Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ахладова: С промени в закона мерките при домашното насилие ще се въвеждат много бързо

Очакваме още предложения относно т.нар. „разследващ прокурор“ на главния прокурор

Десислава Ахладова
Снимка: Министерство на правосъдието

„Домашното насилие е един изключително тежък проблем в българското общество, който често за съжаление остава затворен в рамките на семейството“, заяви пред БНР министърът на правосъдието Десислава Ахладова във връзка с промените в Закона за защита от домашно насилие

„Според данните от национално представително проучване на тема „Насилие в България“ от 2019 година три четвърти от всички случаи на насилие са домашно насилие, а за 56 на сто от гражданите това е най-тежката ситуация на насилие, която някога са преживели. Тоест, тя е била в дома им. Изострянето на този проблем особено по време на изолацията в къщи постави въпроса за решаването му“, поясни още министърът на правосъдието в предаването „Преди всички“.

„Във всички страни членки се наблюдава ескалация на насилието по време пандемията от коронавируса, особено насилието към жени. В законопроекта се разширява кръгът на лица, които трябва да бъдат защитени – деца, мъже, роднини, възрастни хора“. 

Надявам се промените да се одобрят от този парламент, работихме по законопроекта 6 месеца с участието и на неправителствения сектор. Истанбулската конвенция е вече затворен за България въпрос. Но затова пък остават всички препоръки от Европейската комисия и различни контролни и мониторингови механизми по Конвенцията на ООН в областта на правата на човека, имащи отношение към проблемите на насилието над жени. Така че, България има задължения в много отношения към справяне с домашното насилие“, каза още правосъдният министър.

По думите ѝ в сравнителния анализ на МВР за периода март - май 2017 година в сравнение със същия период за 2020 година има 9 случая повече на умишлени убийства на жени от роднина или от човек, с когото са съжителствали. Според данните на МВР е нараснал и броят на пострадалите деца – за 2019 година те са били 658, а за 2020-а пострадалите деца са били 823. 


Увеличили са се и заповедите за защита, над 4000 повече са били сигналите към телефон 112Официална статистика за домашно насилие в България няма, данните са от МВР и от сигналите към спешния телефон.

„В новия законопроект се предвижда да се създаде Регистър за домашното насилие. Ще се изгради и Национална комисия за превенция и защита от домашно насилие, която ще бъде постоянно действаща. Тя ще е в сградата на Министерство на вътрешните работи и в срок от 6 месеца от приемането от закона ще бъде създадена“. 

По повод случая с убийството на двете деца от Сандански, за което е обвинена майката, която сезира съда, че върху нея е оказвано домашно насилие, министърът на правосъдието посочи, че една от целите на промените в Закона за домашното насилие е институциите да се забързат и такива сигнали няма да се подават само при системност, но и при единичен случай на такова насилие ще може да се търси защита.

„Освен това се въвеждат мерки срещу психическото и икономическото насилие, защото има не само физическо насилие, забранява се на извършителят да влиза в контакт с жертвата, пострадалите деца се насочват към специализирани услуги за подкрепа и защита, има и други мерки. Основното е че, тези мерки трябва да се въвеждат много бързо“. 


Правосъдният министър коментира и промените в Закона за съдебната власт и Наказателния кодекс, свързани с това прокурор да разследва главния прокурор:

„Доколко знам, увеличен е срокът за предложения до утре в 17.00 часа, вече се обсъждаше всеки прокурор да може да се кандидатира за т.нар. длъжност - разследващ прокурор, обсъждаше се и дали именно Прокурорската колегия да е органът, който да предлага този разследващ прокурор с оглед влиянието на главния прокурор или това да е Пленумът. Аз очаквам и нови предложения и чак тогава този законопроект ще бъде изпратен на Венецианската комисия“.  

Ахладова допълни още: 

„Считам, че не Прокурорската колегия, а Пленумът следва да извършва избора и да предлага т.нар. „разследващ прокурор“. Освен това следва да се преосмисли дали и актовете на този разследващ прокурор да подлежат на съдебен контрол, включително и отказите да разследва главния, така че с някои корекции този законопроект ще отговаря на европейските изисквания“.  

Интервюто с Десислава Ахладова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51
проф. Борис Богов

Проф. Борис Богов: 9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване

9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването.  О коло..

публикувано на 06.12.24 в 11:30
Пампорово

Готови ли са ски курортите ни за идващия зимен сезон?

На 14 декември ще е официалното откриване на ски сезона в Банско , съобщи пред БНР Иван Обрейков от фирмата концесионер "Юлен".  От утре обаче отваря ски зоната - всички писти и съоръжения са готови и ще работят от 6 декември . "Целият ски курорт започва да работи - заведения, лифтове, пързалката", уточни той. Започваме с цените от миналата..

публикувано на 05.12.24 в 11:24