Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творческите търсения на Иван Янев

Иван Янев
Снимка: личен архив

Вторият роман на Иван Янев е „Симаргал“ - продължение на първия „Феникс“. Иван Янев е роден в Перник. На 6-годишна възраст с прашка и метална скоба е ударен в едното око. Губи зрението през него, а поради слабости в лечението губи и другото. Завършва училището за деца с нарушено зрение в София. След това учи история в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2006 г. защитава докторска дисертация на тема „Външната политика на България през Втората световна война в българската историческа литература (1938-1944)“.

„Симаргал“ в исторически аспект означава божество, славянско божество. Славяните са вярвали, че това божество охранява техните посеви, или с други думи - въоръженото добро. В романа се използва метафорично, тъй като в повествованието се явява и човек, историк, който е работил по тази тема. След това неговият приятел намира доклада, прочита го, а пък вече приятелят му намира за съжаление смъртта си по един трагичен начин“, сподели Иван в предаването „Нощен хоризонт“.

Част от тиража на „Феникс“ и „Симаргал“ са придружени от аудиоверсия, в която текста чете актрисата Гергана Стоянова. Говорещият синтезатор на хората, лишени от зрение, и при компютрите, и при телефоните е с гласа на Гергана Стоянова. 

„Още в първия роман засягам въпроса за евтаназията - това, че тя в малко страни е разрешена. Нашата страна не е сред тях и се замислих, че е хубаво и при нас да има възможност човек, който е нелечимо болен, да вземе решение за собствената си евтаназия.

Иван Янев                               Снимка: Иван Янев
Писателката доц. Емилия Дворянова е преподавател в НБУ в магистърската програма „Творческо писане“. Тя е преподавател на Иван Янев.

Писането е път, който започва от мига, в който започнем да пишем до последния си дъх. Почти никой не се е отказал от писане и в този път човек има нужда от общуване, от споделяне, от разговори с другите хора, с други пишещи и това до голяма степен определя пътя ми. Освен това винаги има не просто какво да научим, а какво бихме могли да дадем и на другите“, подчерта доц. Дворянова.

Иван Янев е завършил и магистърска степен по „Специална педагогика” с профил „Педагогика на зрително затруднените” в СУ „Св. Климент Охридски“. През 2019 г. завършва в УНСС магистърска степен по „Публична администрация” с профил „Държавна администрация”. В момента учи магистърска програма по творческо писане в Нов български университет. От 2006 г. работи като експерт в Министерството на образованието и науката. От 2010 г. и досега е председател на федерация „Спорт за хора със зрителни увреждания“. Освен това от 2016 и досега е член на УС на Съюза на слепите в България. Публикувал е множество статии и книги в областта на историята, спорта, публицистиката и художествената литература. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38