Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Брандън Лок: Ако не излезем заедно от пандемията, ще допуснем грешките от финансовата криза през 2008-а

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Въпреки проблемите с доставките на ваксини за Европейския съюз през последните седмици, вчерашното одобряване на трета ваксина носи оптимизъм относно възможността за имунизация на желаещите през идните месеци. 

Рискуват ли обаче Европа и богатият Западен свят да се забавят прекалено много с по-цялостен отговор на пандемията - достигането на ваксини до развиващите се страни, след което да можем да заговорим за елиминиране на коронавируса.

За тази опасност Константин Мравов разговаря с Брандън Лок, политически експерт в "One" - една от международните хуманитарни организации, които се борят политиците и фармацевтичните компании да възприемат имунизационните средства като общо благо.

Организацията Ви "One" настоява за справедливо разпределение на ваксините и лекарствата срещу Covid-19, разглеждайки ги като обществени блага. В изминалата година видяхме много обещания за международно сътрудничество и създаването на механизми като Ковакс. Но сега, когато вече имаме ваксини наблюдаваме т.нар. имунизационен национализъм, фармацевтични компании не изпълняват ангажиментите си и не споделят информация за разработките си, не на последно място - не е ясно кога ваксини ще достигнат до развиващите се страни. Защо дори тази безпрецедентна ситуация не запълни пропастта между идеализма и сбъдването на обещанията?

"Мисля, че две неща не се случиха. Най-напред, не сме постигнали нужното финансиране за програмата "АКТ" на Световната здравна организация, чиято цел е да увеличи достъпа до ваксини и други здравни средства. Спешно нужни са още 27 милиарда долара за подпомагане на механизми като Ковакс, чрез които да се осигурят ваксини за страни с ниски доходи. Това е малка сума, предвид потенциалните загуби за икономиката от трилиони долари, ако ваксините не бъдат разпространени навсякъде.

Второто, което не успяхме да постигнем е промяна в обичайното ни отношение по въпроси като интелектуалната собственост и патентните права, въпреки че правителствата платиха в аванс голяма част от цената за разработките на ваксините. Сега виждаме цената на монополизираното производство - забавянията при "АстраЗенека" и "Пфайзър". Ясно е, че компаниите трябва да споделят технологиите и интелектуалната си собственост, за да се увеличи производството.

В рамките на Световната търговска организация има интересни предложения за временни промени в правилата за интелектуалната собственост. Виждаме как Европейският съюз и няколко богати страни като Съединените щати и Великобритания блокират тези предложения, въпреки поетите от тях ангажименти за осигуряване на глобален достъп до ваксини".

Какви са позитивните сигнали?

"Трябва да погледнем по-голямата картина. Механизми като АКТ и Ковакс са наистина впечатляващ символ на международно сътрудничество в изключително кратък срок. Виждаме и повишаване на ангажиментите и капацитета за производство - "Пфайзeр" имаха очаквания за производство на милиард и 300 милиона дози от тяхната ваксина през 2021. С инвестицията на ЕС това число се увеличи до 2 милиарда дози. Началото е трудно, но има място за оптимизъм, ако държавите и компаниите се съгласят да излязат от обичайните си бизнес практики, за да увеличим производството.

Говорейки за тези практики, видяхме как фармацевтични компании отлагат договорени доставки. Имайки предвид разговора ни до момента, изглежда, че свободният пазар не дава нужния отговор на пандемята, който се сблъсква с преследването на печалби.

За тази гледна точка има аргументи. В защита на свободния пазар - той е осъществил много значими иновации, включително в сферата на лекарствата, през последните 30-40 години. В момента виждаме и технически проблем - шепата компании с успешни разработки нямат производствен капацитет да отговорят на огромното глобално търсене на ваксини при тази безпрецедентна ситуация. Това ни показва, че и тези компании няма как сами да произведат нужните по целия свят ваксини.

Компаниите трябва да направят повече за споделянето на технологиите, така че да увеличим производството. Но също така трябва да се увеличи прозрачността. При обичайния бизнес подход това не е приоритет - говорим за споделяне на информация за ценообразуването, търговски тайни, колко всъщност могат да произвеждат. Такава конфиденциалност е защитена от правилата на честната конкуренция, но ние се намираме в безпрецедентна ситуация. В нея обществения интерес ни дава право да видим детайли относно доставките, ценообразуването, за да може да се търси отговорност и на компаниите, и на правителствата, които използват пари на данъкоплатците".

БТА

Има ли политическа воля, гледайки към Европейския съюз, за извънредни регулации в такава насока?

"Ситуацията се развива много бързо и подходът на Европейския съюз еволюира заедно с нея. След като видяхме разминаване между обещанията на компаниите и реалните доставки, може би ще видим и повече действия от страна на Брюксел и националните правителства по деликатни въпроси като интелектуалната собственост.

