Политологът Милен Любенов е автор на мащабно изследване, което прави сравнителен анализ на 20 демокрации за периода 1945–2020 година. В книгата си „Eвропейски партийни системи” той проследява развитието на над 500 партии в Европа. Авторът е преподавател в Катедра „Политология“ на Софийския университет.
Втората световна война е критичен момент, който дава ново начало на демократизацията в Западна Европа, тъй като доста страни преди това са тоталитарни режими, посочи Милен Любенов пред БНР.
Преподавателят търси отговор на въпроса защо партии, които са се институционализирали на един ранен етап на демократизацията, продължават да бъдат устойчиви.
„Това, което мен ме интересува, е стабилизацията на партийните системи, не толкова промяната. През последните години много политолози в Западна Европа разглеждат именно промяната на партийните системи, която наистина е очевидна. Появяват се много нови партии, навсякъде в Европа, но едно е видно – традиционните мейнстрийм партии продължават да имат съществено предимство. Казано с други думи – първите имат предимство, защото те задават началните правила на играта“, коментира Милен Любенов в предаването „Преди всички“.
Книгата не дава обяснение на феномена ДПС, каза Любенов. Според него устойчивостта на ДПС се дължи на нейния етнически характер, а навсякъде в Европа, където има етнически партии, те разчитат на ясна електорална подкрепа.
Запитан какви процеси протичат в дясното пространство, Любенов заяви, че в Източна Европа се появяват нови партии, които си поставят съдържателни етикети – леви или десни. Този етикет обаче невинаги носи като съдържание това, което ние очакваме от една дясна партия например, допълни Любенов.
„Това е нещо много типично за съвременните политически предприемачи, които се наместват в определена ниша от гледна точка на политическата конюнктура“.
В анализа си за дясното пространство в Източна Европа и страните от бившия комунистически блок Милен Любенов отбеляза:
„Това което се случи със СДС, се случи навсякъде – и в Полша, и в Унгария. Това беше цената, която понесоха тези партии за извършените реформи“.
Антикомунистически блокове имаше в цяла Източна Европа. Тяхното изчезване е нормализация и даване на ново начало, смята Милен Любенов. Той отбеляза, че на тяхно място са дошли национал-популистки формации.
Любенов оспори тезата за изборната битка на две големите партии на предстоящия парламентарен вот у нас – ГЕРБ и БСП, като уточни, че става дума за две средни по големина партии и прогнозира, че те ще имат много по-малко депутати в сравнение със сегашните.
Вероятно ще има повишаване на избирателната активност към извънпарламентарните партии, смята политологът.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Делото срещу Доналд Тръмп за опита да се задържи на власт в Съединените щати след поражението в изборите от 2020 година бе прекратено. Това стана по искане на специалния прокурор Джак Смит, който работи по делото от две години, но реши да го спре след победата на Тръмп в тазгодишните избори. Решението е в съгласие с дългогодишна практика на..
Победата на първи тур на изборите за президент в Румъния на Калин Джорджеску е изненада от гледна точка на социолозите. За мен лично не толкова голяма изненада , защото Румъния е поредна страна, в която се вижда т енденцията, как разочарованите от управляващите, правят нещо неочаквано за управляващите. Това се видя в изборите Грузия,..
600 години назад във времето се връщаме чрез туристическата обиколка на Епископската базилика в центъра на Сандански. Тя е едно от най-значимите паметници на културно-историческото наследство на България, свидетелство за ранното християнство на Балканите. Разположена е в центъра на града, тя е открита през 1989 година по време на археологически..
Фермерите не са в протестна готовност. Държим да има повторни изследвания за чума . Това каза пред БНР Симеон Караколев, председател на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите, като уточни, че в момента участва в среща във Велинград с министъра на земеделието, кмета на общината, представители на БАБХ и собствениците на овцете. "Искам да..
Европейската комисия (ЕК) все още не е получила националния средносрочен фискално-структурен план на България, стана ясно при оповестения днес есенен пакет от Европейския семестър. Такива планове не са получени също от Австрия, Белгия, Германия и Литва. Комисията се е съгласила те да бъдат представени по-късно. Това е предвидено и от..
Върховният административен съд (ВАС) остави без уважение искането за спиране на действието на постановлението на Министерски съвет за определяне размера на минималната работна заплата. Съдът остави без уважение искането на Асоциация на индустриалния капитал в България за спиране на действието на Постановлението на правителството за определяне размера на..
Три републикански пътя, които минават през област Велико Търново, ще зимуват в ремонт, съобщи директорът на Областното пътно управление Венцислав Ангелов. Изцяло е подготвен Проходът на републиката и на него вече са монтирани червените ограничителни колчета срещу неправилно изпреварване. Единият от пътищата, които ще зимуват в ремонт, е..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..