Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Златко Димитров: Усложненията от Covid са по-чести от потенциалния риск при ваксиниране

Алергичните заболявания не са противопоказания за приложение на ваксината срещу коронавирусната инфекция

Снимка: БТА

Усложненията от коронавирусната инфекция са многократно по-чести от потенциалния риск при ваксиниране. Това мнение изрази пред БНР д-р Златко Димитров от Българското дружество на алерголозите. 

При заболяване от Covid-19 на практика имаме цял спектър от засягания на различни органи и системи, не само на дихателната, подчерта специалистът. 

„Всички знаем, че се атакува дихателната система. Освен това обаче засягането може да доведе до много тежки промени и на останалите системи: сърдечно-съдова, чернодробното засягане е много често, неврологичното засягане.“

Относно случаите на по-тежко протичане на Covid-19 при млади, физически здрави хора д-р Димитров се позова на данни от аутопсии в САЩ, които показват, че при 60 на сто от случаите има възпаление на сърдечния мускул. „Рискът от преболедуване е непредвидим и може да засегне абсолютно всички“, изтъкна д-р Димитров.

Алергичните заболявания не са противопоказания за приложение на ваксината като цяло, посочи д-р Златко Димитров в предаването „Хоризонт до обед“.

Случаите на анафилаксия – най-тежката алергична реакция, която може да бъде животозастрашаваща, при 1 милион поставени дози от ваксината срещу коронавирус са 11, уточни той. „11 случая на 1 милион е много рядко усложнение.“

Според алерголога последващото наблюдение в продължение на 15-20 минути след ваксинацията означава, че рискът от алергична реакция ще бъде сведен до минимум.

Дори ваксината на дадено лице да попадне в сезона, в който то има сезонни симптоми на алергия, това не е противопоказание, отбеляза още специалистът.

„Заболяванията като алергичен ринит, бронхиална астма, хранителна алергия не спадат към противопоказанията за приложение на ваксинация. 30% от европейското население има някои от тези изброени болести“, коментира Димитров.

Има обаче групи пациенти, които преди тази ваксинация вече са преживели определен тип алергични реакции и те трябва да се въздържат от ваксиниране.

Основният проблем според д-р Златко Димитров е, че не знаем към какво сме алергични и алергичните реакции стават непредвидими.

Въпреки че официално няма отправена препоръка за предварителна лекарствена подготовка преди ваксинация срещу Covid-19, Димитров съветва пациентите с алергични заболявания да направят такава с противоалергични медикаменти. „Три дни преди и в деня на ваксинацията.“

Няма нито едно убедително доказателство в момента, че ваксината причинява автоимунни заболявания, заяви алергологът.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

23-ма са потърсили медицинска помощ след инциденти на заледени улици в Русе

Снеговалежът в Русе продължава и създава проблеми за почистването на улиците. Само до обедните часове 23-ма са гражданите, които са пострадали и са потърсили помощ в ортопедичните отделения на двете болници.  Ситуацията е сложна и са затруднени доставките на основни хранителни продукти за кварталните магазини. "Никъде не е..

публикувано на 18.02.25 в 13:58
Зеленски и Путин, архив от декември 2019 г.

Путин е готов за разговори със Зеленски, "ако е необходимо"

Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата на Саудитска Арабия преговори между външните министри на Съединените щати и Русия - първите между..

публикувано на 18.02.25 в 13:53
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров: МС не е обсъждал българско участие в мироопазващи сили в Украйна

Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..

публикувано на 18.02.25 в 13:43
Николай Радулов

Николай Радулов: Действа се реактивно по отношение на наркотици и вейпове, а трябва проактивност

Ако сега не се вземат мерки по отношение на наркотиците, след 10-15 години ще е много трудно за овладяване .   Това каза пред БНР проф. Николай Радулов, депутат от МЕЧ и бивш секретар на МВР, и допълни, че  основен проблем е това, че се действа реактивно по темата за наркотици, вейпове и райски газ, а това е демографски, национален, социален..

публикувано на 18.02.25 в 13:41
Георги Тахов

Министърът на земеделието започва преглед на всички порочни практики в сектора

В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора.  Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерство на икономиката, които могат да извършат проверки и да наложат санкции.  По думите на министър Тахов това ще бъде част от подготовката на Закон за агрохранителната верига...

публикувано на 18.02.25 в 13:39
Георги Готев

Георги Готев: Наблюдаваме завръщане към междуимперските отношения. Европа е разглеждана като джудже

Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев,  Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...

публикувано на 18.02.25 в 13:35
Доц. Наум Кайчев

Доц. Наум Кайчев: Комисията няма резултати заради колегите от Скопие

Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направят конституционни промени, да впишат българите в Конституцията си, с отложено действие, след влизането им в ЕС, коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и зам.-председател на Съвместната историческа комисия между България и РСМ, в интервю пред..

публикувано на 18.02.25 в 13:25