В края на 90-те и началото на новия век видяхме същото по време на кризата със СПИН. Фармацевтичните компании взимаха между 10 хиляди и 15 хиляди долара на година от един пациент за лекарства, помагащи при СПИН. Нужна беше глобална координация, за да промяна в правилата на Световната търговска организация да позволят на по-обикновени производители да създават тези лекарства за няколко стотин долара. Милиони загубиха живота си, но тази голяма криза доведе до промяна в обичайните ни виждания, която не е невъзможна и в момента.

Въпреки изброените по-рано проблеми поне в рамките на Европа изглежда ще имаме достатъчно ваксини за желаещите в рамките на следващите месеци. Добър сигнал ли е това за приближаването на края на пандемията?

Не съм толкова оптимистичен предвид бавните темпове в страни с ниски доходи. В момента почти няма имунизации в Африка и други по-бедни региони. Ако ваксинираме само отделни региони, рискуваме вирусът да мутира, както стана в Южна Африка, да се завръща и потенциално да е резистентен към сегашните ваксини. Ако гледаме само към собствения си регион и не обхванем света, заплахата никога няма да си отиде.

Организацията Ви се бори за елиминиране на крайната бедност и разпространението на лечими болести до 2030 година. Какви уроци ни даде пандемията относно справянето с проблеми, които имат толкова голям мащаб?

"Пандемията, също като климатичните промени, показва, че глобалните проблеми изискват глобални решения. Не можеш да спечелиш, ако играеш само за себе си. Ако не се погрижим всички заедно да излезем от тази пандемия, ще допуснем грешките от финансовата криза през 2008, които доведоха до популизъм и нестабилност на много места".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Компенсират пострадалите от наводненията в Берковица през 2023 г.

Държавата отпусна близо 104 000 лева на жители на Берковица, пострадали при наводненията там преди две години.  Раздаването на средствата ще продължи до края на следващата седмица " Винаги пред очите ми беше отчаяният вик на съседката за помощ. Аз стоя отсреща и не мога да отида да ѝ помогна. Това е много жестоко", спомня си  Иванка Коцева, една..

публикувано на 16.01.25 в 19:10
Международният младежки център в Перник

Перник ще кандидатства за европейска младежка столица през 2028 г.

Перник ще кандидатства за европейска младежка столица през 2028 година. Инициативата е на община Перник и младежите организации в града и бе подкрепена от местния общински съвет на проведената днес сесия. През последните пет години Перник се развива като добър пример на национално ниво по отношение на местната младежка политика. Общината е..

публикувано на 16.01.25 в 18:49

Израел отложи финалното одобрение за прекратяване на огъня в Ивицата Газа

Израелското правителство отложи финалното одобрение за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, като обвини "Хамас" в поставяне на нови условия. Вчера Катар и Съединените щати обявиха, че преговарящите в Доха са се споразумели за примирие, което да започне в неделя, но в часовете след това Израел продължи с ударите си в анклава. Давид Менцер,..

публикувано на 16.01.25 в 18:40

Великобритания и Украйна подписаха споразумение за "100-годишно партньорство"

Обединеното кралство ще достави нова мобилна система за противовъздушна отбрана на Украйна, заяви британският премиер Киър Стармър при подписването в Киев на 100-годишно споразумение за партньорство, за задълбочаване на връзките в областта на сигурността и укрепване на двустранните отношения. На съвместна пресконференция с Володимир Зеленски,..

публикувано на 16.01.25 в 18:00
проф. Миглена Темелкова

Проф. Миглена Темелкова: Всеки университет сам ще реши дали и с колко да вдигне студентските такси

Не ни трябват университети-мастодонти. Това заяви пред БНР проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите на висшите училища. Денков защити идеята за сливане на университети "Университетите трябва да отговарят на измененията на средата, на пазара на труда и да създават адекватни кадри, а за целта трябва да бъдат гъвкави...

публикувано на 16.01.25 в 17:54

Монтираха устройства за освежаване на въздуха в поликлиника в Кюстендил

Монтирани са два подови рекуперативни термоблока в детския отсек на общинската поликлиника в Кюстендил, където се намират кабинетите на педиатрите и ежедневно там има струпване на хора, придружаващи малките пациенти, каза кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Така се създават по-комфортни условия за изчакващите лекарски преглед деца и родителите..

публикувано на 16.01.25 в 17:46
Иван Анчев

Иван Анчев: Среща Тръмп - Путин ще налее вода във воденицата на Кремъл

Тепърва ще наблюдаваме доста странни действия и от Доналд Тръмп, и от Илон Мъск, защото това е характерно за бизнес начина им на водене на преговори . Това каза пред БНР дипломатът Иван Анчев, съпредседател на Атлантическия съвет на България, като допусна да разиграват психологическата роля на доброто и лошото ченге , но "кой ще доброто и кой -..

публикувано на 16.01.25 в 17:38