„Симаргал“ в исторически аспект означава божество, славянско божество. Славяните са вярвали, че това божество охранява техните посеви, или с други думи - въоръженото добро. В романа се използва метафорично, тъй като в повествованието се явява и човек, историк, който е работил по тази тема. След това неговият приятел намира доклада, прочита го, а пък вече приятелят му намира за съжаление смъртта си по един трагичен начин“, сподели Иван в предаването „Нощен хоризонт“.
Част от тиража на „Феникс“ и „Симаргал“ са придружени от аудиоверсия, в която текста чете актрисата Гергана Стоянова. Говорещият синтезатор на хората, лишени от зрение, и при компютрите, и при телефоните е с гласа на Гергана Стоянова.
„Още в първия роман засягам въпроса за евтаназията - това, че тя в малко страни е разрешена. Нашата страна не е сред тях и се замислих, че е хубаво и при нас да има възможност човек, който е нелечимо болен, да вземе решение за собствената си евтаназия.
Писателката доц. Емилия Дворянова е преподавател в НБУ в магистърската програма „Творческо писане“. Тя е преподавател на Иван Янев.
„Писането е път, който започва от мига, в който започнем да пишем до последния си дъх. Почти никой не се е отказал от писане и в този път човек има нужда от общуване, от споделяне, от разговори с другите хора, с други пишещи и това до голяма степен определя пътя ми. Освен това винаги има не просто какво да научим, а какво бихме могли да дадем и на другите“, подчерта доц. Дворянова.
Иван Янев е завършил и магистърска степен по „Специална педагогика” с профил „Педагогика на зрително затруднените” в СУ „Св. Климент Охридски“. През 2019 г. завършва в УНСС магистърска степен по „Публична администрация” с профил „Държавна администрация”. В момента учи магистърска програма по творческо писане в Нов български университет. От 2006 г. работи като експерт в Министерството на образованието и науката. От 2010 г. и досега е председател на федерация „Спорт за хора със зрителни увреждания“. Освен това от 2016 и досега е член на УС на Съюза на слепите в България. Публикувал е множество статии и книги в областта на историята, спорта, публицистиката и художествената литература.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..