Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия се надява САЩ да се върнат в иранското ядрено споразумение

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия се надява, че Съединените щати ще възобновят участието си в многостранното ядрено споразумение с Иран. Това заяви руският министър на външните работи Сергей Лавров след преговори в Москва с иранския си колега Мохамад Джавад Зариф. От руската столица предава нашият кореспондент Ангел Григоров.

На пресконференцията след преговорите Сергей Лавров подчерта, че единственият начин за запазване на ядреното споразумение с Иран е изпълнението на поетите ангажименти от всички страни по него в строго съответствие с резолюция 2231 на Съвета за сигурност на ООН. 

"Надяваме се, че усилията, които се полагат сега ще дадат резултат и ще позволят съхраняването на ядрената сделка, а Съединените щати ще се върнат към цялостното изпълнение на посочената резолюция на Съвета за сигурност. Това на свой ред ще създаде условия за спазване на всички изисквания в ядрената сделка от страна на Ислямска република Иран", посочи Лавров.

Сред другите теми на преговорите бяха Нагорни Карабах, Персийският залив, Йемен, Афганистан, палестинският въпрос и сътрудничеството в Сирия в рамките на Астанинския формат, в който освен Русия и Иран участва и Турция. Лавров съобщи, че през февруари в Сочи е планирана нова среща на лидерите на трите държави. Двамата министри обсъдиха и борбата срещу коронавирусната пандемия. Мохамад Джавад Зариф обяви, че вчера иранските санитарни власти са регистрирали руската ваксина „Спутник V“. Той изрази надежда, че скоро Иран не само ще закупи  партиди от ваксината, но и ще започне да я произвежда на своя територия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бившият подуправител на БНБ Калин Христов отива в ДСК

Бившият подуправител на БНБ Калин Христов става част от екипа на една от най-големите банки у нас (ДСК), става ясно от регистъра на БНБ. Вписването му е от 30 юли. Христов отговаряше за управление "Емисионно" в Централната банка и има опит като служебен министър на финансите в кабинета на Марин Райков. Известен е с позицията си против..

публикувано на 01.08.25 в 17:11
Димитър Куманов

Димитър Куманов: Управлението на водите ни е наистина безобразно!

Управлението на водите ни е наистина безобразно!  Това заяви пред БНР инж. Димитър Куманов, сдружение "Балканка", съветник в парламентарната комисия по безводие. Сметната палата започва проверки на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Министерството на околната среда и водите . Одитният екип ще изследва как се..

публикувано на 01.08.25 в 16:50

Два хеликоптера продължават да гасят пожара в Пирин

Продължава гасенето във вътрешността на пожара в Пирин, както и на отделни огнища по периферията му. Към момента има само един по-сериозен фронт - този над мраморните кариери на село Илинденци, който е в близост до територията на Национален парк "Пирин". Това заяви на брифинг комисар Валентин Василев, областен директор на пожарната..

публикувано на 01.08.25 в 16:48
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Коментирайки изявленията на Путин, Зеленски отново призовава за лидерска среща

Украинският президент Володимир Зеленски повтори в петък готовността си да седне на разговори с Владимир Путин, заявявайки, че Украйна иска да "премине отвъд" изявленията и срещите на по-ниско ниво по въпроса. "Ако това са сигнали за истинска готовност за прекратяване на войната с достойнство и установяване на наистина траен мир, тогава..

публикувано на 01.08.25 в 16:38

Великобритания: ЕС премахва тарифите върху стоманата в рамките на квотната система

Великобритания заяви, че Европейският съюз ще премахне от петък тарифите върху ключови продукти от стомана в рамките на квотна система, като част от рестартиране на връзките и неотдавнашно споразумение за облекчаване на търговските бариери между двете страни, съобщи Ройтерс. През май Великобритания се съгласи на най-значителното рестартиране..

публикувано на 01.08.25 в 16:21

Няма пряка опасност за живота за нито един от ранените при ПТП в Прохода на републиката

Няма пряка опасност за живота за нито един от десетимата ранени при катастрофата тази сутрин край село Мишеморков хан в Прохода на републиката, където се удариха два румънски и един български автомобил. Румънски гражданин и дете се транспортират до северната ни съседка с хеликоптер "Блек Хоук" от летище "Горна Оряховица". Положителна проба за..

публикувано на 01.08.25 в 16:17

В Нови Сад отбелязаха 9 месеца от трагедията на гарата

Граждани в Нови Сад отбелязаха днес девет месеца от срутването на козирката на гарата в северния сръбски град, което стана причина за смъртта на 16 души, съобщи агенция Бета, цитирана от БТА. На няколко големи кръстовища в града събралите се запазиха 16 минути мълчание точно в 11:52 часа местно време (12:52 бълг. време), когато рухна бетонната..

публикувано на 01.08.25 в 16:14