Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осиновените вече ще получават по-лесно информация за произхода си

Тълкувателно решение на ВКС отваря вратата повече хора да узнаят къде са корените им

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Със свое тълкувателно решение Върховният касационен съд (ВКС) отваря по-широко вратата за осиновените лица, които искат да научат своя произход. Решението е произнесено по повод на конкретен казус, свързан с 52-годишна жена, която е искала да узнае произхода си.

С това съдебно решение се променя съществено правният поглед върху прилагането на закона в тази му част, смята адвокат Жанета Бюйлекова. Пред БНР тя го определи като „фундаментално решение, което ще даде спокойствие на съдиите да постановяват актовете си в тази насока“.

В много случаи хората просто не смеят да проведат такова производство, със съмненията, че ще бъде напразно, допълни тя.

Бюйлекова посочи, че много от съдилищата предоставят право на информация на осиновените лица, а изключенията са единици:

„По-скоро единици съдилища, но във всичките им състави упорито приемат тезата, че когато биологичният родител е установен и се установи за него, че има ново семейство, ще бъде нарушен балансът в това семейство, затова няма да се предоставя информацията. Като тези родители дори не се уведомяват за това производство и не биват изслушвани в него, което е абсурдно.“

Дори когато е имало установени здравословни проблеми, някои от съставите са приемали, че те не са така добре генетично изразени, за да се предостави такава информация, поясни юристът.

Правото да се познава произходът е изконно човешко право, подчерта Жанета Бюйлекова.

Кръгът на лицата, които са засегнати от тази проблематика, е огромен. Около 2 милиона българи са засегнати от тази тема. Освен биологичната майка, която в повечето случаи споделя с новото си семейство, това са братя, сестри, лели – един широк кръг хора – искат да получат информация за това дете, но нямат тази правна възможност.“

Нашият законотворец упорито премълчава тази тема и не желае да работи по нея, смята адвокат Бюйлекова. Въпреки международни препоръки към страната ни за въвеждане на законодателство, което да гарантира правото на осиновеното лице да знае своя произход, като че ли все повече се стеснява възможността човек да може да разбере кои са корените му, коментира тя.

По сегашния текст в Семейния кодекс децата на осиновения нямат право да водят такова производство. „Тоест когато осиновеното лице е починало, де факто нямат правна възможност да разберат какви са корените им. Пак дори през призмата на генетичната предопределеност за някои заболявания.“  

„И е факт, че въпреки законодателната рамка, която имаме, хората се откриват. Търсят се, намират се и няма драма в това“, каза още Жанета Бюйлекова.

Тя сподели случаи от практиката си, в които хора с различни заложби искат да узнаят произхода си, има и клиенти осиновители, които спокойно разговарят с децата се на тази тема и също се интересуват от техния произход.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36