"България е вече категорично начело сред страните, които не изпълняват генералните мерки, произтичащи от решенията на ЕСПЧ". Коментарът направи пред БНР адвокатът Михаил Екимджиев във връзка с информацията, че страната ни е сред най-осъжданите държави в Европа по нарушаване на основни човешки права, според данни от статистика на Европейския съд по правата на човека(ЕСПЧ) за 2020-а година.
Адвокатът обясни, че смисълът от този Европейски съд е не толкова да присъжда обезщетения на конкретни лица, колкото чрез натиска, който осъществява съдът и органите на Съвета на Европа, да се премахват причините, водещи до такива осъдителни решения:
"Това става с промени в съдебните и административните практики, които предполагат добра политическа воля за преустановяване на такива дълготрайни системни проблеми. Тук е най-тъжното заключение, че България устойчиво не проявява воля да коригира своето законодателство, че правата на гражданите да бъдат по-защитими".
По думите му, ако го нямаше ЕСПЧ, България щеше да е на нивото на Беларус или на някоя от средноазиатските бивши републики на СССР:
"Ако имаме добри закони и добри съдебни и административни практики, много по-малко дела ще преминават през този национален филтър, за да стигнат до съда в Страсбург. Парадоксът е, че точно в резултат на осъдителни решения на ЕСПЧ в България понякога се променят закони и практики, а не в резултат на разумна воля и последователна политика на държавата".
Михаил Екимджиев беше категоричен, че в България конституционализмът, разбиран като защита на основните права и свободи, не върви през националните съдилища, а идва в резултат на решения на ЕСПЧ.
В предаването "Хоризонт за вас" адвокат Екимджиев коментира приетия законопроект за въвеждане на фигура на специален прокурор, който да разследва главния, като поредна имитация и негоден опит:
"Много е тъжно, че едни политически пигмеи в парламента ни правят за смях пред цяла Европа. Те си казват, че така или иначе нямат самочувствие, че разбират от право, но трябва да изпълнят една поръчка, която имат от Гешев и от Пеевски. Но излагацията е за България и за българите, защото от поне 5-6 години ние пишем писма до Венецианската комисия и до Съвета на Европа, с които искаме стандарти и насоки какво да направим, така че проблемът с недосегаемостта и ненаказуемостта на главния прокурор да бъде решен. Те ни дават съвсем конкретни решения и ние правим точно обратното. И след като ни кажат, че сме направили обратното, ние приемаме отново мерки, които нямат нищо общо с препоръчаните".
Интервюто на Снежана Иванова с Михаил Екимджиев в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Словенците се обявиха на референдум против легализирането на асистираното самоубийство, предаде Франс прес. През юли миналата година парламентът на Словения одобри закон, който дава право на неизлечимо болни хора да сложат край на живота си, ако са изправени пред непоносимо страдание без очакване за подобрение. Законът бе одобрен след референдум, който се..
Кипър ще инвестира догодина близо 63 млн. евро в обучение за заетост. Това предвижда бюджетът на специализираната Агенция за развитие на човешките ресурси, който ще бъде обсъден в парламента днес. Със средствата ще бъдат финансирани програми и проекти за интеграцията на безработни на пазара на труда и обучението на заети през целия им живот...
Кандидатът на управляващия Съюз на независимите социалдемократи Синиша Каран печели предсрочните президентски избори в босненската Република Сръбска, сочат официални предварителни данни на босненската Централна избирателна комисия. При преброени гласове от 92,79% от избирателните секции в Република Сръбска, Синиша Каран е получил 200 116 гласа, или..
Агенция Ройтерс съобщи, че американски и украински представители обсъждат потенциално посещение на украинския президент Володимир Зеленски във Вашингтон. Агенцията съобщава, че посещението на Зеленски би могло да се състои още тази седмица, за да се обсъди мирният план за Украйна със самия Доналд Тръмп. Позовавайки се на два източника, запознати с..
Летището на Вилнюс затвори снощи заради появата на балони, използвани от контрабандисти, съобщи Ройтерс, позовавайки се на литовския Национален център за управление на кризи. Центърът съобщи, че навигационните системи са забелязали недалеч от летището балони, най-вероятно влезли от територията на Беларус с контрабандна стока. Информационният портал..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски оцени водения диалог с представители на САЩ и посочи, че има сигнали, че екипът на Доналд Тръмп чува украинската страна. „Екипите ще работят практически през нощта и ще има още новини“, каза Зеленски в своето вечерно видеообръщение. Украински, американски и европейски официални лица се събраха вчера в..
Украинско-американските преговори за уреждане на мира в Украйна "напредват добре", заявиха ръководителите и на двете делегации в Женева. Това съобщи агенция Ройтерс. Партньорите искат от САЩ гаранции за Киев, огледални на член 5 от Североатлантическия пакт В Женева започнаха разговорите по плана на Тръмп за мир в Украйна Държавният..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...
"От плана, който Уиткоф предложи, се очаква Европа да плати за цялото удоволствие . Включително възстановяването на Украйна, от което Тръмп се надява..