Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обединение - пътят напред за Америка

| обновено на 20.01.21 в 20:20
Снимка: ЕПА/БГНЕС

За първи път от 100 години насам церемонията по встъпването в длъжност на новия американски президент имаше политически смисъл. Тази реч трябваше да покаже пътя напред за Америка. Джо Байдън говори за единството и се закле в това. Това беше основният смисъл. Той спомена и завръщането на Америка като актьор на световната сцена“. Това каза пред БНР Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. 

Според нея е настъпил мигът в американската история, в който трябва да бъдат изгасени щетите във външно- и във вътрешнополитически план

„Републиканската партия може да се окаже доста по-сговорчива, отколкото се очакваше. Може да бъде за добро за управлението на Америка, а и за обединението на американците... И двете партии в Америка обединяват в себе си по-крайно крило. В Републиканската партия видяхме как то избухна в насилие, в демократическата партия също има крайно ляво крило. За Джо Байдън този баланс ще бъде важен, как ще успее да интегрира тези хора в мейнстрийма на американската политика. Проблемът, който създаде Тръмп, е изоставената по-бедна класа, която е в крайното ляво или в крайното дясно. Байдън ще трябва да намери път към тях“. 

По думите на Чернева връщането на Байдън просто към политиката отпреди Тръмп няма да е достатъчно и ще трябват повече усилия за придвижването напред на нацията. 

„Светът очаква Америка да върне вниманието си към света, не задължително за сметка на останалите. Светът очаква САЩ да започнат да мисля за това, че общите действия могат да бъдат от полза за всички участващи“. 

Весела Чернева
Тази реч, която дават президентите в началото на мандата си, е много важна. Тонът и приоритетите са много важни. Имаше тон на сериозност, обединение, сприятеляване, но и тон, който потвърди, че Америка е в кризова ситуация. Темата на обединение, на обновление беше очаквана. Имаше го и фокусът върху пандемията, върху екстремизма, към историческия прогрес на американците“. Това сподели пред „Хоризнот“ от Вашингтон Клара Билгин - политолог от университета „Джонс Хопкинс“, която работи в сферата на сигурността. 

По думите ѝ американският екстремизъм се е засилил в последната година и „това не е шега“. 

Иво Иванов, снимка: Емил Бонев

„Безпрецедентна е ситуацията в САЩ. Капитолия беше под обсада. Самата тъкан на тукашното общество беше раздрана отвътре от самия президент на САЩ. Никога досега 25 000 войници не са обсаждали Вашингтон, за да се състои церемонията в безопасност. Никога досега улиците не са били обграждани с бодлива тел и огради, а прозорците - заковавани с дъски. Не само че нямаше хармоничен преход и предаване на властта, а имаше целенасочено създаване на препятствия“. Това каза Иво Иванов, писател и спортен журналист, който живее в Канзас – един от щатите, гласували за Доналд Тръмп. 

Той сподели, че постоянно вижда около себе си лишена от логика ярост и фрапантни лъжи

„Темата на речта на Джо Байдън беше обединение. Думите, повтаряни най-често, са „заедно“, „обединени“, „съединени“. Малко ще бъдат радикализираните поддръжници на Доналд Тръмп, които ще се вслушат в думите. На мен ми хареса апела към нашите по-добри ангели. Изречението, в което каза, че ще се бори с всички сили не само за тези, които са гласували за него, но и за тези, които не са гласували за него, това е важно съобщение. Надявам се да стигне до хората, които са се изолирали в пашкул от дезинформация и в информационни балони“. 

снимка: ЕПА/БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Премиерът свиква съвещание с министри заради санкциите срещу "Роснефт" и "Лукойл"

Премиерът Росен Желязков свиква работно съвещание с министри във връзка с решението на САЩ да наложат санкции срещу руските петролни компании "Роснефт" и "Лукойл". САЩ наложиха санкции на водещите руски петролни компании "Роснефт" и "Лукойл" В съвещанието ще участват шестима министри - на вътрешните и на външните работи, министрите на..

публикувано на 24.10.25 в 07:49

В Габрово валидираха пощенска марка за 100-годишнината от рождението на Борис Димовски

В Дома на хумора и сатирата в Габрово беше валидирана пощенска марка за 100-годишнината от рождението на Борис Димовски. Художникът е сред първите творци, свързали името си с Габровския музей на смеха, където бе открита ретроспективна изложба с илюстрации към габровските шеги, рисунки и шаржове на знаменития карикатурист.  Пощенската..

публикувано на 24.10.25 в 07:47

Международен форум "Черно море 2030" в Бургас

Международен форум "Черно море 2030" ще се проведе в Бургас. В него ще участват министъра на енергетиката Жечо Станков, министъра на околната среда и водите Манол Генов, министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов, представители на държавната и местната власт.  Инициативата ще постави акцент върху теми като зеления преход,..

публикувано на 24.10.25 в 07:40

НС ще разгледа годишни доклади за младежта

Годишен доклад за младежта за 2020 г. и Доклад за младежта за периода 2021-2022 г. ще разгледа парламентът според приетата седмична програма. Вносител е Министерският съвет. Докладът за младежта за 2020 г. обобщава данни, предоставени от ресорни институции, общини и неправителствени организации, посочват от Комисията по въпросите на младежта..

публикувано на 24.10.25 в 07:14

В неделя преминаваме към зимно часово време

На 26 октомври - неделя -  преминаваме към зимното часово време.  В 4 часа сутринта стрелките се преместват с час назад. През март 2019  Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа.  Държавите членки решават дали преминат изцяло на лятно или зимно часово време.

публикувано на 24.10.25 в 07:07
в.с. „Елените“ - 09.10.2025 г.

ДНСК е издала акт за премахване на незаконен строеж в "Елените"

Дирекцията за национален строителен контрол е издала акт за премахване на незаконен строеж във ваканционното селище "Елените", съобщи БТА.  Става въпрос за корекцията на коритото на река Козлука.  По информация на агенцията, съобщението за съставения акт е залепено на мястото на строежа. На 3 октомври поройни дъждове предизвикаха сериозни..

публикувано на 24.10.25 в 06:52
Американският президент Доналд Тръмп.

Доналд Тръмп се отправя към Азия

Американският президент Доналд Тръмп ще се срещне през следващата седмица с китайския лидер Си Цзинпин в рамките на азиатската си обиколка, съобщиха от Белия дом.  Тръмп ще посети в Южна Корея, която ще бъде домакин на форума Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество. Китайският президент Си Цзинпин също пристига в страната, като се очаква..

публикувано на 24.10.25 в 06:51