Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Любенов: Традиционните мейнстрийм партии продължават да имат съществено предимство

Съвременните политически предприемачи се наместват в определена ниша според политическата конюнктура

Снимка: Архив

Политологът Милен Любенов е автор на мащабно изследване, което прави сравнителен анализ на 20 демокрации за периода 1945–2020 година. В книгата си „Eвропейски партийни системи” той проследява развитието на над 500 партии в Европа. Авторът е преподавател в Катедра „Политология“ на Софийския университет.

Втората световна война е критичен момент, който дава ново начало на демократизацията в Западна Европа, тъй като доста страни преди това са тоталитарни режими, посочи Милен Любенов пред БНР.

Милен Любенов  Снимка от личен архив

Преподавателят търси отговор на въпроса защо партии, които са се институционализирали на един ранен етап на демократизацията, продължават да бъдат устойчиви.

„Това, което мен ме интересува, е стабилизацията на партийните системи, не толкова промяната. През последните години много политолози в Западна Европа разглеждат именно промяната на партийните системи, която наистина е очевидна. Появяват се много нови партии, навсякъде в Европа, но едно е видно – традиционните мейнстрийм партии продължават да имат съществено предимство. Казано с други думи – първите имат предимство, защото те задават началните правила на играта“, коментира Милен Любенов в предаването „Преди всички“.

Книгата не дава обяснение на феномена ДПС, каза Любенов. Според него устойчивостта на ДПС се дължи на нейния етнически характер, а навсякъде в Европа, където има етнически партии, те разчитат на ясна електорална подкрепа.

Запитан какви процеси протичат в дясното пространство, Любенов заяви, че в Източна Европа се появяват нови партии, които си поставят съдържателни етикети – леви или десни. Този етикет обаче невинаги носи като съдържание това, което ние очакваме от една дясна партия например, допълни Любенов.

Това е нещо много типично за съвременните политически предприемачи, които се наместват в определена ниша от гледна точка на политическата конюнктура“. 

Големият митинг на СДС на Орлов мост в началото на демократичните промени в България. Снимка: БНР

В анализа си за дясното пространство в Източна Европа и страните от бившия комунистически блок Милен Любенов отбеляза:

Това което се случи със СДС, се случи навсякъде – и в Полша, и в Унгария. Това беше цената, която понесоха тези партии за извършените реформи“. 

Антикомунистически блокове имаше в цяла Източна Европа. Тяхното изчезване е нормализация и даване на ново начало, смята Милен Любенов. Той отбеляза, че на тяхно място са дошли национал-популистки формации.

Любенов оспори тезата за изборната битка на две големите партии на предстоящия парламентарен вот у нас – ГЕРБ и БСП, като уточни, че става дума за две средни по големина партии и прогнозира, че те ще имат много по-малко депутати в сравнение със сегашните.

Вероятно ще има повишаване на избирателната активност към извънпарламентарните партии, смята политологът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До юни ще има промени в Кодекса на труда, гарантиращи адекватни минимални работни заплати

До юни социалното министерство ще разработи промени в Кодекса на труда, с които у нас да се транспонира европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Нова формула, по която ще се определя минималното възнаграждение, все още няма. Темата продължава да се обсъжда в работни групи с участието на бизнеса и синдикатите. Това става ясно..

публикувано на 21.02.25 в 14:13
Ивана Георгиева от Дупница е в неизвестност от 22 февруари

В Дупница питат докъде е стигнало разследването за изчезналата Ивана

Прокуратурата и полицията да обявят докъде е стигнало разследването за изчезналата точно преди година 17-годишната Ивана. За това настояха на пресконференция кметът на Дупница Първан Дангов и семейството на момичето, за чиято съдба толкова време вече не се установи нищо. Ивана изчезна мистериозно на 22 февруари м.г. Работата по издирването ѝ..

публикувано на 21.02.25 в 14:08

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС – семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09