерството на финансите.  Искането обхваща изпълнението на 59 етапа и цели, от които 20 бяха свързани със законодателни промени. За тяхната реализация бяха направени изменения в 15 закона и приети три..

публикувано на 24.07.25 в 08:16

Канада осъди Израел за военни действия срещу цивилни

Правителството на Канада обяви, че израелските военни операции срещу цивилното население и хуманитарните работници в Ивицата Газа са неприемливи, предаде агенция "Ройтерс". "Гладът в Газа достигна катастрофални нива", написаха от канадското външно министерство в социалната мрежа Х. "Канада призовава за незабавното мащабно подновяване на..

публикувано на 24.07.25 в 08:12

Китайският посланик: Време е ЕС да гледа на Китай с прагматизъм, не със съмнение

По повод срещата на върха между ЕС и Китай, която се провежда в Пекин, посланичката на Китай в България - нейно превъзходителство Дай Цинли, призова за взаимно уважение и открит диалог, необходими за укрепването на стратегическото партньорство. Китай отхвърля обвиненията, че подкрепя Русия във войната й срещу Украйна и изразява готовност за..

публикувано на 24.07.25 в 08:00
Прехващане на изстрелян от Русия дрон над Киев.

Размяна на удари с дронове и след преговорите между Киев и Москва в Истанбул

Украйна и Русия продължиха размяната на атаки по въздух, часове след последния кръг от преговори в Истанбул. При масираната руска атака с дронове срещу Одеса тази нощ беше повреден паметник на културата от списъка на ЮНЕСКО в историческата част на града, съобщи председателят на Одеската областна военна администрация Олег Кипер.  Повредена е..

публикувано на 24.07.25 в 07:48