„Проблемите са трупани от две десетилетия, това е балон, който ще гръмне“, това каза пред "Хоризонт" Владимир Димитров, бивш горски служител:
„Има незаконна сеч, защото има социални проблеми – това са бедни хора, които няма с какво да се прехранват и отопляват – това са хора, принудени да крадат, безработни. Друг проблем е образованието – това са необразовани хора….От другата страна е, че системата не ги наказва – те няма с какво да платят, а актовете падат в съда. Имам усещането, че държавата умишлено ги оставя тези хора да оцеляват в гората, но гората в един момент ще свърши. Горските служители също трудно и без подкрепа се опитват да се справят – и те не знаят какво да предприемат. Не че са доволни от тази ситуация, но без работа не може, от друга страна има и отлив от качествени кадри, който може - напуска системата“.
„Нещата в общи линии са верни, но не съм съгласен, че държавата ги е оставила социално слаби хора в гората, както и че горските са оставени сами да се оправят с бракониерстването и кражбата на дърва“, коментари темата в „Преди всички“ инж. Дамян Дамянов, директор на Югозападното държавно горско предприятие.
„Проблемите действително са сериозни и най-сериозният от тях е чувството за безнаказаност. Това трябва да бъде изчистено в нашата практика – държавата трябва да намери начин да накаже тези, които нарушават законите – когато има нарушение, нарушителят да си плати – макар и за малки количества, това е важно и като превенция и за опазване на гората“.
327 са системните нарушители според информация на Агенцията по горите и за тях не е имало последствия.
„Освен това трябва да сме наясно, че тези хора - бракониерите, не ги режат дървата, за да се топлят, а за да ги продадат на хора с по-висок статус, така че не е точно така ситуацията – трябва активно да се работи в промяна на мисленето, че гората трябва да се пази. Работим и с всички правораздаващи органи, макар че ни е трудно“, поясни още инж. Дамянов.
Дамянов обаче коментира, че не подкрепя физическата саморазправа с нарушителите, защото дейността им е обществено полезна.
За миналата година са иззети над 20 превозни средства на бракониери - те отиват на съд, но съдът ги възстановява:
"Това трябва се прекрати! Мисля, че нещата ще влязат в нормален ред, защото все повече обществото започва да разбира, че гората трябва да се опазва". Това каза още експертът, признавайки, че институциите често си затварят очите за проблемите...
В края на миналата година окончателно бяха одобрени промени в Закона за административните нарушения и наказания, които предвиждат като наказание полагане на обществено полезен труд на бракониери, но промените ще влязат в сила след една година.
Още по темата можете да чуете от звуковия файл.
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..
Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас. Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..
Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..