Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заключващите чипове за входните врати - защита, но и риск в спешна ситуация

Снимка: БГНЕС

Чипирахме входовете на жилищните си сгради, заключихме ги със сложни системи. Защитени ли сме обаче не само срещу нежелани „гости“, но и в аварийна или спешна ситуация, когато трябва бързо да напуснем дома си?

Има различни системи – с двойни врати, с усложнения до безкрайност. Не трябва да забравяме, че освен сигурността от външни набези, трябва да имаме и своята сигурност да напуснем сградата при нужда“, коментира пред БНР Павел Миланов, председател на Асоциация „Етажна собственост“. 

Заключването с чип е нещо полезно на фона на ширещите се кражби. Хубаво е вратите да се подменят със здрави метални такива, с криптирани чип системи, които не могат да се копират, за да имат хората сигурност. От вътрешната страна на входната врата обаче следва да има дръжка или бутон за безпрепятствено излизане, обясни Павел Миланов в предаването „Хоризонт до обед“.

„Въпросът е като трябва да излезе от входа, какво се случва. Може земетресение, всичко се случва по нашите ширини в последно време. Трябва по най-бързия начин да се излезе, затова е хубаво с бутон, а не с чипове да се излиза от сградата. Не всеки може да има чип в този момент и да не може да напусне, което е недопустимо.“  

Това би следвало да е регламентирано, но не се извършва контрол от „Пожарна безопасност“, посочи Павел Миланов. Пожарната не е задължена да извършва всяка година проверка на противопожарната система във входовете, уточни той.

„Второто направление е, че само за жилищните обекти, когато бъде подаден сигнал, се извършва проверка. Говорим за жилища, не говорим за общи части. Така и не намираме какъв е регламентът за контрол върху общите части по отношение на например пожарна безопасност.“

Снимка: БГНЕС

Жилищните сгради от по-старото строителство са проектирани с два входа. На много места обаче вторият вход на блока е затворен или се ползва за нещо друго и рискът е сериозен, ако се случи нещо, предупреди Миланов.

Чиповете за асансьорите се слагат най-вече за притискане на некоректните платци на таксите. По закон и като съдебна практика обаче се смята за недопустимо да се ограничава достъпът до жилището, отбеляза още той.

Ако към чипа на асансьора се добави и заключването на етажите, става вече доста сложно. При кризисна ситуация трябва да можем да ползваме стълбището, заяви Миланов.  

„Това са надеждни системи, които вършат добра работа. Просто трябва да се спазват определени изисквания за наша безопасност. Техниката е добре дошла в общите части, тя може да  бъде много полезна. Трябва да се предвиждат и кризисните ситуации. Неслучайно като се ползва заключваща система с магнит, се поставя и акумулатор, който при спиране на електричеството да задържи вратата затворена. Но пък при кризисна ситуация трябва да може да бъде изключен, да се спре захранването, за да не остане вратата затворена“, изтъкна още Павел Миланов. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38