„Животът е хубав, ако не си доволен, направи нещо, за да го промениш“, това каза в „Хоризонт до обед“ българинът Борислав Чакъров, избран за Изобретател на 2020 година на САЩ. 240 долара, толкова имал в джоба си той, когато заминал за страната на големите мечти – САЩ.
Борислав Чакъров е сондажен инженер, който от близо 30 години живее в САЩ. Работил е с хора от различни националности. В дома си в Хюстън има множество български икони и често се завръща в родината. Родом е от великотърновското село Караисен, в Долни Дъбник завършва Техникума по сондиране и нефтодобив, а после и Минно-геоложкия университет, като работи за сондажните предприятия у нас.
След 90-а година заминава по света, виждайки, че у нас няма да има промяна. Започва работа в Луизиана като нефтен сондажен инженер. След това проектира и усъвършенства технологията в тази посока. Работи и в Изследователски център („тук това означава развойна дейност - никой не прави наука заради самата наука“).
С една от технологиите, за които кандидатства за Награда, е инструмент, който пести време и измерва по време на сондирането, за да се правят корекции веднага, за да няма грешки в замерването на наклона и сондажът да е в точния пласт, в който е нефтът.
Но получава наградата за втората технология.
„Имаме инструмент, който прави замерване на съпротивлението на дълбочина 4-5 метра от сондажа. Имат го всички големи компании, разликата е, че ние изобретихме сондажен лост, който прави насочено замерване - това сме го патентовали. И за тази технология нашата фирма получи наградата от губернатора на щата Тексас и кметът на Хюстън назначи „Ден на изобретателя за 2020 година“. Хюстън е столицата на нефтения бизнес“, разказа специалистът изобретател.
Борислав има много авторски свидетелства в България, а сега има 29 американски патента, групирани в пет технологии, по които е работил.
Още по темата в звуковия файл.
В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна . "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..
Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица. Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..