Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три часа изслушваха президента на Кипър за „златните паспорти”

Никос Анастасиадис пред специалната анкетна комисия, разследваща прекратената вече програма „гражданство срещу инвестиции”.
Снимка: Правителство на Кипър

Три часа продължи публичното изслушване днес на президента на Кипър Никос Анастасиадис пред специалната анкетна комисия, разследваща прекратената вече програма „гражданство срещу инвестиции”.

Той даде показания както за решенията и контрола на правителството върху нея, така и за възможен личен конфликт на интереси, участието на адвокатската му кантора, за семейното пътуване до Сейшелските острови със самолет на натурализиран инвеститор от Саудитска Арабия.

Президентът Никос Анастасиадис е готов да поеме отговорност, ако се установят нарушения на длъжностни лица, свързани с управлението на програмата за натурализация. Тя е премахната завинаги, ще се търсят други стимули за привличане на инвеститори.

Това стана ясно след заседанието днес на специалната независима комисия, разследваща издаването на т. нар. „златни паспорти”.  

Оглавявана от бивш председател на Върховния съд, комисията бе назначена от главния прокурор през септември миналата година след многобройни сигнали и скандали заради давано кипърско гражданство на съмнителни чуждестранни лица, а също и за конфликт на интереси на президента и министри.

Самата програма бе прекратена от правителството от 1 ноември.

Анастасиадис защити икономическото значение на „Кипърската инвестиционна програма”, както официално се нарича тя. Той подчерта, че при критичните обстоятелства през 2013 г., когато държавата беше на ръба на колапса, с нея правителството въведе поредица от стимули за привличане на чуждестранни инвестиции.

Чрез програмата в кипърската икономика са влезли над 9 млрд. евро и са създадени над 3000 работни места, посочи президентът.

През годините ѝ на действие програмата е коригирана 6 пъти, като са засилвани нейните финансови критерии и институционална рамка за контрол. Въведени са няколко нива на проверка на кандидатите и техните финансови средства от различни служби, банки, министерства и звеното за борба с изпирането на пари.

Според Анастасиадис всичко това я е превърнало в най-строгата програма за натурализация в ЕС през 2020 г.

Президентът отхвърли конфликт на интереси заради участието в програмата на бившата му адвокатска кантора, в която сега двете му дъщери държат 50% от акциите. Той подчерта, че след избирането му за държавен глава от нея са подготвени 57 досиета от общо 6700 натурализации.

Пред комисията Анастасиадис отрече и преференциално предоставяне на гражданство на инвеститор от Саудитска Арабия, неговото семейство и приятели бизнесмени, общо 42 души, като добави, че те са инвестирали повече, отколкото би трябвало, за да получат право на гражданство по програмата. Скандалът в обществото е заради използването от Анастасиадис на частен самолет на този инвеститор, за да лети със семейството си на почивка до Сейшелските острови.

По време на 3-часовото заседание Никос Анастасиадис отговори на редица въпроси на комисията, свързани с критики, отправяни от опозицията и главния одитор.

Пред журналисти той заяви, че след днешното изслушване спира да се занимава с тази тема, а ще се съсредоточи върху сериозните проблеми на Кипър, като решаването на Кипърския въпрос и управлението на коронавирусната пандемия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Горя храмът "Св. Богородица" в Сливен

Късо съединение е причината за пожара в сливенската църква „Света Богородица“ тази сутрин, съобщиха от полицията. Изгорял е притвора на църквата. Служителка в храма е била изведена от пожарникарите, след като огънят ѝ е отрязал пътя към изхода и тя е останала в сградата.  Няма пострадали и нанесени щети по корабната част на църквата.  Преди години..

публикувано на 06.03.25 в 15:57
 Представители на ПП дават пресконференция на тема:

Асен Василев: С този бюджет се предвижда за година да се вземе дълг, колкото за последните 3 г.

Най-скандалното в проектобюджета на държавата е взимането на 7 млрд. лв. дълг, каза на пресконференция на тема "Истината за Плана за възстановяване и устойчивост" в парламента Асен Василев, съпредседател на "Продължаваме промяната" (ПП). Това, което видяхме снощи, е липса на каквото и да е защита от страна на ГЕРБ на този бюджет, но това не е..

публикувано на 06.03.25 в 15:51

ЕЦБ намали с 25 базисни пункта трите основни лихви

Европейската централна банка очаквано намали с 25 базисни пункта трите основни лихвени проценти, съобщиха от Франкфурт.  От 12 март лихвените проценти по депозитното улеснение, основните операции по рефинансиране и пределното кредитно улеснение се понижават съответно до 2,50%, 2,65% и 2,90%. ЕЦБ сваля лихвените проценти за втори път тази година?..

публикувано на 06.03.25 в 15:37

"Хамас" разкритикува заплахите на Доналд Тръмп

Палестинското движение "Хамас" разкритикува заплахите на американския президент Доналд Тръмп - ден след като той заяви, че отправя към групировката "последно предупреждение" да предаде всички останали израелски заложници, предаде ДПА. "Тези заплахи усложняват нещата по отношение на споразумението за прекратяване на огъня и насърчават Израел..

публикувано на 06.03.25 в 15:29
Представители на управляващото мнозинство дават пресконференция в Народното събрание - 6 март 2025 г.

Сачева: Оставаме с впечатление, че има ПГ, която има за цел дестабилизация на управлението

От името на парламентарните групи на ГЕРБ -СДС, "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ" (ИТН) категорично заявявам, че подкрепа, извън партиите, свързани със споразумението за управление и присъединилата се "Демокрация, права и свободи-ДПС" не сме търсили. Това заяви на брифинг в парламента Деница Сачева, зам.-председател на парламентарната група на..

публикувано на 06.03.25 в 15:26
Севим Али

ДПС-ДПС: Няма да бъдем смокинов лист на задкулисните зависимости на Пеевски

Има ли ново, скрито мнозинство, след като "ДПС-Ново начало" подкрепи предложения от управляващото мнозинство бюджет на първо четене. Това попита в декларация от парламентарната трибуна зам.-председателят на ПГ на "Демокрация права и свободи"- ДПС Севим Али: "По тъмни доби, далече от светлината на деня, се сформира скрито мнозинство с..

публикувано на 06.03.25 в 15:22
Делян Пеевски

ДПС-НН: Да има държавна верига магазини, в които да се продават само български стоки

Да бъде създадена държавна хранителна верига от магазини в помещенията на пощите у нас. Това предложение направи председателят на ДПС-Ново начало Делян Пеевски в кулоарите на парламента, като обясни: "Щ е могат да си продават стоките на една държавна фирма, която ще има право да слага надценка до 10%. Нашите хора да имат най-необходимите стоки на..

публикувано на 06.03.25 в 15:17