За последните десет години населението на областите Враца, Плевен, Габрово, Монтана и Ловеч е намаляло с една пета. Липсата на транспортна свързаност и застаряващото население забавят икономическия растеж на Северна България. Оценките се съдържат в анализ на Института за пазарна икономика, който търси перспективите за развитие пред регионите на север.
Като водеща икономика на север изпъква във Варна и се подрежда трета в страната след София и Пловдив. При наличието на изградена пътна инфраструктура, Варна би могла да създаде потенциал за растеж и развитие на целия Северен и Северен централен регион, смятат от ИПИ.
В най-бедния Северозападен район по повечето показатели се откроява Враца, но това е заради АЕЦ Козлодуй.
Информационно-комуникационните технологии там през последните години също се развиват добре.
Плевен обаче е с потенциала на център, който може да обедини този регион, но все още не успява да го реализира
„Периферията на столицата се реализира доста добре в последните години и особено в индустриален план и най-вероятно, ако има някакъв път за промяна в Северозапада, тя стъпва през тази по-добра обвързаност със столица. Най-вероятно Враца би следвало да води тези процеси и като традиции, и като текущо състояние на икономиката“ каза Петър Ганев
Премиерът Росен Желязков ще вземе участие днес в официалната церемония по проекта "Лекарите, на които вярваме" за 2025 година. Инициативата се организира ежегодно от вестник "24 часа" и отличава медици, номинирани от техните пациенти. За 2025 г. пациентите са посочили 800 лекари, дентални специалисти и фармацевти, на които вярват, а за..
" Не сме алтернатива на ДПС-НН. Ние сме нова политическа формация . Ние сме хората, които преди 35 години създадохме ДПС. Ние сме същите тези хора, които продължаваме тази идеология и кауза. Хората с идеология и кауза, а не хората, които мислят само за личния си интерес и личното си облагодетелстване в политиката ". Това заяви пред БНР Танер Али..
Изборът на Румен Спецов вероятно е изненадващ, но всъщност е доста логичен . Това заяви пред БНР Владислав Панев от Клуб "Ускорение", бивш депутат от "Зелено движение". Най-вероятно мениджърският състав на "Лукойл" ще си остане същият. Ролята на Спецов като особен управител ще е да следи финансовите потоци и те да не отиват към Русия ,..
" България е стратегически партньор на САЩ. Не може един стратегически партньор да постави икономиката на България на колене ". Това коментира пред БНР Асен Асенов, доктор по икономика, преподавател в Американския университет във Вашингтон, относно получената дерогация от американските санцкии за "Лукойл". "За мен нещата са в стратегическото..
Президентите на Франция и Украйна Еманюел Макрон и Володимир Зеленски ще разговарят днес в Париж по въпроси на двустранното сътрудничество в областта на отбраната, енергетиката и икономиката. През последните седмици се водят усилени преговори как Франция може да окаже допълнителна подкрепа за Киев въпреки политическата и бюджетната нестабилност..
Очаква се днес обществени сгради, паметници на културата и забележителности из страната да бъдат осветени в лилаво - символ на Световния ден на недоносените деца. Отправен е и призив към хората да се облекат в лилави дрехи,в знак на подкрепа и към майките, и към децата. От фондация "Нашите недоносени деца" ще отбележат 17 ноември с редица..
Повече от 236 000 сгради в Украйна са били разрушени или повредени по време на войната, а общо над 2,5 милиона жилища са станали недостъпни поради въоръжения конфликт, което е приблизително 10% от целия жилищен фонд на страната, предаде Укринформ, като се позова на доклад на Международната организация по миграцията към ООН. Експертите на МОМ..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
За всеки разумен външен наблюдател, за всеки магистрат в системата е ясно, че има нещо, което определяме като омерта – мълчание за процеси, които са..