Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лавинна (без)опасност и фрирайд

| обновено на 26.01.21 в 11:15

В края на миналата седмица в Пирин загина 18-годишен скиор, който траверсирал един от улеите на връх Тодорка и предизвикал лавина. Минути по-късно до него достига приятел, с когото са карали, а след това и планинските спасители, но се оказва, че момчето е загинало на място.

Районът е бил изключително лавиноопасен. Дебелината на лавината е била между 50 и 120 см, а ходът ѝ - от порядъка на километър. Става дума за огромна маса, обясниха от Планинската спасителна служба. Според нейния директор Емил Нешев проблемът с извънпистовото каране не трябва да се решава със забрани. В света има обособени зони за фрийрайд, тези терени се поддържат и обезопасяват, има регламенти, които се спазват. Тук такива регламенти няма.

Бобо Гарибов е състезател от Отбора на България по фрийрайд. Миналата зима беше последният му сезон при младежите, като през март оглави временната класация на организаторите на повечето фриирайд състезания в Австрия - OPEN FACES. Там българинът спечели второ, а после и първо място в състезания две звезди. Възпитаник на Националната търговско-банкова гимназия, Бобо караше на много високо ниво и имаше големи надежди за бъдещето му във фрирайд ските при мъжете.

Бобо Гарибов

В неделя обаче се случва нещастният инцидент с него. Момчето е било добре екипирано, но загива на място.

“Влиза в Бъндеришки улей, където отключва голяма снежна дъска (вид лавина - бел.ред.), предизвикана от силния вятър през последните няколко дни в Пирин. Вследствие на това целият улей от средата се отцепва и го повлича надолу, за съжаление, с фатален край” - обяснява Росица Михайлова, един от основателите и председател на Българска лавинна асоциация. 

“Бобо и неговият приятел са имали за цел да карат по реброто, не да се спускат по улея. Те са били отгоре, на горското ребро, между Горски и Първи улей. Там е бил планът да карат. Бобо прави едно траверсиране, с което напуска по-безопасната зона на реброто - така навлиза в улея и активира лавината, но не е карал там и не е бил планът да карат там.

Тези улеи реално никога не ги караме, дори да са много безопасни условия - първо, защото винаги има потенциална опасност, второ - не представляват интерес откъм терен за по-опитни карачи. Винаги гоним ребрата, които откъм лавинна опасност са много по-безопасни от улеите” - обяснява съотборникът на Бобо, Валери Пелтеков.

Според Момчил Панайотов - съосновател на асоциацията, лектор по лавинна безопасност и председател на Българската асоциация по ски - свободен и екстремен стил, образованието е най-важното нещо, когато става дума как да намалим риска от това да попаднем в лоша ситуация в планината.

Всяка година се организира лекция по лавинна безопасност (линк към последната онлайн лекция - тук), има редовни практически курсове. Освен това, човек трябва добре да се е информирал за актуалната лавинна обстановка, но са нужни и активни действия от куротите - например, при висока опасност курортът може да реши да не пуска някое съоръжение, за да се ограничи достъпът на хора до там. Много широк спектър от мерки съществува по света, които се използват - казва Панайотов.

“Регламентирането на карането на ски не съществува в България. Водени са различни разговори, но доникъде не се е стигнало. Нямаме, за съжаление, и някаква регламентация, която да изисква ангажимент от ски-курорти да вземат отношение по този въпрос, и за момента - не ми е приятно да го кажа, но - нашите курорти игнорират напълно този проблем и, в крайна сметка, казват - нашата отговорност свършва до границата на ски-пистата, независимо, че лифтовите съоръжения изнасят туристите нависоко в планината”.

Момчил Панайотов

В България има по-малко инциденти с лавини, в сравнение с алпийските страни, но все повече хора карат извън пистите, което е световна тенденция, особено засилила се покрай Ковид-пандемията и затварянето.

“Тоест, това е една ситуация, от която ние не можем да се крием. Ако искаме да сме страна, която развива планински туризъм, трябва да започнем да разбираме какво е планински туризъм”.

Създадената миналата година Българска лавинна асоциация е изцяло на доброволчески начала и до момента не е получила финансиране от държавата, а за да бъдат изготвяни лавинни бюлетини, трябват ресурси - казва Росица Михайлова.

Росица Михайлова

Повече информация може да бъде получена в курсовете за лавинна безопасност, които редовно се организират от БАССЕС, а за обстановката - в платформата avalanche.bg, на сайта на Българската асоциация по ски -  свободен и екстремен стил, както и на сайта на ПСС.

От вчера на пазара е и книгата "Лавини в България", чийто автор е Момчил Панайотов, в съавторство с д-р Бенжамен Ментешев и д-р Севдалина Михайлова.

В следващите дни лавинната безопасност е изключително висока, предупреди Момчил Панайотов, който е и планински спасител.

Репортажа по темата можете да чуете в звуковия файл по-горе.
Първите две части от поредицата на БНР "Какво трябва да знаем за лавините" можете да прочетете и чуете тук - ЧАСТ ПЪРВА, и тук - ЧАСТ ВТОРА.
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
****

В памет на Бобо Гарибов.

Почивай в мир, дете!...

****



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Атанасов сред публиката на Банско филм фест

В Банско започва "Лятна филмомания под звездите". Спомен за Петър Атанасов

Довечера в Банско започва традиционната “Лятна филмомания под звездите” . В три поредни вечери жителите и гостите на града могат да видят наградените ленти от последното издание на Международния фестивал на планинарското кино, както и други подбрани филми. Това е 15-ото издание на кинопанорамата. Прожекциите ще бъдат на площада в планинското..

публикувано на 24.07.25 в 13:46
Портрет на Мими Балканска от Евгений Вашченко

Мими Балканска: Между нотите на съдбата

На 23 юли преди 123 години в Русе се ражда една от най-ярките звезди на българската сцена – Мими Михайлова Балканска. Името ѝ бързо се превръща в синоним на талант, чар и изключително сценично присъствие, оставяйки трайна следа в сърцата на поколения зрители и утвърждавайки я като водеща фигура в Народната опера и Музикалния театър. Родена като Руска..

публикувано на 22.07.25 в 03:00

20.07.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 20 юли 2025 година.

публикувано на 20.07.25 в 07:39
с. Воден

Година след опостушителния пожар във Воден и Крайново още няма покритие на телефоните

Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния  пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..

публикувано на 17.07.25 в 15:43
Законите на Мърфи

13.07.2025 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл. 

публикувано на 14.07.25 в 10:10
Законите на Мърфи

06.07.25 г. Законите на Мърфи

Рубриката от 06.07.25 година

публикувано на 06.07.25 в 08:15

Леда Тасева – усещане, сенчесто, тихо и необяснимо красиво

На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря".   Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..

публикувано на 04.07.25 в 03:00