Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драй тулинг - катерене със сечива и котки по скала

Минчо Петков
Снимка: Иван Тотев

В края на миналата седмица край село Гара Бов, в Искърското дефиле се проведе Държавното първенство по ледено и dry tooling катерене. Понеже лед нямаше, сечива се използваха само на скалите. Състезанието беше организирано от Българската федерация по катерене и алпинизъм и Клуба по катерене към НСА. Традиционно, участниците бяха малко (18, от които 15 мъже), а победители, традиционно, станаха Радка Петкова и Минчо Петков от КА “НСА”, София.

Радка Петкова
Драй тулинг е една от по-екстремните дисциплини в катеренето, тъй като рискът от падания и удари се увеличава заради използването на сечива, а може да пострадаш дори и ако си с каска, както ще стане ясно малко по-нататък. Катери се със сечива и котки по незаледена скала.

Георги Йорданов
Втори при мъжете стана Александър Шакрачки:
“Някъде 2014/2015 г. си купих първите кирки и се записах на първото си състезание. Бе на Скакавица, висулките. Там се роди желанието и мотивацията за този тип катерене. Никога не съм бил състезател, но определено един от мотиваторите ми е Минчо. И понеже тогава минавах 30-те, този човек ми даде надежда, че не всичко е "изгубено". Обожавам планината и винаги съм обичал катеренето сред нея. Бов е едно от малкото места в България, което се очертава да е най-хубавият обект за dry в страната. Благодарение на организаторите през последноте 3 години, се развива бавно, но качествено като такъв. Тренирам активно зимата (тогава имам повече време), обичам залата на НСА, обстановката и хората там. По време на локдауна тренирах предимно вкъщи и на терен, с безценните съвети и подкрепа на Виктор Терзийски”.

Александър Шакрачки
Третото място беше заето от Косьо Локмаджиев от СККАТ “Тангра - Ямбол”.

Изнандващо в състезанието се включи Николай Петков, заместник-председател на федерацията по катерене и алпинизъм, който в края на есента и началото на зимата претърпя счупване на ребра, а после и коронавирусна инфекция, но след 1-2 тренировки в зала реши да премери сили с по-младите и зае седмото място:

“Участвам за фън. Това, по същество, е изкуствено катерене, но все пак елементи от него се използват в зимното катерене”.
Николай Петков

При жените втора стана Десислава Христова от АК “Планинец”, София:
“В едно "dry tooling" състояние секунди преди да паднеш се намираш в лек надвес и краката ти са стъпили горе-долу някъде. Сечивата ти са на едно ръбче, на което си възложил всичките си надежди. За капак, в този момент решаваш да включиш примка и докато се опитваш да набереш височина, блокирал на едната си ръка, игнорираш факта, че, междувременно, и силата ти се изпарява. За да катериш dry tooling, ти е нужна едновременно добра техника, сила, координация и концентрация, т.е всичко, и точно в това му е чарът. Самото усещане да се движиш, използвайки двата върха на котките и сечивата, е доста вълнуващо и можеш да използваш много малки хватки и стъпки, които да ти дадат достатъчно стабилност, ако ги натовариш правилно. Границата между това да продължиш и да паднеш може да е малка за неопитните. Много е мотивиращо да гледаш техниката на добрите състезатели. Мислиш си "Искам и аз да мога да го правя, страхотно е". Всяка година няколко момичета, които катерим dry, си обещаваме, че ще тренираме повече и малко преди състезанието се подсещаме за дадените обещания. Но атмосферата на състезанията по dry tooling е много приятелска - това е една малка общност любители на един екзотичен спорт, в която хората се подкрепят и всеки иска да даде най-доброто от себе си, независимо от нивото си”.

Марина Суханова
Трета при жените стана Марина Суханова.

Десислава Христова

Състезателите се сдобиха със снимки от екстремния фотограф Иван Тотев:
“Драй тулинг е една от най-атрaктивните дисциплини. В нея могaт да се забележат движения, които в другите форми на катерене няма как да съществуват. Реално погледнато, ако някой тръгне да катери маршрут за драй тулинг, но го катери само с ръце, то това може и да се окаже невъзможно. Това, също така, е и една от най-опасните дисциплини. Не само заради факта, че се катери с остри сечива и котки, ами е опасно дори за човека, който осигурява отдолу. В последното състезание едно сечиво ме удари, но по-лошото беше, че си тръгнах с мозъчно сътресение и счупена каска. Аз само осигурявам. Освен да се практикува тази дисциплина, заснемането й е още едно предизвикателство, което си заслужава висенето на скалата. Страшни физиономии, мега движения и ледени красоти на заден план могат да бъдат запечатани чрез камерата или фотоапарата. Красота в трудни движения и раздаващи се катерачи”.

Иван Тотев
Снимките са предоставени от Иван Тотев.
---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

19.12.2025 г. Законите на Мърфи

Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл. 

публикувано на 20.01.25 в 11:03
На о. Смит, Антарктида

Екстремните спортове 12 – 19 януари 2025

Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт.  Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22

Бай Дафо Трендафилов - вълшебникът на гайдата

Учител без диплома и музикант, който не познава нотите. Това е бай Дафо Трендафилов - гайдарят, който е безспорен авторитет и кумир на поколения.  Изтъкнатият гайдар е роден на днешната дата през 1919 г. в село Гела, Смолянско. На гайда се научава да свири на 14-годишна възраст. През 1965 г. Дафо Трендафилов става майстор на гайди, като през целия си..

публикувано на 17.01.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, януари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.01.25 в 15:48
Законите на Мърфи

12.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 12.01.25 година

публикувано на 12.01.25 в 08:15
Лаура Рогора

Екстремните спортове 5 – 11 януари 2025

Никола Калистрин постигна за момента най-доброто си класиране на световна купа по ски-алпинизъм . Това се случи в курорта Шахдаг, Азербейджан, където се провежда втората за сезонаСветовна купа за мъже и жени. В дисциплината "скоростно изкачване" Калистрин зае 29 място по трасето с дължина 2650 м и денивелация 490 м. Победи Реми Боне от Швейцария...

публикувано на 10.01.25 в 11:29