Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ахладова: С промени в закона мерките при домашното насилие ще се въвеждат много бързо

Очакваме още предложения относно т.нар. „разследващ прокурор“ на главния прокурор

Десислава Ахладова
Снимка: Министерство на правосъдието

„Домашното насилие е един изключително тежък проблем в българското общество, който често за съжаление остава затворен в рамките на семейството“, заяви пред БНР министърът на правосъдието Десислава Ахладова във връзка с промените в Закона за защита от домашно насилие

„Според данните от национално представително проучване на тема „Насилие в България“ от 2019 година три четвърти от всички случаи на насилие са домашно насилие, а за 56 на сто от гражданите това е най-тежката ситуация на насилие, която някога са преживели. Тоест, тя е била в дома им. Изострянето на този проблем особено по време на изолацията в къщи постави въпроса за решаването му“, поясни още министърът на правосъдието в предаването „Преди всички“.

„Във всички страни членки се наблюдава ескалация на насилието по време пандемията от коронавируса, особено насилието към жени. В законопроекта се разширява кръгът на лица, които трябва да бъдат защитени – деца, мъже, роднини, възрастни хора“. 

Надявам се промените да се одобрят от този парламент, работихме по законопроекта 6 месеца с участието и на неправителствения сектор. Истанбулската конвенция е вече затворен за България въпрос. Но затова пък остават всички препоръки от Европейската комисия и различни контролни и мониторингови механизми по Конвенцията на ООН в областта на правата на човека, имащи отношение към проблемите на насилието над жени. Така че, България има задължения в много отношения към справяне с домашното насилие“, каза още правосъдният министър.

По думите ѝ в сравнителния анализ на МВР за периода март - май 2017 година в сравнение със същия период за 2020 година има 9 случая повече на умишлени убийства на жени от роднина или от човек, с когото са съжителствали. Според данните на МВР е нараснал и броят на пострадалите деца – за 2019 година те са били 658, а за 2020-а пострадалите деца са били 823. 


Увеличили са се и заповедите за защита, над 4000 повече са били сигналите към телефон 112Официална статистика за домашно насилие в България няма, данните са от МВР и от сигналите към спешния телефон.

„В новия законопроект се предвижда да се създаде Регистър за домашното насилие. Ще се изгради и Национална комисия за превенция и защита от домашно насилие, която ще бъде постоянно действаща. Тя ще е в сградата на Министерство на вътрешните работи и в срок от 6 месеца от приемането от закона ще бъде създадена“. 

По повод случая с убийството на двете деца от Сандански, за което е обвинена майката, която сезира съда, че върху нея е оказвано домашно насилие, министърът на правосъдието посочи, че една от целите на промените в Закона за домашното насилие е институциите да се забързат и такива сигнали няма да се подават само при системност, но и при единичен случай на такова насилие ще може да се търси защита.

„Освен това се въвеждат мерки срещу психическото и икономическото насилие, защото има не само физическо насилие, забранява се на извършителят да влиза в контакт с жертвата, пострадалите деца се насочват към специализирани услуги за подкрепа и защита, има и други мерки. Основното е че, тези мерки трябва да се въвеждат много бързо“. 


Правосъдният министър коментира и промените в Закона за съдебната власт и Наказателния кодекс, свързани с това прокурор да разследва главния прокурор:

„Доколко знам, увеличен е срокът за предложения до утре в 17.00 часа, вече се обсъждаше всеки прокурор да може да се кандидатира за т.нар. длъжност - разследващ прокурор, обсъждаше се и дали именно Прокурорската колегия да е органът, който да предлага този разследващ прокурор с оглед влиянието на главния прокурор или това да е Пленумът. Аз очаквам и нови предложения и чак тогава този законопроект ще бъде изпратен на Венецианската комисия“.  

Ахладова допълни още: 

„Считам, че не Прокурорската колегия, а Пленумът следва да извършва избора и да предлага т.нар. „разследващ прокурор“. Освен това следва да се преосмисли дали и актовете на този разследващ прокурор да подлежат на съдебен контрол, включително и отказите да разследва главния, така че с някои корекции този законопроект ще отговаря на европейските изисквания“.  

Интервюто с Десислава Ахладова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15