Разговорите за присъединяване към ЕС не би трябвало да се превърнат в преговори с България, заявява министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи в интервю за гръцкия вестник "Вима", цитирано от БТА.
Той е добавил, че разговорите за превъзмогване на различията със София продължават, отбелязва в. "Нова Македония".
Османи е изтъкнал, че европейската идея е вдъхновение за решаване на горчивите въпроси в региона, а Република Северна Македония представлява светъл пример. Не съществува силна Европа без силни Балкани. Стабилизацията на ЕС може и трябва да се осъществи заедно с европейската стабилизация на Балканите, заявил министърът.
"Независен весник" съобщава, че вицепремиерът по европейските въпроси Никола Димитров и министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи днес ще бъдат на работно посещение в Брюксел, където ще осъществят среща с министъра на външните работи на Португалия Аугущу Сантуш Силва. В рамките на посещението са предвидени срещи с представители на институциите на ЕС, предвидени са срещи и с външни министри от страните-членки на ЕС.
Най-големите рискове, които може да донесе ветото на България в страната, са ненужно похабеното време и евроскептицизмът сред гражданите, но това е пътят и ние ще продължим с реформите, е заявил премиерът на Република Северна Македония Зоран Заев, цитиран от "Слободен печат".
Али Ахмети твърди, че спорът с България ще се реши тази пролет, пише в заглавие "Независен весник". В интерес и на Вашингтон, и на Брюксел е да се реши този въпрос. През тези 20 години нито веднъж не съм бил разочарован от техните постъпки. Аз съм оптимист, че този проблем ще се реши още в ранна пролет, заявява Ахмети в предаваното "Политика" на местната гостиварска телевизия ТВ „Глоби“. Според него решението ще дойде преди парламентарните избори в България.
Във връзка с очакванията от резултатите от преброяването в Република Северна Македония Али Ахмети е заявил, че албанците не може да бъдат по-малко от 25 процента, колкото са били през 2002 г. Той е посочил, че сред албанците в Република Северна Македония има по-голяма раждаемост през последните години.
Над 12 300 автомобила са проверени от полицейски служители през изминалия ден, съобщават от МВР. 9 водачи са управлявали колите си с алкохол в кръвта от 0,5 до 1,2 промила, други 18 с концентрация над 1,2 промила. 13 са шофьорите, управлявали автомобил под въздействие на наркотични вещества или техни аналози, уточняват от вътрешното..
През нощта ще бъде предимно ясно. Значителна ще е облачността над Родопите. Вятърът ще стихне и в сутрешните часове на места в равнинната част от страната ще се образува мъгла, сочи прогнозата на НИМХ. Ще е студено с минимални температури предимно между 0° и 5° и на места в котловините ще има условия за слана . В София минималната температура ще..
"Борисов пробва дали ако тропне по масата, Пеевски ще му даде да стане министър-председател. Устонови, че тази работа няма да стане и тръгна натам, накъдето го е повел Пеевски". Така Антон Кутев, говорител на две служебни правителства и бивш партиен функционер в БСП, коментира изявлението на Бойко Борисов в партийната централа на ГЕРБ. Кутев..
7000-годишно неолитно селище в Кипър бе официално отворено за обществеността, съобщиха от културното министерство. Работата по него е част от утвърждаването на страната като дестинация за културен туризъм . Новоразработеният значим археологически обект в община Паралимни на източния бряг на острова е селище, построено през петото хилядолетие пр.н.е...
Продължават проблемите с мобилното покритие в крайграничната община Болярово, сигнализират за пореден път от администрацията. Интернет мрежата също не функционира качествено. Многократните сигналите за липса на покритие и лош интернет в пограничните села не водят до резултат, подчерта кметът на Болярово Христо Христов: "Имаме проблеми в Малко..
"Активизирането на Борисов имаше за цел да покаже, че той е ключовата фигура в това управление , което е така по силата на демократичните правила и принципи". Това коментира пред БНР социалният антрополог и анализатор Харалан Александров : "Най-голямата партия носи най-голяма отговорност. Сега, както виждаме, останалите партии заявиха..
Това, което се случи в Пазарджик, е генерална репетиция за следващите избори. Такава оценка направи пред БНР Иван Демерджиев, бивш министър на вътрешните работи. "Очакванията в негативен план се потвърдиха изцяло. Аз и някои други колеги, които са заемали този пост, алармирахме за случващото се в МВР - до какво ще доведат промените,..
" Вече никой не мисли за политиците като за хора, които могат да ти свършат работа. Те се бият, те се доказват, а ние го отнасяме , защото атовете се..
"Наблюдавахме емоционална сцена без особен план. Плам имаше, но план нямаше . Не виждам нищо друго, освен нищо друго, освен раздразнението на..
Делян Пеевски предозира удовлетворението си за сметка на Бойко Борисов. Това каза в предаването "РадиоТочка" бившият офицер от Държавна сигурност..