От няколко години в обединеното иновативно училище в село Джулюница има часове по фолклор на етносите и по този начин децата се учат на толерантност и градят мостове помежду си, обясни Светлана Иванова, заместник-директор на училище „Петко Славейков“.
„В тези часове децата изучават различните празници и традиции на етносите както на ромите, така и на българите и на всички останали етноси. Там се прави този мост, така наречен, и на приятелството. В нашето училище няма никакво напрежение между децата. Ние работим повече от 7 години с център „Амалипе“ и нашите деца да се разбират и да живеят заедно“.
Над 60 на сто от учениците в обединеното училище в село Джулюница са от ромски произход, децата са от няколко села от общините Лясковец, Златарица и Горна Оряховица. Тази седмица те отбелязаха ромския празник Василица и сурвакаха.
Традициите са красива приказка, която трябва да се разказва, за да се помни и продължава, споделя десетокласничката Юлияна Стефанова:
"Тези традиции трябва да се съхранят и да се предават на младото поколение. Така сме възпитани от нашите родители, прабаби и дядовци. Изпълняваме тези неща, защото за нас това е важно. Ние искаме след време да показваме тези обичаи също на нашите деца, на нашите внучета. По пози начин съхраняваш миналото, съхраняваш една красива история“.
Празникът Василица е свързан с легендата за Банго Васил, който се явява спасител на ромите с изграждането на мост, за да могат те да преминат отвъд реката, разказва Юлияна Стефанова за традицията днес:
„Ние, децата, пазим традициите като знаем, че на този празник е важно да поискаме прошка от по-големите. Целуваме им ръка. Най-възрастният член на семейството чупи питката. Парченцата ги дават на най-малките и тези парченца, хапки се слагат под възглавницата. Смята се, че това, което ще сънуваме в полунощ, това ще се случи през годината“.
Различни и много са проектите, по които работи обединеното иновативно училище в Джулюница. Малките ученици са присъствено в клас, големите са на дистанционно обучение. Училището осигури електронни устройства за всички, за да няма пропуски в образователния процес. С нов таблет от училище е и Юлияна Стефанова, която живее в Златаришкия балкан и тази година завършва в паралелката за ресторантьорство:
„Трудно е, признавам си, че е трудно, но ние не се предаваме. Колкото и трудности да срещаме, ние знаем, че сме един цял екип и можем да постигнем невъзможното. Онлайн обстановката тече трудно, защото условията са лоши, понякога спира интернетът, трудно е, но не се предаваме. Нашите учители ни осигуриха устройства, подпомагат ни с таксата за интернет и по този начин ние успяваме да влезем и да погледнем всеки важен урок, който ще ни служи“.
Центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ продължава дарителската си кампания за електронни устройства за децата от цялата страна за дистанционното обучение. Получени са много дарения, посочи Ана Великова от „Амалипе“:
„Получихме и дарения от посолствата на Швейцария, на Франция. Изпратихме 170 таблета, които успяхме да купим с тези средства, които получихме като дарения, и наистина се опитваме да помогнем на децата по най-бързия начин да достигнат до тях тези таблети и устройства, за да могат да ги използват по време на дистанционното обучение. Все още имаме списък с училища, които са заявили желание за получаване на такива устройства. Изпращаме колкото можем повече и агитираме хората да даряват, за да можем да помогнем на децата и да не изостават в училище“.
Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"